Organizator Targów Książki w Warszawie i Katowicach zawiesza współpracę z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi

4 marca 2022

Fundacja Historia i Kultura, która organizuje między innymi Targi Książki w Warszawie i Katowicach, a także Targi Książki Historycznej, zawiesiła wszelką współpracę z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi. Jak poinformował prezes fundacji Waldemar Michalski, decyzję taką podjęto, potępiając rosyjską inwazję na Ukrainę, łamanie prawa międzynarodowego i nieludzkie ataki na ukraińską ludność cywilną.

„Już w piątek 25 lutego wystosowaliśmy pismo do Ambasady Ukrainy, z którą wcześniej planowaliśmy obecność wydawców ukraińskich w Warszawie w ramach zbiorowego stoiska na Targach Książki w maju, oferując przygotowanie im tego stoiska bezpłatnie oraz wszelką inną pomoc w tym zakresie. Jednocześnie anulowaliśmy rezerwację rosyjskiego stoiska zbiorowego. Po raz pierwszy od wielu lat na targach w Warszawie nie będzie więc reprezentacji wydawców z Rosji. W pełni popieramy apel Ukraińskiego Instytutu Książki o to, by blokować i bojkotować udział instytucji, organizacji i wydawców rosyjskich m.in. w wydarzeniach targowych na świecie do czasu zaprzestania szerzenia nienawiści i krwawego terroru przez Rosję” – powiedział Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Warszawie.

Jak się dowiadujemy, Jacek Oryl był jednym z inicjatorów podjęcia przez Konferencję Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki solidarnej decyzji o zawieszeniu współpracy z Federacją Rosyjską na wszystkich międzynarodowych targach książki na świecie, które są zrzeszone w tym gronie. „Obecnie pracujemy nad wspólnym oświadczeniem w tej sprawie, które zostanie upublicznione w dniu rozpoczęcia Targów Książki Dziecięcej w Bolonii” – wyjaśnił Oryl.

Podobną decyzję o zerwaniu współpracy kulturalnej z Federacją Rosyjską podjęli wcześniej również organizatorzy Frankfurckich Targów Książki w Niemczech i Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.

Po napaści wojsk Putina przedstawiciele kultury w Ukrainie, w tym pisarze Jurij Andruchowycz, Andrij Kurkow, Serhij Żadan i Zarina Zabrisky, zaapelowali do instytucji z całego świata, by wzorem sankcji politycznych, gospodarczych, sportowych i innych nałożyć na Rosję również sankcje w dziedzinie kultury. „W tym de facto totalitarnym państwie kultura pełni funkcję służebną i służy jako propaganda polityczna” – napisano w liście.

[am]
fot. Warszawskie Targi Książki

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia