Muzeum Gombrowicza we Wsoli zostało ponownie otwarte dla zwiedzających

22 czerwca 2020

W piątek, 19 czerwca, ponownie otwarto Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Dla zwiedzających dostępna jest ekspozycja biograficzna „Ja, Gombrowicz ? życie i twórczość Witolda Gombrowicza”, a także nowa, plenerowa wystawa ustawiona w przypałacowym parku. W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających do odwołania obowiązywać będzie specjalny regulamin zwiedzania.

Po długim okresie przymusowego zamknięcia Muzeum Witolda Gombrowicza jest już gotowe na ponowne przyjęcie zwiedzających. „W trosce o bezpieczeństwo zainstalowaliśmy podajniki płynu do dezynfekcji rąk, przesłony z pleksi, opracowaliśmy nowy regulamin zwiedzania, zgodnie z którym w budynku będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż dziesięcioro widzów” ? mówi Tomasz Tyczyński, kurator muzeum. „To drobne utrudnienia, ale najbardziej cieszymy się z tego, że znów będziemy otwarci. Stęskniliśmy się za Państwem” ? dodaje szef placówki.

W piątek ponownie udostępniono zwiedzającym stałą ekspozycję biograficzną „Ja, Gombrowicz ? życie i twórczość Witolda Gombrowicza”, odwołującą się do dokumentów, fotografii, pamiątek osobistych, cytatów literackich. Sala dolna obrazuje okres „polski” w biografii pisarza, czyli czas do 1939 roku, kiedy to autor „Ferdydurke” wypłynął do Argentyny. Sale górne poświęcone są okresowi emigracyjnemu, czyli pobytowi Gombrowicza w Argentynie i Francji (z krótkim epizodem berlińskim).

W przypałacowym parku we Wsoli Muzeum Witolda Gombrowicza udostępniło plenerową wystawę „Gombrowicz”. Ekspozycja przygotowana została na zakończenie cyklu wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza. Prezentowana była w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, potem miała „podróżować” po Polsce, „odwiedzając” miejsca związane z biografią pisarza. Na jej trasie miał być m.in. Lublin, Kielce, Gdynia, a także Radom i Wsola. Sytuacja epidemiologiczna jednak zmieniła te plany i przestawiła kolejność.

Wystawa składa się z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora „Ferdydurke” oraz wybrane fotografie. Autorzy wykorzystali zdjęcia wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także pochodzące ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliły uzyskać ciekawy artystycznie efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

Muzeum poleca także swoje produkcje multimedialne, udostępniane na profilu muzeum na Facebooku oraz na stronach internetowych. Cykl „Gombrowicz? Polecam!” to krótkie filmiki nagrywane przez artystów (muzyków, aktorów, krytyków literackich, m.in. Muńka Staszczyka, Adama Ferencego, Wojciecha Waglewskiego), w których opowiadają oni, jak trafili na Gombrowicza, dlaczego ten pisarz jest dla nich ważny, w jakim momencie zetknęli się z jego twórczością, a także czytają wybrane, ważne dla siebie fragmenty utworów autora „Kosmosu”.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, w odległości 10 kilometrów od Radomia i 90 kilometrów od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tu wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda ? Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” ? debiut literacki Gombrowicza ? oraz fragmenty słynnej powieści „Ferdydurke”.

W okresie letnim muzeum czynne jest codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godz. 10:00 ? 17:00. Obowiązujący obecnie regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie: www.muzeumgombrowicza.pl.

[am]
fot. Maciej Bociański

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia