Niemcy gościem honorowym 8. Warszawskich Targów Książki. Do stolicy przyjedzie m.in. Herta Müller

5 maja 2017


Gościem honorowym tegorocznej edycji Warszawskich Targów Książki będą Niemcy. Na zainteresowanych niemiecką literaturą czekać będzie stoisko o powierzchni 220 metrów kwadratowych, 66 wystawców, przedstawiciele 23 wydawnictw, 11 autorów i około 800 książek. Swój udział w targach zapowiedziała także laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller.

Program wydarzeń Gościa Honorowego został przygotowany przez Frankfurckie Targi Książki oraz warszawski Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. „Nasze motto w tym roku to 'Worte bewegen/ Siła słów’. Pragniemy ukazać różnorodność niemieckiej literatury. Autorki i autorzy przyjeżdżający z Niemiec reprezentują pełną gamę gatunków literackich ? od literatury pięknej przez reportaż polityczny aż po kryminały i książki dla dzieci” – opisuje dyrektorka projektów międzynarodowych Frankfurckich Targów Książki, Bärbel Becker.

W Targach weźmie udział 11 niemieckich autorów, a wśród nich gość specjalny: laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. Do Warszawy przyjadą także: Wolfgang Bauer, Ulrike Draesner, Jakob Hein, Daniela Kohl, André Kubiczek, Charlotte Link, Ulrike Guérot, Daniela Seel, Alice Pantermüller oraz Jurij Andruchowycz.

W przeddzień Warszawskich Targów Książki (17 maja, godz. 19:00) Ambasador Federalnej Republiki Niemiec w Polsce, Rolf Nikel zaprosi na debatę „Nasz obraz sąsiada: relacje kulturalne pomiędzy Polakami i Niemcami”. W rozmowie wezmą udział: pisarz Artur Becker i socjolożka Karolina Wigura. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kaluza z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt (chętni pragnący wziąć udział w wydarzeniu muszą się wcześniej zarejestrować pod adresem e-mailowym: ku-s1@wars.diplo.de).

Jednym z najbardziej oczekiwanych gości niemieckiego stoiska będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller ? w żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści pisarki, co w Polsce (i to na długo przed jej Nagrodą Nobla w 2009 roku). Autorka w rozmowie z Adamem Krzemińskim opowie o ojczyźnie i języku, literaturze i polityce, przeszłości i teraźniejszości. Spotkanie zatytułowane „W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu” (18 maja, godz. 14:30) zainauguruje działalność niemieckiego stoiska.

Spotkanie z pisarką rekomenduje Bärbel Becker: „Szczególnie polecam rozmowę noblistki Herty Müller z publicystą Adamem Krzemińskim oraz dyskusję 'Młodość w komunizmie’, w której udział wezmą pisarki i pisarze z pokolenia 40-latków w Polsce i w Niemczech: André Kubiczek, Jakob Hein oraz Wioletta Grzegorzewska i Justyna Bargielska. Na stoisku niemieckim czekać będzie na czytelników ponad 800 nowości wydawniczych”.

W programie Gościa Honorowego nie zabraknie spotkań, podczas których podejmowane będą ważne i aktualne problemy. „Za słowo i wolność. Szanse i zagrożenia w czasach zmian politycznych” (18 maja, godz. 16:00) to dyskusja, w której udział wezmą: Artur Becker, Ewa Wanat, Marek Cichocki i Alexander Skipis (Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy). Rozmowę poprowadzi Gerhard Gnauck. Paneliści wspólnie zastanowią się nad kwestią wolności słowa i cenzury w ich pracy pisarskiej oraz dziennikarskiej. Niemniej istotna dla współczesnych realiów okaże się debata „Quo vadis, Europo?” (20 maja, godz. 14:00). Pisarz Jurij Andruchowycz, socjolożka Ulrike Guérot oraz publicystka Magdalena Grochowska, czyli troje autorów z trzech różnych krajów spróbuje wymienić się swoimi opiniami o sytuacji pogrążonej w kryzysie Europy oraz jej przyszłości. Rozmowę poprowadzi Jacek Żakowski.

Wydarzenia zaproponowane przez Gościa Honorowego zainteresują również miłośników powieści z dreszczykiem. Czy istnieje jest jakaś recepta na stworzenie bestsellera? ? z tym pytaniem zmierzy się Charlotte Link. Autorka 23 powieści i kryminałów o łącznym nakładzie ponad 26 milionów zdradzi wszystko, co każdy chciałby wiedzieć o pisaniu książek: Skąd artystka czerpie swoje historie? Jak zbiera i bada fakty? Czy naprawdę nie robi przez cały dzień nic innego niż pisanie? Pytania będzie zadawać młodzież od 14 roku życia (19 maja, godz. 12:00).

Charlotte Link podzieli się również wiedzą na temat psychologii mordercy i ofiary w nawiązaniu do swojej najnowszej powieści „Oszukana” (20 maja, godz. 13:00), natomiast podczas dyskusji „Ladies of Crime” pisarka wymieni się doświadczeniami twórczymi z polską autorką kryminałów, Katarzyną Pużyńską (20 maja, godz. 16:00). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Montgomery.

Wiele atrakcji czeka także najmłodszych czytelników. Wystarczy wymienić tu warsztaty z ilustratorką Danielą Kohl m.in. z tworzenia komiksów (19 maja, godz. 12:30) czy z rysowania zwierząt (20 maja, godz. 12:00). Pisarka Alice Pantermüller opowie natomiast o swojej zabawnej bohaterce, Zuzie Łobuzie, która ma dwóch ośmioletnich braci i uwielbia zwierzęta ? potrafi nawet zaklinać węże.

„Liczne wydarzenia na niemieckim stoisku pokażą, jak zróżnicowana jest kultura w Niemczech. Wspólnie z Frankfurckimi Targami Książki zapraszamy na dyskusje o literaturze, o aktualnych tematach społeczno-politycznych, o zagadnieniach rynku księgarskiego. Osobiście pragnę zwrócić uwagę czytelników i czytelniczek na wspólne spotkania niemieckich i polskich autorów i autorek, między innymi Jakoba Heina, Artura Beckera, Ulrike Draesner oraz Beaty Chomątowskiej, Julii Fiedorczuk, Jerzego Sosnowskiego, którzy rozmawiać będą o swoich małych ojczyznach, miastach i domach ? słowem miejscach, które odgrywają ważną rolę w ich twórczości” ? podsumowuje dyrektor warszawskiego Goethe-Institut, Christoph Bartmann.

Warszawskie Targi Książki organizowane są od 2010 roku. Impreza odbywa się zawsze w maju. Pierwsze trzy edycje zrealizowano w Pałacu Kultury i Nauki. W 2013 roku, z wielkim sukcesem, targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym, gdzie organizowane są po dziś dzień. W zeszłorocznej edycji imprezy wzięło udział 815 wystawców z 25 krajów, 1017 autorów i ponad 70 tysięcy czytelników. W 2017 roku targi odbędą się w dniach od 18 do 21 maja.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia