banner ad

Łódź zaprasza na 6. edycję Salonu Ciekawej Książki

16 listopada 2016

6-salon-ciekawej-ksiazki
W dniach od 18 do 20 listopada w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się 6. edycja Salonu Ciekawej Książki. To łódzkie święto literatury, podczas którego miłośnicy czytania mają możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego i zakupu bestsellerów, często w promocyjnych cenach.

Każdego roku w Salonie Ciekawej Książki bierze udział blisko 10 tysięcy osób i kilkudziesięciu wystawców, wśród których są największe firmy wydawnicze z naszego kraju. Wśród wydawnictw, które gościć będą na 6. edycji imprezy, znajdują się zarówno te posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną do dorosłych ? piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Udział w Salonie potwierdziły już m.in. Agora S.A., Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Znak, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, a także Wydawnictwo Literatura, Zakamarki, Adamada i wiele innych. Po raz pierwszy na Salonie swoją ofertę zaprezentują: Wydawnictwo Literackie, Grupa Foksal (Buchmann, Wilga, W.A.B.), Czytelnik, MUZA, LTW, Copernicus Center Press czy In Rock Music Press.

Gratką dla miłośników literatury będzie niewątpliwie udział najpopularniejszych polskich autorów i ludzi kultury. Spotkania autorskie potwierdzili już m.in.: Katarzyna Puzyńska, Joanna Opiat-Bojarska, Karolina Oponowicz, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Marek Krajewski, Vincent. V. Severski, Adam Wajrak, Tomasz Sekielski, Grzegorz Kalinowski, Wojciech Malajkat, Arkady Paweł Fiedler, Grzegorz Kasdepke i Mariusz Ziomecki.

Salon Ciekawej Książki to również bogata oferta imprez towarzyszących. W programie znajdują się warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Ich ideą jest rozwijanie zamiłowania do książek i czytania. W bieżącym roku tematyka warsztatów najczęściej dotyczy twórczości Henryka Sienkiewicza. Wynika to z ogłoszenia przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Sienkiewicza. Zajęcia przygotowane zostały przez wojewódzkie i miejskie biblioteki publiczne. Z kolei Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY) poprowadzi warsztaty z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. Podczas Salonu odbędzie się uroczystość 15-lecia debiutu książkowego Grzegorza Kasdepke, autora książki pt. „Kacperiada”. Na jej podstawie zrealizowano serial telewizyjny dla dzieci. Z myślą o młodzieży starszej, przygotowane są warsztaty pt. „Kulisy pracy dziennikarza i pisarza”, które poprowadzi Tomasz Sekielski. Publicysta opowie m.in.: „o fikcji, prawdzie, kulisach pracy reportera i pisarza, co i dlaczego staje się w dzisiejszym świecie tzw. newsem”.

Coraz większą rzeszę miłośników znajdują książki dostępne w formie elektronicznej, czyli popularne e-booki. Warto edukować czytelników o tym, jaki czytnik wybrać, jak zacząć czytać e-booki oraz gdzie szukać nowości i promocji na wydawnictwa w formie elektronicznej. Spotkanie pt. „Wprowadzenie do e-czytania” poprowadzi Robert Drózd, autor bloga „Świat Czytników”. Podczas Salonu będzie można wziąć udział również w spotkaniu poświęconemu trendom w sztuce komiksu pt. „Najnowsze trendy w sztuce komiksu, na przykładzie publikacji polskojęzycznych”. Poprowadzi je Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej.

Podczas VI Salonu Ciekawej Książki powstanie również strefa gier planszowych. Poprowadzi ją Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki ? organizator m.in. „Łódzkiego Portu Gier”. Na entuzjastów „planszówek” czeka wiele atrakcji, a wśród dostępnych gier znajdzie się wiele nowości. Połączeniem zamiłowania do literatury oraz dobrej zabawy będzie gra miejska inspirowana najnowszym kryminałem autorstwa Katarzyny Bondy pt. „Lampiony”. Zadania, przed realizacją których staną uczestnicy gry, będą ulokowane w miejscach, w których toczy się akcja książki. Zabawę przygotowuje i poprowadzi firma Acora Events. Szczegóły znajdziecie wkrótce na stronie organizatorów wydarzenia.

Salon Ciekawej Książki będzie również okazją do sprawdzenia znajomości języka polskiego. W sobotę 19 listopada zostanie przeprowadzone dyktando. Sprawdzian z języka polskiego jest finałem tegorocznej edycji „Pulsu Języka”, który tradycyjnie wiąże się z wielkim konkursem ortograficznym. W dyktandzie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Pula nagród wynosi 1 000 złotych. Przewidziane są także nagrody książkowe.

VI Salon Ciekawej Książki odbędzie się w dniach 18-20 listopada 2016 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 282.

Godziny zwiedzania:
18 listopada (piątek) – 10:00 – 18:00
19 listopada (sobota) – 10:00 – 18:00
20 listopada (niedziela) – 10:00 – 17:00

Wstęp:
Bilet normalny jednorazowy – 6.00 PLN
Bilet ulgowy jednorazowy – 4.00 PLN
Dzieci do lat 10, emeryci i Renciści – wstęp wolny

6-salon-ciekawej-ksiazki-plakat

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia