banner ad

Pierwsza edycja Festiwalu Historii Fantastycznych Wieloświaty w Sopocie. Wśród gości m.in. Orbitowski, Kańtoch, Wegner i Rak

4 maja 2022

W dniach 20-22 maja Biblioteka Sopocka zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Historii Fantastycznych Wieloświaty. Będzie można spotkać się m.in. z Radkiem Rakiem, Anną Kańtoch, Łukaszem Orbitowskim, Robertem M. Wegnerem, Pauliną Hendel oraz Michałem Gołkowskim. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Według jednego z mistrzów fantastyki, Terry’ego Pratchetta, biblioteka to miejsce, w którym książki są w stanie nagiąć czas i przestrzeń. Idąc tropem Pratchetta, Biblioteka Sopocka zdecydowała się na podjęcie stanowczego kroku w celu ustalenia, jak bardzo mogą zostać one nagięte i 20 maja otwiera drzwi do fantastycznych wieloświatów.

Festiwal Historii Fantastycznych Wieloświaty to pierwszy tego typu festiwal organizowany przez Bibliotekę Sopocką. Dzięki współpracy z wydawnictwami i lokalnymi partnerami zaproszono twórców literatury, którzy przypomną czytelnikom, że fantastyka jest gatunkiem obfitującym w świetną prozę.

„Do udziału w festiwalu udało nam się zaprosić najbardziej uznawanych autorów prozy fantastycznej, którzy udowadniają, że jest to gatunek sprzyjający kreatywności, a jego granice wyznacza właściwie tylko wyobraźnia i kunszt pisarzy. Radek Rak, Anna Kańtoch, Łukasz Orbitowski czy Robert M. Wegner to autorzy, którzy już dawno pokazali, że szufladkowanie literatury fantastycznej jako niszowej nie ma sensu. Po ich książki sięga każdy, kto szuka dobrej, wielowymiarowej prozy” – mówi Dagny Kurdwanowska, zastępczyni kierowniczki Sopoteki i współtwórczyni Wieloświatów.

Festiwal otworzy w piątek 20 maja spotkanie z Łukaszem Orbitowskim. W sobotę w Sopotece gościć będą Paulina Hendel, Robert M. Wegner i Michał Gołkowski. Natomiast ostatniego dnia, w niedzielę, gośćmi będą Radek Rak i Anna Kańtoch.

W trakcie festiwalu biblioteka przygotowała również dodatkowe atrakcje. Na uczestników czeka strefa Planszogrania współorganizowana z licznymi partnerami i patronami, gry RPG prowadzone przez profesjonalnego „Mistrza Podziemi” czy też gra miejska organizowana przez lokalną firmę eventową.

„Nie ukrywam, że prywatnie brakowało mi wydarzeń tego typu w okolicy” – mówi Marcin Wiktor, zastępca dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie i współtwórca festiwalu. „Fantastyka jest przecież tak różnorodnym gatunkiem, że dyskusje z nią związane potrafią rozgrzać internet do czerwoności. Przyznam, że pierwotnie rozważaliśmy nawet próbę zorganizowania konwentu fantastycznego, jednak po dłuższej dyskusji doszliśmy do wniosku, że tylko forma festiwalu pozwoli nam nadać temu wydarzeniu odpowiednią wagę. Istnieje tak wiele aspektów fantastyki, na temat których powinniśmy móc dyskutować, które można omówić. Od historii alternatywnej po budowanie uniwersum od podstaw, od grania na bardzo ogólnych archetypach postaci fantastycznych po tworzenie osobowości, które pomimo fantastycznej aparycji moglibyśmy równie dobrze spotkać pod lokalnym spożywczakiem. Liczba tematów jest nieskończona, trzeba więc w końcu zacząć o tym dyskutować” – przekonuje.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Sopotece przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie w dniach 20-22 maja.

[am]
fot. Sopoteka

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia