Na Festiwalu w Jarocinie muzycy będą nie tylko grać, ale też rozmawiać o książkach

14 lipca 2017


W piątek 14 lipca w Wielkopolsce rozpoczyna się Jarocin Festiwal. Oprócz czterdziestu koncertów organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących. Pomyślano również o paśmie spotkań dla czytelników, które zrealizowano we współpracy z Instytutem Książki.

Z racji tego, że festiwal w Jarocinie żyje przede wszystkim muzyką, pasmo literackie będzie ściśle powiązane z rockowymi brzmieniami, jakie usłyszymy z czterech rozmieszczonych na mieście scen. W ramach „Czytelni rozproszonej” odbędą się rozmowy z muzykami na temat literatury. O książkach i swych literackich fascynacjach opowiedzą Kuba Kawalec z Happysad i Krzysztof Zalewski.

Pomyślano również o najmłodszych. Wielu muzyków, w tym Wojciech Waglewski, Kuba Wandachowicz, Wacław Vogg Kiełtyka z Decapitated i członkowie Happysad, będzie wraz z Kasią Stoparczyk z radiowej „Trójki” czytać fragmenty książek dla dzieci, a także odpowiadać na najtrudniejsze nawet pytania zadawane przez młodocianych uczestników.

Szczególne miejsce w programie zajmuje projekt dylan.pl autorstwa Filipa Łobodzińskiego, który zaprezentuje utwory Boba Dylana wyśpiewane w języku polskim. Dylan, ojciec-założyciel światowej piosenki literackiej, człowiek-zagadka, człowiek-legenda, od ponad pół wieku tworzący piosenki na niebotycznym poziomie poetyckim, laureat literackiego Nobla, dziś przemawia polskimi słowami Filipa Łobodzińskiego ? w nowych, często pierwszych przekładach, które znalazły się również w książce wydanej nakładem Biura Literackiego.

Ale piosenki to nie tylko słowa, choć one liczą się tu jak mało kiedy. Zespół dylan.pl to akustyczny kwartet, w którego składzie są muzycy Elektrycznych Gitar, zespołu Urszuli i Zespołu Reprezentacyjnego. Dylan.pl podchodzi do Boba Dylana z szacunkiem, ale nie na kolanach. Oferuje własne aranżacje ? w duchu nieco chuligańskim, podwórkowym, z ukłonem w stronę amerykańskiej tradycji muzycznej. Płyta zespołu dylan.pl (z gościnnym udziałem m.in. Marii Sadowskiej, Muńka, Tadeusza Woźniaka, Pablopavo, Organka, Martyny Jakubowicz) ukazała się na rynku w marcu 2017 roku. Na jarocińskim festiwalu będzie można posłuchać na żywo utworów z tego albumu.

Szczegółowy program „Czytelni rozproszonej” zorganizowanej w ramach Jarocin Festiwalu:

Sobota, 15 lipca:

godz. 12.00-15.00:
Czytanie dzieciom przez muzyków / prowadzenie Katarzyna Stoparczyk / Scena Staw
W projekcie biorą udział następujący artyści: Wacław Vogg Kiełtyka (Decapitated), Kuba Kawalec i Łukasz Cegliński (Happysad), Wojciech Waglewski, Kuba Wandachowicz (Tryp), Mateusz Galecki (Strain).

godz. 14.00:
Spotkanie z Kubą Kawalcem (Happysad) / prowadzenie Marek Horodniczy / Kamienica Rynek 17

godz. 15.00:
Spotkanie z Krzysztofem Zalewskim / prowadzenie Marek Horodniczy / Kamienica Rynek 17

Niedziela, 16 lipca:

godz. 13.00:
Spotkanie z literaturoznawcą Pawłem Tańskim / „Piosenka z tajemnicą. Tański interpretuje Niemena” / Spichlerz Polskiego Rocka

godz. 14.00:
Spotkanie z Filipem Łobodzińskim / prowadzenie Marek Horodniczy / Scena Ruiny

godz. 15.00:
Koncert dylan.pl / Scena Ruiny

Oczywiście pierwsze miejsce na festiwalu w Jarocinie zajmuje muzyka. W tym roku na imprezie wystąpią m.in. Pere Ubu, Tomasz Stańko, Hey, Fisz Emade Tworzywo, Illusion, Kaliber 44, Lao Che, O.S.T.R., Organek, Variete, Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Happysad i Wojtek Mazolewski Quintet. Tegoroczna edycja będzie miała też swój motyw przewodni ? jeden dzień poświęcony specjalnemu wydarzeniu z przeszłości festiwalu. W premierowej odsłonie zaprezentowany zostanie MOTYW:NIEMEN, upamiętniając tym samym trzydziestą rocznicę koncertu Czesława Niemena w Jarocinie. Projekt zrealizowany będzie poprzez koncerty, wystawy i spektakle przybliżające tę jedną z największych postaci polskiej muzyki. W roku 2017 festiwal zmienia swoją formułę. Z imprezy na otwartym polu na obrzeżach Jarocina, staje się w pełni miejskim wydarzeniem, ze scenami usytuowanymi w samym centrum.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia