Opole doczeka się nowego festiwalu. Tym razem książkowego

23 marca 2016

festiwal-ksiazki-opole-2016
Od ponad 50 lat Opole kojarzone jest głównie z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. Od tego roku miasto będzie mogło pochwalić się jeszcze jedną imprezą o dużym formacie. Już za trzy miesiące odbędzie się nowy festiwal, tym razem jednak poświęcony literaturze. Targi książki, spotkania autorskie, znane nazwiska ze świata literatury, muzyki i kultury, warsztaty, dyskusje, prelekcje i koncerty – wszystko to będzie na was czekać już 17 i 18 czerwca!

„Z okazji festiwalowej studniówki, chcielibyśmy zapowiedzieć pierwsze w Opolu i jedyne w Polsce wydarzenie, które promuje czytelnictwo poprzez muzykę – Festiwal Książki Opole 2016. Miejscem czytelniczego miasteczka będzie Plac Wolności, gdzie w przedostatni weekend czerwca, w Filharmonii Opolskiej, odbędą się targi książki z udziałem największych polskich wydawnictw” ? mówi współorganizatorka festiwalu, Natalia Pojasek z Fundacji Fabryka Inspiracji.

„Na festiwalowych scenach zagoszczą znani pisarze, poeci, blogerzy i osoby związane ze światem kultury. O muzyczny akcent festiwalu natomiast zadbają muzycy Filharmonii Opolskiej oraz gwiazda sobotniego koncertu, który odbędzie się przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (plac zieleni od ul. Niedziałkowskiego). Podczas wydarzenia odbędą się liczne atrakcje, takie jak: warsztaty, panele dyskusyjne i konkursy” – dodaje druga współorganizatorka, Monika Błażejewska.

Pomysł Festiwalu Książki ma swoje źródło w serii spotkań autorskich prowadzonych od dziewięciu lat w ramach Fabryki Inspiracji. „Obserwując rosnące zainteresowanie projektem, postanowiliśmy pójść krok dalej” – mówi pomysłodawca wydarzenia, prezes Drukarni Opolgraf, Mirosław Szewczyk. „W nazwie chcieliśmy nawiązać do muzyki, która jednoznacznie kojarzy się ze Stolicą Polskiej Piosenki”.

Organizatorzy festiwalu przywołują wstępny raport Biblioteki Narodowej, z którego możemy dowiedzieć się, że w ubiegłym roku po książkę sięgnęło jedynie 36,9% Polaków. Wyniki są zatrważająco niskie w porównaniu z ubiegłymi latami. Przyczyn niskiego poziomu czytelnictwa może być bardzo wiele. Jedną z nich jest m.in. nieatrakcyjne krzewienie nawyków czytelniczych wśród Polaków. Dlatego celem Festiwalu Książki Opole 2016 ma być pokazanie interdyscyplinarności książki, która łączy słowa, muzykę i sztukę w nowoczesnej formie.

Więcej informacji o wydarzeniu pojawi się wkrótce na stronie internetowej: www.festiwalksiazki.pl.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia