Oficjalne otwarcie Wrocławskiego Domu Literatury już za miesiąc

17 sierpnia 2016

Wroclawski-Dom-Literatury-otwarcie-1
Wrocławski Dom Literatury otwiera się dla mieszkańców miasta i regionu! Niedawno instytucja wprowadziła się do nowej siedziby w Rynku, jest tam również przestrzeń spotkań dla wszystkich miłośników książek i kultury; to klub literacko-muzyczny Proza (na zdj.), który mieści się na drugim piętrze w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Chociaż WDL formalnie działa od początku roku, to oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę września. Inauguracji Domu Literatury towarzyszyć będzie dwudniowe święto literackie!

Wrocławski Dom Literatury został powołany 1 stycznia 2016 jako miejska instytucja kultury służąca czytelnikom, twórczości i pisarzom. Jej podstawowym celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz współpraca z środowiskami literackimi i artystycznymi miasta, Polski i Europy. Działalność WDL-u opiera się na organizowaniu i koordynowaniu różnych form promowania kultury literackiej takich jak: spotkania autorskie, premiery książek, dyskusje, warsztaty, konkursy, wystawy, targi książki (Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony), panele krytycznoliterackie czy sesje naukowe. Ważnym elementem programu nowej instytucji jest edukacja literacka dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników, a także integracja środowiska literackiego. Dom Literatury prowadzi również działalność wydawniczą – do struktur nowej instytucji zostało włączone działające od 2014 roku Wydawnictwo Warstwy.

„Wrocław ma bogatą i inspirująca tradycję literacką ? będziemy ją kontynuować i popularyzować. Edukacja, integracja, inspiracja – to trzy główne znaki na busoli Wrocławskiego Domu Literatury” – mówi profesor Andrzej Zawada, dyrektor nowej instytucji.

Podczas wakacji zakończył się remont nowej siedziby WDL-u w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2, gdzie na drugim piętrze otwarto również klub literacko-muzyczny Proza ze sceną i działającym na co dzień pubem. To tutaj Wrocławski Dom Literatury zaprasza swoją publiczność! W Prozie odbywają się imprezy, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i wystawy. Do dyspozycji gości jest również ogromny regał z książkami do poczytania przy kawie. Od jesieni ruszy także cykliczne Kino Literackie z niestandardowym repertuarem korespondującym z tematami zaczerpniętymi z książek.

Po wprowadzeniu się do nowej przestrzeni przyszedł czas na zaproszenie do niej mieszkańców Wrocławia, gości, turystów, wszystkich zainteresowanych kulturą. Oficjalny Weekend Otwarcia odbędzie się w połowie września (17-18.09.2016). Te dwa dni będą miały charakter małego festiwalu, prawdziwego święta literackiego, w którym udział weźmie kilkunastu gości: pisarzy i poetów.

Program Weekendu Otwarcia został przygotowany we współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia. Odbędzie się cykl spotkań autorskich poprowadzonych przez Michała Nogasia oraz prof. Stanisława Beresia. Organizatorzy zapraszają do klubu Proza na ciekawe wieczory z: Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem, czy Piotrem Siemionem. Będzie to okazja do rozmów o książkach już znanych, ale i premierach. Nie zabraknie także czasu na dialog z publicznością i poruszenie motywów wrocławskich. W programie znajdą się ważne lokalne akcenty takie jak wieczór poświęcony wrocławskiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi: „Wokół Różewicza” (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska), wystawa fotografii Adama Hawałeja oraz wieczór poetycki (dolnośląscy poeci i poetki) z udziałem Klary Nowakowskiej, Mirosławy Szychowiak, Aldony Kopkiewicz, Radosława Wiśniewskiego, Przemysława Witkowskiego; prowadzenie: dr Karol Maliszewski. W sobotę rano warto wybrać się do klubu Proza na wyjątkowe śniadanie literackie (bufet) z menu inspirowanym powieściami (cena 39 PLN/osoba, rezerwacja miejsc: wdl@domliteratury.wroc.pl) – to propozycja dla wszystkich ceniących dobry smak nie tylko w literaturze.

Szczegółowe informacje na temat Weekendu Otwarcia znajdziecie na stronie Wrocławskiego Domu Literatury: www.domliteratury.wroc.pl.

Wroclawski-Dom-Literatury-otwarcie-2

fot. Andrzej Solnica

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia