Pierwsza wizyta Michaela Crummeya w Polsce

31 maja 2016

michael-crumney-w-polsce-1
W czerwcu Polskę odwiedzi Michael Crummey, kanadyjski poeta i prozaik, którego polscy czytelnicy poznali za sprawą utrzymanej w stylistyce realizmu magicznego powieści „Dostatek” oraz chłodnych, poruszających charakterystycznym romantyzmem i psychologiczną głębią książek „Pobojowisko” i „Sweetland”. Autor odwiedzi Warszawę, Wrocław, Kraków i Gdańsk.

Okazją do przyjazdu Crummeya do Polski jest majowa premiera ostatniej niewydanej dotąd w naszym kraju powieści autora pt. „Rzeka złodziei”. Będzie więc porozmawiać z nim o całym jego dorobku prozatorskim oraz fascynującej kulturze i mentalności mieszkańców Nowej Fundlandii.

Harmonogram wizyty autora w Polsce przedstawia się następująco:

– sobota 11 czerwca, godz. 16.00 ? Warszawa, Pałac Szustra (Big Book Festival 2016);
? wtorek 14 czerwca, godz. 18.00 ? Wrocław, Barbara (ESK Wrocław 2016);
? środa 15 czerwca, godz 18.00 ? Kraków , Księgarnia pod Globusem;
? piątek 17 czerwca, godz. 18.00 ? Gdańsk, Biblioteka Manhattan.

Jak stwierdza redakcja kanadyjskiego magazynu „Atlantic Books Today”, „kiedy natrafi się na autora obdarzonego taką mocą jak Crummey, jedną z pierwszych rzeczy, którymi trzeba się zająć, jest powrót do księgarni w poszukiwaniu kolejnych jego książek”.

Urodzony w 1965 roku w Buchans na Nowej Fundlandii Michael Crummey w swojej twórczości skupia się na historii i kulturze ojczystej wyspy, obficie czerpiąc z opracowań naukowych, podań ludowych oraz dziejów własnej rodziny. Jego rozgrywające się na chłodnej, kanadyjskiej wyspie opowieści są głęboko ludzkie i niezwykle uniwersalne. Proza Crummeya nie pozwala zarazem ani na chwilę zapomnieć, że mamy do czynienia z uznanym poetą. Charakterystyczny styl narracji pełen jest kontrastów i oscyluje pomiędzy wypowiedziami prostymi ? wręcz wulgarnymi ? a zaskakującymi i wyrafinowanymi.

michael-crumney-w-polsce-2

Jako prozaik Crummey zasłynął książką „Rzeka złodziei”, opisującą relacje między europejskimi osadnikami a ostatnimi przedstawicielami Beothuków, rdzennych mieszkańców Nowej Fundlandii. Akcja powieści rozgrywa się w drugiej dekadzie XIX wieku. Mieszkający w głuszy osadnicy od wielu dziesięcioleci sami stanowią prawo na zajętych przez siebie terenach, na własną rękę rozprawiając się z „Czerwonymi Indianami”. Ci, spychani w głąb lądu przez Europejczyjków, nieudolnie stawiają opór, atakując białych, którzy nie pozostają im dłużni. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy wiedziony nadzieją na zażegnanie konfliktu gubernator wysyła na wybrzeże oficera marynarki wojennej Davida Buchana, mającego wyegzekwować przestrzeganie prawa i zorganizować pokojową ekspedycję na terytorium Indian. Oficer werbuje do pomocy Johna Peytona Seniora ? najbardziej wpływowego osadnika nad całą zatoką Exploits ? oraz jego syna, zmagającego się z niechęcią do ojca i rywalizującego z nim o względy kobiety, której przyszło wieść życie w ich domu. Mężczyźni nawet nie podejrzewają, w jak wielkim stopniu tragiczne zakończenie wyprawy wpłynie na losy jej uczestników oraz mieszkańców wybrzeża? „Rzeka złodziei” to nawiązująca do najlepszych północnoamerykańskich tradycji literackich kronika podboju dziewiczego lądu, który swoim czystym pięknem wynagradza mieszkańcom trudy prostego, surowego życia. Książka od maja jest dostępna w sprzedaży dzięki wydawnictwu Wiatr od Morza.

Swoją pozycję jednego z najważniejszych kanadyjskich powieściopisarzy Crummey umocnił powieścią
„Pobojowisko”. Na kartach książki śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści wsączającej się w ich życie na różnych płaszczyznach. Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey tka misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami i niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło.

michael-crumney-w-polsce-3

Polscy czytelnicy po raz pierwszy zetknęli się z Crummeyem w czerwcu 2013 roku dzięki jego trzeciej powieści ? „Dostatkowi”. W powieści tej pisarz sięga po estetykę realizmu magicznego. Nie kryjąc inspiracji twórczością Márqueza i Faulknera, opisuje dwieście lat z dziejów dwóch wyimaginowanych nowofundlandzkich osad rybackich. Porównywana do „Stu lat samotności” książka została wyróżniona m.in. w zestawieniach 25 książek roku 2013 według „Gazety Wyborczej” oraz 20 książek roku 2013 audycji „Z najwyższej półki” Programu 3 Polskiego Radia.

W 2015 roku nakładem Wiatru od Morza ukazała się najnowsze dzieło Crummeya, „Sweetland”, poruszającą, kameralną powieść o schyłku dawnego świata oraz powolnym zaniku małych, odosobnionych społeczności, niemających racji bytu z dala od skrawka ziemi, na którym się zawiązały. Autor znowu odmalowuje w niej pejzaż Nowej Fundlandii zaludniony przedziwnymi postaciami, które spotkać można wyłącznie na tamtejszych wybrzeżach ? ludźmi twardymi i krnąbrnymi, pomimo nadejścia XXI wieku wciąż opisującymi świat w sobie tylko właściwy sposób.

Polscy czytelnicy ? jako pierwsi spośród mieszkańców wszystkich krajów nieanglojęzycznych ? mogą cieszyć się kompletem tłumaczeń wszystkich czterech powieści autora.

fot. Wiatr od Morza

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia