„Pani Stefa” Magdaleny Kicińskiej książką-bohaterką piątej edycji akcji Warszawa Czyta

2 marca 2017


Bohaterką piątej edycji akcji Warszawa Czyta została książka Magdaleny Kicińskiej „Pani Stefa”. Biografia bliskiej współpracownicy Janusza Korczaka stanie się punktem wyjścia szeregu wydarzeń, na które organizatorzy zaproszą warszawiaków i warszawianki w dniach 10-14 maja.

„Pani Stefa”, reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, wydobywa z cienia kobietę, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane. Mimo skąpej dokumentacji autorka stworzyła pełnowymiarowy portret tej niezwykłej postaci. Ze źródeł wyłania się obraz znakomitej organizatorki, ale też ? co szczególnie poruszające ? kobiety nękanej wątpliwościami, czy jej praca oraz życie mają sens.

Lektura „Pani Stefy” to okazja do skonfrontowania się z aktualnością idei wychowawczych Korczaka i Wilczyńskiej, ale też problemu, z jakim się mierzyli ? ponad 70 lat po ich śmierci musimy sobie ze wstydem zdać sprawę, że państwo wciąż nie umie odpowiednio zadbać o dzieci wychowujące się bez rodziców. W ten sposób książka historyczna staje się punktem wyjścia do zupełnie współczesnej debaty. Debaty, którą organizatorzy akcji Warszawa Czyta mają zamiar prowadzić w ramach piątej edycji tego przedsięwzięcia.

„Pani Stefa” została wybrana książką-bohaterką tegorocznej akcji dzięki konsultacjom, które zaczęły się już w czerwcu 2016 roku, zaraz po zakończeniu ubiegłorocznej edycji. „Szukaliśmy książki dającej możliwość różnorodnych dyskusji i działań związanych z współczesną, ale też historyczną Warszawą. Z zaproponowanych książek kolektyw Warszawa Czyta wybrał cztery książki-finalistki. W finale konsultacji poprosiliśmy o nadsyłanie uzasadnień ? dlaczego dana książka powinna zostać bohaterką akcji. Konsultacje pokazały, że każda z finalistek ma olbrzymi potencjał i wyzwala w czytelnikach i czytelniczkach chęć dyskutowania na wiele ważnych tematów” – wyjaśniają organizatorzy. W finale poza książką Kicińskiej znalazły się „Duchologia polska” Olgi Drendy, „Totalnie nie nostalgia” Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia oraz „12 srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego. W wyborze książki wzięło udział 550 czytelniczek i czytelników.

Warszawa Czyta to oddolna warszawska akcja czytelnicza, szereg działań, dyskusji i wydarzeń odbywających się co roku, w kilka majowych dni. Pretekstem dla nich jest zawsze jedna, konkretna książka. Akcja została zainicjowana w 2013 roku lekturą „Cwaniar” Sylwii Chutnik. Rok później bohaterką akcji została książka Italo Calvino „Niewidzialne miasta”, następnie „Chamowo” Mirona Białoszewskiego, a w roku 2016 Warszawa czytała „13 pięter” Filipa Springera.

„Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i działania” ? mówią członkinie i członkowie kolektywu Warszawa Czyta. „Co roku rozmawiamy o wybranej książce, dzielimy się wrażeniami, ale też odczytujemy na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i stojące przed nią wyzwania. Porozmawiajmy, czego naszemu miastu brakuje, a czego w nim za dużo, jak chciałybyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć. Wierzymy, że wspólna lektura i akcje z nią związane mogą stać się katalizatorem lokalnych działań, sposobem na integrowanie lokalnych społeczności, drogą do przypomnienia lokalnych tożsamości. Chcemy również promować dyskusyjne kluby książki oraz biblioteki jako miejsca, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta”.

Piąta edycja akcji odbędzie się w różnych miejscach Warszawy w dniach 10-14 maja.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia