banner ad

Na Dolnym Śląsku rozpoczął się 13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

2 października 2017


2 października na Dolnym Śląsku rozpoczął się 13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Wydarzenia odbędą się we Wrocławiu, a także w Kłodzku, Oleśnicy, Lubaniu, Świdnicy, Wałbrzychu. Święto krótkiej formy będzie trwało przez cały tydzień i zakończy się w niedzielę 8 października.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są słowa „Ja i mój wróg”. „Wróg to kluczowa figura w historii literatury. Czym byłaby Biblia bez diabła? Wyobraźcie sobie państwo mity bez wroga, 'Odyseję’, 'Iliadę’? To wróg zrodził marzenie o świecie bez wroga. To wróg szuka w nas wszystkiego, co pragnie spełnienia ? po to, żeby naszym pragnieniom zaprzeczyć. W świecie, w którym nasz ból objaśniają kolorowe pisma – wrogość to ostatni autentyczny fanatyzm. A teraz będziemy go demontować, albo chociaż nazywać, albo całkiem znosić” – mówi Agnieszka Wolny-Hamkało, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

„Wróg pomaga nam wprowadzić do świata zmianę. Na pewnych etapach życia bardzo się przydaje: szerzej otwieramy oczy. Przy wrogu inaczej siedzimy, inaczej mówimy. W towarzystwie wroga sytuacja robi się kryzysowa, a w sytuacji kryzysowej łatwiej o dużo pięknych zdań. Kombinacje słów stają się zwichrowane i smutne. Jesteśmy w pewien sposób podłączeni do systemu nerwowego wroga. To stąd ekscytujące przeczucie, że może nam się przydarzyć dosłownie wszystko. Stąd gorączkowa witalność. Gdyby zabrakło wroga ? w naszym układzie panowałby bezruch” – dodaje Wolny-Hamkało.

Agnieszka Wolny-Hamkało, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

W tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania pojawią się znakomite pisarki, pisarze, krytyczki i krytycy, by wspólnie porozmawiać o relacjach z wrogiem. Wystąpią autorzy z Austrii, Hiszpanii, Belgii, Korei Południowej i Polski oraz Czech, Słowacji i Węgier, między innymi Jacek Hugo-Bader, Krzysztof Varga, Krisztina Toth, Sylwia Chutnik, Janusz Rudnicki, Kim Ae-ran, Wojciech Kuczok, Paulina Wilk i Dimitri Verhulst. Wśród gości dyskusji oraz komentujących na żywo prezentacje tekstów przez autorów pojawią się Zofia Król, Grzegorz Jankowicz, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska.

Oprócz czytania tekstów w językach oryginalnych w programie znajdą się rozmowy, projekcje filmowe, warsztaty dla księgarzy i promocja zbioru opowiadań Lucii Berlin. Ogłoszono również coroczny konkurs na najlepsze opowiadanie pod festiwalowym hasłem „Ja i mój wróg”, w którym główną nagrodą jest 2000 złotych. W ramach festiwalu ukaże się kolejny numer czasopisma „Opowiadanie” pod redakcją Agnieszki Wolny-Hamkało. Wśród autorów tekstów, nie tylko prozatorskich, między innymi Przemysław Czapliński, Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki, Marta Podgórnik, Adam Wiedemann i Julia Fiedorczuk.

Szczegółowy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania znajdziecie na stronie wydarzenia. Impreza odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia