Ogłoszono program 23. edycji festiwalu Stacja Literatura

8 czerwca 2018


Biuro Literackie ogłasiło program 23. edycji Stacji Literatura. Festiwal stroniący od gwiazd, kreujący nowe nazwiska i zjawiska literackie, budujący swój program na premierach książkowych, nierzadko takich, których nie chcą publikować inni wydawcy, niezmiennie przyciąga tłumy. Nawet w tak nietypowe miejsce jak licząca ledwie kilka tysięcy mieszkańców i granicząca z Czechami miejscowość. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem pochodzącym z jednego z utworów Boba Dylana: „czasy nadchodzą nowe”. Cytując dalej, można by dodać: „dajcie porwać się albo jesteście bez szans”.

Po wyprowadzce z Wrocławia najstarszy polski festiwal literacki po raz trzeci zostanie zorganizowany w Stroniu Śląskim i Siennej między 13 a 15 września. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Rae Armantrout, jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich. Zaprezentowane zostaną książki Nicka Cave?a i Boba Dylana. Z udziałem najbliższej rodziny Grzegorza Ciechowskiego swoją premierę będzie mieć tom zbierający piosenki, nieznane rękopisy i portrety artysty. Benefis z okazji pięćdziesięciolecia debiutu obchodzić będzie Bohdan Zadura, wyróżniony w tym roku Silesiusem za całokształt twórczości, odbędą się też sześćdziesiąte urodziny Jerzego Jarniewicza, którego tom „Puste noce” został uhonorowany tą samą nagrodą w kategorii książka roku.

W ramach Europejskiego Forum Literackiego Beata Stasińska będzie rozmawiać o „Przyszłości literatury” z Verą Michalski-Hoffmann ? prezes grupy wydawniczej Libella, założycielką Fundacji im. Jana Michalskiego oraz szefową Międzynarodowego Instytutu Wydawców Francuskich. O tym, w jaki sposób zmieniać się będą współczesne książki, porozmawiają wybitni europejscy ilustratorzy i projektanci, z Iwoną Chmielewską na czele. Poznamy też „nowe głosy z Polski”, najciekawszych autorów przed debiutem oraz po debiucie, w tym nagrodzoną już trzema wyróżnieniami za tom „Raport wojenny” Agatę Jabłońską oraz Michała Domagalskiego. Wiersze zebrane zaprezentuje Robert Rybicki, a z premierowych książek czytać będą: Łukasz Jarosz, Joanna Roszak i Julia Szychowiak.

Na tegoroczne pracownie Stacji Literatura dla twórców, którzy chcą wydać i zaprezentować na kolejnych edycjach imprezy swoje książki poetyckie, prozatorskie oraz przekładowe, napłynęło 400 zgłoszeń. Obok tradycyjnych warsztatów ? Pierwszej książki (poetyckie debiuty laureatów projektów), Po debiucie (drugi i kolejny tom poetycki), Przekładowej (tłumaczenia na język polski), Twórczej (przed debiutem poetyckim) ? pojawiły się nowe pracownie: Graficzna (dla autorów okładek i projektantów książek) oraz Prozy (opowiadania i powieści debiutantów). Całość uzupełniają Pracownie otwarte: wierszem i prozą. Zajęcia tradycyjnie odbywać się będą w Apartamentach Czarna Góra, czyli w bazie noclegowej festiwalowych gości oraz publiczności.

W znanej już formule Live Setów, pomyślanych jako okazja do prezentacji uczestników pracowni i osób, które wybierają się na festiwal, poznamy tym razem autorów „Wiersza doraźnego 2018”. To efekt ogłoszonego przez Biuro Literackie Narodowego Pisania Wierszy, które przypadło w tym roku na 4 czerwca. Pierwszego i drugiego dnia zaplanowano półfinały konkursu, a w sobotę wielki finał, kiedy to zwycięzcę wybierze festiwalowa publiczność. Absolutną nowością tegorocznej edycji Stacji Literatura 23 będą zaczynające się każdego dnia o 22:00 After Party ze wspólnym słuchaniem muzyki. Zapraszają m.in. Filip Łobodziński, Joanna Mueller i Tadeusz Sławek.

Nie zabraknie także „Lekcji języka poetyckiego”. Już 11 września dla mieszkańców Stronia Śląskiego specjalne warsztaty przygotowujące do udziału w festiwalu poprowadzi Karol Maliszewski. Kolejne zajęcia odbędą się we wrześniu. Podobne warsztaty zaplanowano także dla dzieci ze szkoły podstawowej. Tegoroczna Stacja Literatura to zatem 19 wydarzeń oraz 22 zajęcia w ramach pracowni. O oprawę muzyczną zadbają muzycy z zespołów Alameda 5, So Slow, T’ien Lai występujący pod nazwą Mina. Główne wydarzenia tradycyjnie zaplanowane zostały w CETiK-u w starej stacji kolejowej w Stroniu Śląskim, a wieczorne w Aparthotelu w Siennej. Szczegóły programowe i logistyczne oraz oferowana baza noclegowa dostępne są na stronie wydarzenia.

Organizowany od 1996 roku festiwal to autorskie dzieło Artura Burszty i prowadzonego przez niego wydawnictwa Biuro Literackie. Od trzech lat odbywa się w małej gminie w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie przyjeżdżają z kraju i zagranicy goście oraz poszukująca literackich wrażeń publiczność, którą „urzeka niepowtarzalny klimat tego miejsca i zupełnie inne, intensywne przeżywanie wszystkich wydarzeń, z dala od codziennego zgiełku miasta”. „Odkąd festiwal jest w Stroniu i organizowany jest z trochę innym podejściem (bardziej literackim, spontanicznym), stał się najlepszym festiwalem w Polsce, takim, na który się najchętniej wraca i budzi największy sentyment” ? to opinia uczestniczki ubiegłorocznej edycji. Dostrzegają to także dziennikarze: „Port Literacki zamieniony w Stację Literatura ma podobny klimat i poziom, a Stronie Śląskie doskonale odgrywa rolę literackiej stolicy”.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia