banner ad

Po Toruniu krążą Zaczytane Tramwaje. Podróżni słuchają fragmentów znanych dzieł literackich

14 grudnia 2015

zaczytane-tramwaje-2015
W dniach od 7 do 21 grudnia Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zorganizowały przedświąteczną akcję promującą czytelnictwo pod nazwą „Zaczytane Tramwaje”. W tych dniach każdy, kto wybierze się w podróż tramwajem, będzie miał szansę „spotkać się” ze znanymi postaciami ze świata literatury.

Studenci toruńskiego uniwersytetu uznali, że skoro mieszkańcy sami nie chcą przyjść po książki do bibliotek, sięgną po tytuły z półek i wyjdą z nimi na miasto. Pierwszego dnia akcji przystanki zamieniły się w czytelnie, a studenci w towarzystwie wykładowców rozdawali przechodniom recenzje najpopularniejszych książek oraz namawiali ich do czytania.

Głównym środkiem przekazu są jednak w tym wypadku tramwaje. Podróżujący miejską komunikacją w Toruniu słuchają z głośników aforyzmów i cytatów z dzieł Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, Witolda Gombrowicza, Wisławy Szymborskiej, Terry’ego Pratchetta, Kena Keseya oraz innych mniej lub bardziej znanych twórców. Wybrano co atrakcyjniejsze fragmenty, które mogą zachęcić do przemyśleń, a także do sięgnięcia po książkę.

Za przygotowanie wersji dźwiękowych tekstów odpowiadają osobiście studenci. Na potrzeby projektu dokonali nagrań w Studenckim Radiu Sfera. Rozbrzmiewają one teraz we wszystkich toruńskich tramwajach przystosowanych do odsłuchu materiałów audio.

Podobna akcja miała miejsce w Toruniu już cztery lata temu. Z racji tego, że cieszyła się dużym powodzeniem, zdecydowano się ją powtórzyć. Zaczytane tramwaje będą kursowały po mieście do 21 grudnia.

zaczytane-tramwaje-2015-plakat

fot. Mateuszgdynia/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia