Multimedialne regały znów na ulicach miast! Ruszyła 3. edycja Kultury Na Widoku

9 września 2016

3-edycja-kultura-na-widoku-1
Z początkiem września na ulicach polskich miast pojawiły się multimedialne regały, które dają możliwość pobierania legalnie na smartfony i inne urządzenia mobilne blisko 400 książek, a także innych utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. Wszystko to za sprawą 3. odsłony projektu Kultura Na Widoku zainicjowanego przez Fundację Legalna Kultura.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne książek, muzyki, filmów i gier z legalnych źródeł. Uliczne wirtualne regały ustawione są w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Pozwalają one sięgnąć po kulturę w każdej chwili. Nie wchodząc do kina czy księgarni. W parku na ławce. W domu na fotelu. W kawiarni przy filiżance espresso. W samochodzie. W ogrodzie. Wszędzie.

W tym roku obok wirtualnych regałów pojawiły się także citylighty na przystankach aglomeracji miejskich (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław, Trójmiasto, Górnośląski Okręg Przemysłowy) oraz tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. Łącznie ze wszystkich tych źródeł można pobrać 1100 utworów – 265 filmów i spektakli teatralnych, 258 albumów muzycznych, 386 książek, 43 gry komputerowe oraz 96 wirtualnych spacerów po najciekawszych muzeach i galeriach świata.

Jak to działa? „Każdy, kto podejdzie do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR, może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów, nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy wejść na www.kulturanawidoku.pl ? mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. Po wpisaniu podanego linku w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR użytkownik, w kilku prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie projektu. Część utworów jest bezpłatna, inne oferowane są po preferencyjnych cenach (najdroższe nie przekraczają 10 złotych, nie licząc gier).

Czytelników z pewnością najbardziej zainteresuje kategoria „Książki”. W niej znajdą literackie bestsellery, takie jak „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins, wyróżniona Paszportem Polityki powieść „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego, „Kasacja” Remigiusza Mroza, „Śmierć w Breslau” Marka Krajewskiego, „Pochłaniacz” i „Florystka” Katarzyny Bondy, biografia J.D. Salingera pióra Kennetha Slawenskiego, wspomnienia Arnolda Schwarzeneggera i Marka Dutkiewicza, „Śledztwo” Stanisława Lema czy „Niezgodna” Veroniki Roth. Nie zabrakło również klasyków literatury, jak zekranizowana niedawno po raz kolejny „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga, „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina czy „Wehikuł czasu” H. G. Wellsa. A oprócz tego liczne audiobooki.

Również wiele innych utworów dostępnych w ramach tegorocznej edycji opartych zostało na idei przybliżenia odbiorcom adaptacji wybitnych dzieł sztuki. Liczne filmy i wydawnictwa muzyczne nawiązują do książkowych pierwowzorów, na przykład ekranizacje „Imienia róży”, „Kiedy umieram”, „W drodze”, „Mikołajka” oraz „Burzy”. Inicjatorzy projektu mówią, że chcą w ten sposób zaakcentować znaczenie kultury literackiej i promować czytelnictwo w Polsce.

3-edycja-kultura-na-widoku-2

W spotach promujących tegoroczną edycję Kultury Na Widoku wzięły udział znane osobistości ze świata kultury ? Zbigniew Wodecki, Danuta Stenka, Joanna Jabłczyńska, Arek Jakubik oraz Jarosław Boberek. „Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea!” ? mówi Danuta Stenka.

Kultura Na Widoku wystartowała w 2014 roku i od razu okazała się strzałem w dziesiątkę. Projekt ma charakter cykliczny. Tegoroczna akcja kończy się 8 października. Biblioteki, domy kultury, szkoły oraz inne instytucje, które chciałyby się jeszcze przyłączyć do tegorocznej edycji akcji, mają czas do 16 września.

fot. Legalna Kultura

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia