Polsko-czeska wiosna literatury w marcu w Warszawie i Pradze

16 lutego 2018


1 marca rusza nowy cykl literacki Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie. Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba te narody. W programie znalazły się spotkania ze znanymi polskimi i czeskimi twórcami, m.in.: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską czy Radką Denemarkovą. Wydarzenia odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z Czeskim Centrum w Warszawie, Instytutem Polskim w Pradze i Biblioteką Václava Havla, organizują dni kultury i literatury polsko-czeskiej w Warszawie i Pradze. Będą one poświęcone zarówno pisarzom współczesnym, jak też nieżyjącym Wielkim Mistrzom ? wybitnym osobowościom twórczym XX wieku, takim jak: Vaclav Havel, Josef Škvorecký, Sławomir Mrożek i Leszek Kołakowski. Cykl będzie okazją do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur oraz do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa.

W spotkaniach i dyskusjach wezmą udział znani twórcy z obu krajów ? m.in. Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Radka Denemarková, Mariusz Surosz, Anna Janko, Adam Zagajewski. W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci ? bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech: Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab. Inauguracja programu 1 marca w Warszawie, w Domu Spotkań z Historią, będzie połączona z wieczorem poświęconym Oldze Havlovej z udziałem Anny Freimanovej z Biblioteki Vaclava Hávla w Pradze. Fragmenty utworów czytać będą znani polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak.

Wydarzenia w Warszawie odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca, spotkania w Pradze zaplanowano w maju podczas targów książki. Część warszawska programu zakończy się 24 marca w Teatrze na Woli wieczorem Bohumila Hrabala, zorganizowanym z okazji 50. rocznicy spotkania autorskiego pisarza w Polsce.

Poniżej można zapoznać się ze szczegółowym programem wydarzeń zaplanowanych w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowa 20 (wstęp bezpłatny):

1.03 / czwartek

18.00 / inauguracja
Bohaterowie niepodlegli ? Projekcja czeskiego dokumentu fabularyzowanego o Oldze Havlovej ? „Olga” (reż. Miroslav Janek, 2014, 87 min.). Spotkanie z przyjaciółką i współpracownicą Havlów ? Anną Freimanovą (Biblioteka Václava Havla), rozmowę poprowadzi Andrzej Jagodziński. „Listy do Olgi” Václava Havla przeczyta Andrzej Mastalerz.

2.03 / piątek

18.00
Jednostka wobec historii ? Spotkanie z czeską pisarką Radką Denemarkovą i tłumaczką Olgą Czernikow, rozmowę poprowadzi Karolina Sulej. Fragmenty książki „Przyczynek do historii radości” Radki Denemarkovej przeczyta Dorota Landowska.

3.03 / sobota

16.00
Jednostka wobec historii ? Spotkanie z pisarką Olgą Tokarczuk, rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela. Fragmenty prozy autorki przeczyta Katarzyna Herman.

18.00
Spotkanie z pisarką Dorotą Masłowską oraz tłumaczką i pisarką Barbarą Gregorovą, rozmowę poprowadzi Agata Grenda.

4.03 / niedziela

12.00
Dwanaście Światów. Wystawa czeskiej ilustracji książkowej dla dzieci ? otwarcie wystawy prac nagradzanych czeskich ilustratorów. Wystawa czynna do 18.03.2018 roku.

13.00, 14.30
Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu ? spotkania dla dzieci 6-10 lat
Warsztaty plastyczne wydawnictwa Wytwórnia promujące historię oraz teraźniejszość polskiego wzornictwa, a także współczesną polską grafikę książkową. Warsztaty poprowadzi Ewa Solarz ? autorka „Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów”. Warsztatom będzie towarzyszył kiermasz książek wydawnictwa Wytwórnia.

17.03 / sobota

16.00
100-lecie Mistrzów ? Spotkanie poświęcone czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu, rozmowę z tłumaczem Andrzejem Jagodzińskim poprowadzi wydawca Tomasz Brzozowski. Fragmenty „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvoreckiego przeczyta Jacek Braciak.

17.30
Jednostka wobec historii ? Spotkanie z Mariusze Suroszem ? polskim pisarzem mieszkającym w Czechach, rozmowę poprowadzi Teresa Drozda. Fragmenty książki „Ach, te Czeszki” Mariusza Surosza przeczyta Danuta Stenka.

19.00
Bohaterowie niepodlegli ? Projekcja polsko-czeskiego filmu o Karelu Krylu, bardzie czechosłowackiej opozycji ? „Braciszek Karel” (2016, 56 min.). Spotkanie z reżyserką Krystyną Krauze, rozmowę poprowadzi Teresa Drozda.

18.03 / niedziela

12.00
Razem w ilustracji ? Prezentacja i kiermasz książek polskiego wydawnictwa Dwie Siostry i czeskiego wydawnictwa Baobab z udziałem autorki książek dla dzieci Olgi Černej z Fundacji Miroslava Šaška.

13.00
Z czego cieszy się Cieszko? ? spotkanie dla dzieci 6-10 lat
Warsztaty plastyczne wydawnictwa Dwie Siostry połączone z projekcją multimedialną i czytaniem przez aktorów książki „Nowe ucieszki Cieszka” Zdenka Svěráka. Warsztaty poprowadzi ilustratorka Ewa Stiasny.

14.30
Loteria ? Poznaj świat! ? spotkanie dla dzieci 6-10 lat
Warsztaty plastyczne czeskiego wydawnictwa Baobab połączone z grą i loterią dla dzieci, w której każdy los wygrywa ? uczestnicy udadzą się w podróż i zbadają dalekie kraje na obrazach i w książkach Miroslava Šaška. Warsztaty prowadzi Va Volfová.

24.03 / sobota

Wieczór Hrabala
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22
Wstęp z zaproszeniami
Wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie ? obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jiřego Menzla na podstawie noweli Hrabala.

19.00
Pociągi pod specjalnym nadzorem ? spektakl w reż. Jakuba Krofty wg prozy Bohumila Hrabala.

20.40
Hrabal w Warszawie. 50 lat później
Spotkanie z twórcami spektaklu ? reżyserem Jakubem Kroftą i pisarzem Januszem Andermanem. Rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski ? tłumacz i autor książki biograficznej o Bohumile Hrabalu.

Podczas wieczoru zostanie zaprezentowana wystawa grafik z cytatami zaczerpniętymi z utworów Bohumila Hrabala pt. „Ten świat jest opętańczo piękny”.

fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia