Poezja/proza ? bydgoskie spotkania z literaturą

18 kwietnia 2013

poezja i proza - plakat
W dniach od 22 do 26 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się seria spotkań autorskich pod nazwą „poezja/proza ? bydgoskie spotkania z literaturą”. Booklips.pl jest patronem medialnym imprezy.

„Poezja/proza ? bydgoskie spotkania z literaturą” to cykl wieczorów autorskich przeznaczonych dla wszystkich zainteresowanych niebanalnym ujęciem literatury. „Podczas spotkań postaramy się odnaleźć wspólny mianownik dla tego, co lokalne i tego, co ogólne, połączyć młodzieńczy entuzjazm z doświadczeniem, skonfrontować działania indywidualne z wystąpieniami grupowymi” ? zapowiadają organizatorzy.

W ciągu czterech dni miłośnicy literatury będą mieli możliwość spotkać się z Wojciechem Kuczokiem, Sławomirem Shutym oraz Grupami Literackimi Neon i Et Cetera. Szczegółowy opis wydarzeń znajdziecie poniżej:

22.04.2013 / poniedziałek, godz. 18.00
Grupa Literacka Neon
Założona przez Martę Fortowską niezależna grupa młodych osób, chcących propagować literaturę działa od 2011 roku. Jej cele nie kończą się jednak na autopromocji ? twórcy skupieni wokół czasopisma „NEON” prezentują również sylwetki autorów spoza grupy. Pierwszy numer miesięcznika ukazał się w kwietniu 2011 roku i zawierał głównie poezję oraz prozę. W kolejnych miesiącach, gdy liczba osób należących do „NEONa” powiększała się, zaczęły pojawiać się także artykuły i felietony. Głównym przedsięwzięciem Grupy Neon jest wydawanie miesięcznika literackiego oraz akcja pt. „Poezja na bruku”, będąca serią krótkich filmów nagrywanych na ulicach Bydgoszczy, w których przypadkowi przechodnie interpretują fragmenty utworów z danego numeru. W roku 2012 NEON ogłosił I Ogólnopolski Konkurs Literacki „NEOpoeticoN”, na który wpłynęło około 200 zgłoszeń z całego kraju.

24.04.2013 / środa, godz. 17.00
Wojciech Kuczok
Jeden z najpopularniejszych pisarzy współczesnych. Autor doskonałych zbiorów opowiadań „Opowieści słychane” (1999), „Szkieleciarki” (2002), „Widmokrąg” (2004) i „Opowieści przebrane” (2005), a także powieści „Gnój” (2003), za którą otrzymał Paszport „Polityki” i Literacką Nagrodę Nike. Została ona przełożona na 15 języków a także przeniesiona na ekran: scenariusz napisał sam autor, natomiast film wyreżyserowała Magdalena Piekorz. Podobnie było z powieścią „Senność” (2008). Wydane w 2010 roku „Spiski. Przygody tatrzańskie” zdobyły tytuł Książki Jesieni 2010 i były nominowane do „Szczytów kultury” portalu G-punkt.pl. Wojciech Kuczok jest twórcą obdarzonym niebywałym językowym słuchem, fantazją, oryginalnym poczuciem humoru. W groteskowym zwierciadle, którym pisarz precyzyjnie manipuluje, przeglądają się małe i duże polskie twarze.

25.04.2013 / czwartek, godz. 18.00
Sławomir Shuty
Twórczość pochodzącego z Nowej Huty artysty nie wyczerpuje się na pisaniu. Intermedialna działalność Shutego (ur. 1973) poza literaturą obejmuje film, fotografię, performance, plastykę. Autor książek „Nowy Wspaniały Smak” (1999), „Bełkot” (2001), „Cukier w normie” (2002), „Zwał” (2004), „Produkt Polski” (2005), „Ruchy” (2008), „Baton III Taltosz” (2012), „Jaszczur” (2012) wyreżyserował filmy „W drodze” (2003) i „Luna” (2005). Za ten drugi otrzymał pierwszą nagrodę na czwartej edycji Festiwalu Filmu Offowego w TVP2. W roku 2005 nagrodzony Paszportem „Polityki” w kategorii literatura. Szerokie spojrzenie na rzeczywistość współczesną, bezlitosne demaskowanie mechanizmów rządzących rozmaitymi środowiskami twórczymi, a także związki kultury z biznesem to główne wątki najnowszej książki Shutego, określanej jako literackie seppuku autora.

26.04.2013 / piątek, godz. 18.00
Et Cetera
Et Cetera to grupa literacka założona w 2006 roku przez Tomasza Owczarzaka i Piotra Stareńczaka w Bydgoszczy. Skupia 8 indywidualności z różnych części Polski, o rozmaitym wykształceniu, doświadczeniu i artystycznej koncepcji. Grupa ma na swoim koncie liczne nagrody, m.in. nagrodę Leonidas przyznawaną młodym twórcom. W 2012 roku, nakładem wydawnictwa „Świadectwo”, ukazały się dwie antologie grupy: „The best off” oraz „Wykop z miasta”. Poza wspólnymi publikacjami dwoje członków Et Cetery wydało tomiki indywidualne: Joanna Gładykowska – „Halo poezja” (IW „Świadectwo”, 2006), Tomasz Owczarzak – „Katedra o miękkich bokach” (IW „Świadectwo”, 2011). Wiersze Dominika Kiepury ukazały się w przekładzie na język serbski i chorwacki w „Antologii poezji środkowoeuropejskiej” pod redakcją Olgi Lalić-Krowickiej. Ponadto Jarosław Jaruszewski, pod pseudonimem Bisz, rapuje solowo, jak i w zespole B.O.K., regularnie wydając płyty.

Spotkania odbędą się w Bibliotece Głównej w Bydgoszczy, Stary Rynek 24. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie bydgoskiej biblioteki: http://www.wimbp.bydgoszcz.pl/.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia