banner ad

Pierwszy w historii literacki sparing podczas Big Book Festival

26 maja 2014

Big-Book-Festival_sparing
Podczas 2. edycji Big Book Festival, która odbędzie się w dniach 14 i 15 czerwca, miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w widowiskowym wydarzeniu sportowo-literackim. W translatorskim sparingu staną tłumacze amatorzy języka szwedzkiego.

„Postanowiliśmy sprawdzić, jak mocno stoi dziś słowo, czy obroni się w sportowej rywalizacji i czy każdy może być tłumaczem języka szwedzkiego” – wyjaśniają organizatorzy.

W ogrodzie Ambasady Szwecji zorganizowany zostanie prawdziwy sparing. Naprzeciw siebie staną dwie drużyny złożone z tłumaczy amatorów, które w kilku rundach, pod presją czasu będą próbowały poradzić sobie ze szwedzkimi strofami Augusta Strindberga oraz prozą Henninga Mankella i Astrid Lindgren.

Nabór do drużyn tłumaczy amatorów trwa do 10 czerwca (pod adresem mailowym: spotkania@big-book.pl). W sobotę 14 czerwca dwie dziesięcioosobowe drużyny staną naprzeciw siebie w ogrodzie Ambasady Szwecji. Każdą z drużyn zaopiekuje się zawodowiec ? Katarzyna Tubylewicz ? pisarka i tłumaczka prozy m.in. Jonasa Gardella oraz Dominika Górecka ? wykładowczyni i tłumaczka. W każdej z rund drużyny, wyposażone w słowniczki oraz wpierane przez opiekunki zdobywać będą punkty. Podczas sparingu liczy się refleks, pomysłowość i dobry humor. Uwaga! Znajomość szwedzkiego jest niewskazana!

Jeśli nie zdążycie zapisać się do drużyn, przyjdźcie im kibicować. Wstęp na wydarzenie jest wolny i całkowicie otwarty. Organizatorzy przewidzieli konkursy, w których wygrywać będzie można książki szwedzkich autorów. Podczas wydarzenia posłuchamy także w oryginale oraz w szwedzkim przekładzie jednego z arcydzieł polskiego słowa ? „Lokomotywy” Juliana Tuwima wydanej właśnie w języku szwedzkim przez Instytut Polski w Sztokholmie.

Literacki sparing „Szwedzki dla początkujących” to część nowego bloku festiwalowego pt. „Słowa i Słówka”, podczas którego ze szczególną czułością potraktowane zostaną słowa.

Big Book Festival (Duży Festiwal Książki) to odbywający się w Warszawie nowoczesny festiwal literacki stawiający na włączenie publiczności w najrozmaitsze akcje. Złoży się na niego 50 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości i kilku tysięcy uczestników. Festiwal odbywa się w budynkach oraz przestrzeni miasta, m.in.: na Dworcu Śródmieście, w Hotelu Bristol, Domu Artysty Plastyka, Pasażu Wiecha i Stawisku. Gośćmi festiwalu są w tym roku: Karl Ove Knausg?rd, Timur Vermes, Dorta Jagić, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz. Specjalna seria wydarzeń poświęcona zostanie Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Tyłem do przodu!”.

Szczegółowy program wydarzeń, adresy oraz informacje na temat gości dostępne są na stronie:
www.bigbookfestival.pl oraz www.facebook.com/bigbookfestival.

Big-Book-Festival_2014_plakat

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia