Obchody 75-lecia „Ferdydurke”

25 sierpnia 2012


W październiku 2012 roku Wydawnictwo Literackie współorganizuje obchody jubileuszu 75-lecia słynnej powieści Gombrowicza „Ferdydurke”. Na uroczystości przybędzie do Polski Miguel Grinberg, argentyński pisarz, dziennikarz i przyjaciel autora.

„Jestem pod wrażeniem faktu, że świętuje się rocznicę pierwszego wydania powieści 'Ferdydurke'” ? powiedziała goszcząca w Polsce kilka miesięcy temu żona pisarza, Rita Gombrowicz. „Oznacza to, że minęły trzy generacje, a powieść wciąż jest aktualna.”

Trwające przez niemal tydzień obchody będą odbywać się pod hasłem „Jak nie dać się 'upupić'”. W ramach jubileuszu organizatorzy przewidzieli wystawy, konkursy i warsztaty a także spotkania z autorami.

15 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie otwarta zostanie wielka wystawa poświęcona powieści (po 15 listopada wystawa będzie prezentowana także w bibliotekach w innych miastach Polski). W następnych dniach planowany jest również maraton czytania książki oraz konferencja naukowa zorganizowana przez młodych pracowników naukowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Miguel Grinberg pojawi się w Polsce na finał akcji „Jak nie dać się upupić”. Argentyński pisarz, przedstawiciel Pokolenia ’60, uczeń mistyka Thomasa Mertona, przez wiele lat przyjaźnił się z autorem ?Ferdydurke?, co opisał później w książce „Wspominając Gombrowicza”. Spotkania z Grinbergiem odbędą się w Warszawie, Krakowie i Radomiu.

Szczegóły dotyczące obchodów jubileuszu 75-lecia „Ferdydurke” znaleźć można na powstałej specjalnie z tej okazji stronie http://www.ferdydurke.edu.pl/. Można tam również wysłuchać wypowiedzi o książce z ust Małgorzaty Kalicińskiej, Aleksandry Szwed, Mariana Pilota i Przemysława Czaplińskiego. Wkrótce swoimi „ferdydurkowymi” przemyśleniami podzielą się kolejne sławne osoby.

„Ferdydurke” to pierwsza powieść Gombrowicza. Ukazała się jesienią 1937 roku nakładem wydawnictwa Rój, z miejsca przynosząc autorowi uznanie. „Od dawna odwykliśmy w naszej literaturze od zjawisk tak wstrząsających, od wyładowań ideowych tej miary, co powieść Witolda Gombrowicza 'Ferdydurke'” ? pisał z zachwytem Bruno Schulz na łamach „Skamandera”. W ciągu 75 lat powieść doczekała się przełożenia na ponad 30 języków i weszła na stałe do kanonu najwybitniejszych osiągnięć polskiej literatury.

fot. Ferdydurke.edu.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia