banner ad

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie coraz bliżej. W tym roku uczestnicy muszą przygotować się na duże zmiany

11 sierpnia 2020

Wydłużone godziny otwarcia, trzygodzinne tury wstępu, bramki mierzące temperaturę i nowy system spotkań z autorami – to tylko niektóre zmiany, jakich możemy oczekiwać w dniach od 22 do 25 października na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Organizatorzy zapewniają, że centrum targowo-kongresowe EXPO Kraków jest gotowe na przyjęcie gości.

Z uwagi na pandemię koronawirusa organizatorzy krakowskich targów książki, które co roku przyciągają dziesiątki tysięcy czytelników, musieli wprowadzić zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania wydarzenia. Jak podkreślają, zapewnienie odpowiednich warunków stało się priorytetem, dlatego opracowano strategię bezpiecznych targów.

Trzygodzinne tury zwiedzania

Obowiązujące obostrzenia sanitarne sprawiają, że w budynku EXPO Kraków będzie mogła przebywać znacznie mniejsza liczba osób. W związku z tym wejściówki będą sprzedawane na trzygodzinne tury. Bilet na daną turę będzie upoważniał do jednokrotnego wejścia na teren targów i wyjścia w ramach wybranych godzin. Jeżeli ktoś uzna, że trzy godziny to za mało dla zaspokojenia czytelniczej pasji, istnieje możliwość zakupu biletu na kilka tur. Koszt jednego biletu ma wynosić 5 złotych dla wszystkich. W tym roku nie przewidziano zniżek dla najmłodszych i seniorów ani dla innych osób uprawnionych do zwyczajowych ulg, które w normalnych warunkach byłyby akceptowane.

Wydłużone godziny otwarcia

Aby dostosować liczbę osób znajdujących się jednocześnie w hali do stosownych ograniczeń, a jednocześnie zapewnić wszystkim możliwość skorzystania z oferty wystawców, zdecydowano się wydłużyć godziny otwarcia targów. Od czwartku do soboty wydarzenie będzie odbywać się nieprzerwanie od godziny 9:00 do 19:00, a w ostatnim dniu, w niedzielę, od 9:00 do 16:00. W ten sposób do wyboru dla zwiedzających będą trzy różne tury podczas trzech dni (9:00-12:00, 12:00-15:00 oraz 15:00-19:00) oraz dwie tury w niedzielę (9:00-12:00 oraz 12:00-16:00).

Bilety online i obowiązkowa rejestracja

W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu sprzedaż biletów będzie się odbywała jedynie online. Kupujący będą musieli nie tylko opłacić wejście, ale też zarejestrować dane swoje oraz osób, dla których dokonują zakupu. Informacje te są niezbędne do wypełnienia ankiety epidemiologicznej, która w przypadku wykrycia koronawirusa pozwoli służbom sanitarnym na kontakt z osobami, które mogły się zarazić.

O określonej godzinie uczestnicy targów będą mogli zeskanować posiadany bilet na daną turę. Po zakończeniu zwiedzania należy sczytać kod przy wyjściu jeszcze raz, dlatego trzeba zachować go aż do opuszczenia targów. W ten sposób organizatorzy chcą kontrolować liczbę osób przebywających w jednym czasie w hali. Sprzedaż biletów ruszy 1 października.

Zabezpieczenia sanitarne

Centrum EXPO Kraków wyposażone jest w bramki ze specjalnymi czytnikami, które sprawdzają bezdotykowo temperaturę osób wchodzących na teren targów. Strefa wejścia to jednocześnie miejsce pierwszej dezynfekcji – później w kilkunastu punktach wewnątrz budynku będzie można skorzystać z podajników z płynami dezynfekującymi.

Chcąc umożliwić zwiedzającym swobodne i bezpieczne przemieszczanie się, odległości między stoiskami będą większe. Kasy wystawców zostaną zabezpieczenie osłoną z Plexi. Każdy uczestnik targów powinien być zaopatrzony w środki ochrony osobistej, takie jak maseczki oraz rękawiczki. Ci, którzy zapomną przynieść je ze sobą, dokonają zakupu w strefie wejścia. Przestrzegania przepisów dopilnuje ochrona.

Nowy system spotkań z autorami

W tym roku spotkania z pisarzami oraz podpisywanie książek na stoiskach nie będą możliwe. Zostaną one jednak zastąpione nowym rozwiązaniem. Powstanie Strefa Autora, czyli specjalnie wydzielone miejsce, w którym każdy wystawca może zarezerwować czas dla swojego twórcy. To właśnie tam czytelnicy będą mogli spotkać się z ulubionymi pisarzami, a także kupić ich dzieła. Będzie to możliwe dzięki małym punktom sprzedaży umieszczonym przy wejściu do strefy.

Pisarze otrzymają własne stanowiska chronione osłoną z Plexi, a kolejka zwiedzających będzie regulowana przez ochronę, czuwającą nad przestrzeganiem wymogów sanitarnych. Po zakończeniu każdego spotkania, stanowisko autorskie oraz punkty sprzedaży będą dezynfekowane i przygotowywane na kolejnych uczestników.

Zgodnie z przepisami

Organizatorzy informują, że wprowadzane zmiany w tegorocznym sposobie funkcjonowania targów to rozwiązania stworzone w oparciu o rządowe regulacje dotyczące organizacji imprez targowych. Zostały one opracowane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, lecz gdyby sytuacja epidemiologiczna uległa pogorszeniu (lub poprawieniu), będą dostosowywane do wszelkich zmian.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia