Marinina, Sorokin i Wyrypajew gośćmi Literackiego Sopotu 2014

11 czerwca 2014

goscie-literacki-sopot-2014-1
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot ogłosiły nazwiska zagranicznych twórców, którzy pojawią się podczas tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot. Tematem wiodącym imprezy będzie literatura rosyjska, a gośćmi festiwalu m.in. Aleksandra Marinina, Władimir Sorokin i Iwan Wyrypajew.

„Jesteśmy zaszczyceni, że takiego formatu goście zgodzili się przyjechać do Sopotu” ? podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent miasta. „Liczne spotkania autorskie, debaty, pokazy filmowe będą stanowić pretekst do debaty o współczesnej Rosji. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy przedstawicieli środowiska rosyjskich twórców kultury, którzy sprzeciwiają się obecnej rzeczywistości politycznej w ich kraju”.

Trzecia edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2014. Poniżej możecie zapoznać się z biogramami szóstki gości z Rosji, twórców literatury pięknej i dramatopisarzy:

Aleksandra Marinina urodziła się we Lwowie. Mieszkała w Leningradzie, potem przeniosła się do Moskwy; tam ukończyła szkołę muzyczną oraz wydział prawa. Po studiach rozpoczęła pracę w milicji, gdzie zajmowała się edukacją i badaniami w dziedzinie kryminologii. W 1992 roku ukazała się pierwsza z cyklu powieści o major Anastazji Kamieńskiej. W 1998 roku Marinina odeszła z milicji i poświęciła się całkowicie karierze pisarskiej. Do dziś jej książki ? przetłumaczone m.in. na język włoski, francuski, niemiecki, szwedzki, a także chiński, japoński i koreański ? osiągnęły łączny nakład trzydziestu milionów egzemplarzy, sama autorka dorównuje popularnością gwiazdom estrady, kina i telewizji. Cykl o major Kamieńskiej doczekał się także ekranizacji telewizyjnej. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazały się dotychczas: „Ukradziony sen”, „Męskie gry”, „Śmierć i trochę miłości”, „Kolacja z zabójcą”, „Obraz pośmiertny”, „Cudza Maska”, „Złowroga Pętla”, „Zabójca mimo woli”, „Płotki giną pierwsze”, „Gra na cudzym bębenku”, „Za wszystko trzeba płacić”.

goscie-literacki-sopot-2014-2

Władimir Sorokin urodził się w 1955 roku w Bykowie, niedaleko Moskwy. Jego pierwsza powieść „Kolejka” ukazała się w 1985 roku nakładem rosyjskiego wydawnictwa emigracyjnego „Syntaxis”. W Rosji stał się znany szerszej publiczności dopiero po Pieriestrojce. Sorokin to jedne z czołowych przedstawicieli postmodernizmu w rosyjskiej literaturze. W swych książkach bawi się gatunkami i stylami, parodiuje socrealistyczny patos, adaptuje na własne potrzeby fragmenty opowieści ludowych i powieści popularnych, włączając w swą twórczość elementy satyry politycznej, opowieści z czasów radzieckich i legendy rosyjskie ? pełne przemocy i utopijnych wizji. Władimir Sorokin jest autorem wielu opowiadań, powieści, scenariuszy filmowych i dramatów. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. W 2001 roku otrzymał nagrodę Andrieja Biełego za wybitny wkład w literaturę rosyjską. Sorokin jest członkiem rosyjskiego Pen Clubu. Mieszka w Moskwie z żoną i dwiema córkami.

Iwan Wyrypajew (ur. 1974), dramaturg, reżyser aktor, dyrektor artystyczny Teatru Praktika w Moskwie. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Irkucku (wydział aktorski) i Wyższej Szkoły Teatralnej im. Szczukina w Moskwie (wydział reżyserii). Był aktorem w teatrach w Magadanie i na Kamczatce. Stworzył własne Studio „Przestrzeń gry” w Irkucku. W 2005 roku stworzył w Moskwie agencję projektów artystycznych „Dvizhenie Kislorod”. Autor scenariuszy i reżyser filmów: „Euforia”, „Tlen”, „Odczuwać”, „Taniec Delhi”. Reżyser spektakli, m.in.: „Lipiec” w Teatrze na Woli w Warszawie, „Taniec Delhi” w T. Narodowym w Warszawie, „Iluzje” Teatr Stary w Krakowie, „Komedia” T. Praktika w Moskwie. Autor sztuk, znanych szeroko również w Polsce m.in.: kultowej sztuki „Tlen” (2002), która doczekała się 5 realizacji w Polsce, „Dzień Walentego” (2001), „Księga Rodzaju nr 2” (2004), „Lipiec” (2006), „Taniec Delhi” (2009), „Iluzje” (2011), „UFO” (2012) i „Pijani” (2012). Jego sztuki grane są m.in. w Anglii, Francji, Polsce, Niemczech, Czechach czy Kanadzie.

goscie-literacki-sopot-2014-3

Jelena Czyżowa (ur. 1957 w Leningradzie) ? rosyjska powieściopisarka i eseistka. Dyrektorka petersburskiego oddziału PEN Clubu. Redaktor naczelna międzynarodowego czasopisma „Wsiemirnoje Słowo”. Tłumaczka z języka angielskiego. Mieszka w Sankt Petersburgu. Rodzinne miasto oraz kobiety to główni bohaterowie jej twórczości. Laureatka Rosyjskiego Bookera 2009 za powieść „Czas kobiet”.

Walerij Paniuszkin (ur. 1969 w Leningradzie) ? absolwent moskiewskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, reżyser, scenarzysta. Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich dziennikarzy, szczególnie ceniony za literacką wartość swoich reportaży. Był korespondentem dziennika „Kommiersant”, pracował w kilku rozgłośniach radiowych. W 2004 roku otrzymał najważniejszą rosyjską nagrodę dziennikarską Złote Pióro Rosji. W Polsce znany dotychczas jako autor książek: „Michaił Chodorkowski: więzień ciszy” (wyd. Prószyński 2006), „Gazprom: rosyjska broń” (wyd. W.A.B 2008) oraz „Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów” (wyd. Czarne 2011), „Rublowka” (wyd. Agora 2013). Jego książki przetłumaczono m.in. na niemiecki, francuski, holenderski, słowacki, węgierski, ukraiński, litewski, bułgarski, rumuński, estoński, chorwacki i wietnamski.

Jarosława Pulinowicz ? urodziła się w 1987 roku, w rodzinie dziennikarzy. W 2009 roku ukończyła Jekaterynburski Państwowy Instytut Teatralny, uczennica Nikołaja Kolady. Jej sztuki wystawiane są na deskach teatrów w Wielkiej Brytanii, USA, Estonii, Ukrainy, Polski, Rosji. Jest laureatką licznych nagród m.in. „Głos pokolenia”, „Debiut”, „Nowy dramat”, „Arlekin”, a jej sztuka „Marzenie Nataszy” została zaliczona do 10 najlepszych rosyjskich sztuk początku XXI wieku.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu sukcesywnie pojawiać się będą na www.literackisopot.pl i www.facebook.com/LiterackiSopot.

Na zdjęciach kolejno: Władimir Sorokin, Aleksandra Marinina, Jelena Czyżowa.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia