banner ad

Ogłoszono pełny program Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha. W rodzinnym domu pisarza w Wiśle powstanie rezydencja literacka?

13 maja 2021

28 maja w Wiśle, rodzinnej miejscowości autora „Pod Mocnym Aniołem”, rozpocznie się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Poznaliśmy właśnie pełny program tego wydarzenia. W ciągu trzech dni odbędzie się kilkadziesiąt spotkań literackich, dyskusji, spacerów i warsztatów. Nie zabraknie też przedstawienia muzycznego, wystaw czy meczu piłkarskiego Pilchowie vs Reszta świata.

Jerzy Pilch był czułym obserwatorem rzeczywistości. Mistrz słowa dostrzegał to, czego nie widzieli inni i potrafił opowiadać o tym w niepowtarzalny sposób. Wciąż stawiał sobie nowe pytania i poszukiwał na nie odpowiedzi. Festiwal jego imienia chce kontynuować tę misję, szerząc jednocześnie miłość do literatury i sztuki. Festiwal rozpocznie się 28 maja w Wiśle, rodzinnej miejscowości pisarza. Program festiwalu obfituje w rozmowy, warsztaty, wernisaże, miejskie spacery oraz spotkania autorskie skupione wokół Pilcha, literatury i Wisły czyli Granatowych Gór. Nie zabraknie też spotkań z literaturą faktu oraz pisarzy dziecięcych.

Festiwalowicze będą mogli m.in. zobaczyć spektakl teatralny pt. „Pamięć głębinowa” na podstawie fragmentów książki „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, wziąć udział w nocnym czytaniu dzieł Jerzego Pilcha i wysłuchać koncertu dwóch pianistek Agaty Hołdyk oraz Aleksandry Hałat, które zagrają autorski wybór ulubionych utworów pisarza w aranżacji na dwa fortepiany. Michał Rusinek i Katarzyna Kłosińska rozłożą na części wielopiętrowe konstrukcje w prozie Pilcha, a Katarzyna Kubisiowska i Witold Bereś opowiedzą o pisaniu biografii patrona festiwalu. Dużo rozrywki dostarczy z pewnością amatorski mecz piłki nożnej, w którym 11 wiślaków o nazwisku Pilch zmierzy się z 11 gośćmi festiwalowymi.

„Dla Jerzego Pilcha słowo było najważniejsze, nasz festiwal nie przez przypadek nazwaliśmy właśnie Festiwalem Słowa. Zdecydowaliśmy się na szeroką formułę opowiadania o Jerzym Pilchu, literaturze, prowincji i świecie. Będą to dyskusje czułe, jak czuła potrafiła być proza Pilcha, na pewno będą to też dyskusje mocne, bo taka proza Pilcha też była” – mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji festiwalu.

„Festiwal ma sens przede wszystkim, gdy jest cyklem i osadza się na stałe w roku miasta oraz w roku kulturalnym Polski” – komentuje prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Rady Programowej festiwalu. „Jestem przekonany, że Festiwal Granatowe Góry na stałe zagości na mapie literackiej naszego kraju. Festiwal jest najżywszą formą upamiętnienia artysty, taką, którą tworzy publiczność i goście. Taką, która pozwala kolejnym pokoleniom poznawać prozę Pilcha i poznawać ją w miejscu, które odgrywa w niej kolosalne znaczenie” – podsumowuje.

Wygląda więc na to, że Festiwal Granatowe Góry zagości na kulturalnej mapie Polski na dłużej. „Trzeba powiedzieć, że Jerzy Pilch oprócz tego, że był wybitnym pisarzem, był też jednym z najwybitniejszych czytelników. Czytał, komentował, dokonywał literackich odkryć. To daje nam perspektywę, że kolejne edycje mają nieskończoną liczbę tematów, bo możemy umówić m.in. o ulubionych pisarzach Jerzego Pilcha czy najnowszych trendach w literaturze” – dodaje Koziołek.

Wisła, miejscowość Jerzego Pilcha, chce aby literatura stała się ważnym jej elementem. Wiadomo już, że miasto zamierza przejąć dom rodzinny pisarza i także tam skupiać kolejne literackie działania. „Rozmawiamy z rodziną Jerzego Pilcha, chcielibyśmy aby dom rodzinny pisarza stał się rezydencją literacką, domem pracy twórczej dla pisarzy zajmujących się prowincją. Najbardziej cieszy nas przychylność córki Jerzego Pilcha i wierzymy, że dzięki stworzeniu takiej rezydencji literackiej w Wiśle literatura znajdzie tutaj schronienie i będzie żyła” – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła.

Szczegółowy program Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry znajdziecie na stronie wydarzenia.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia