banner ad

„Lodorosty i bluszczary” Jerzego Ficowskiego – wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie

16 sierpnia 2017


Od 23 sierpnia do końca września w Muzeum Literatury w Warszawie będzie można zobaczyć wystawę „Lodorosty i bluszczary” poświęconą poetyckiej twórczości dla dzieci Jerzego Ficowskiego.

Na ekspozycji prezentowane będą zarówno materiały archiwalne (czasopisma, fotografie, maszynopisy) pochodzące z archiwum autorskiego poety, jak również oryginały prac i projekty książek poetyckich dla dzieci, do których ilustracje przygotowywali wybitni twórcy ? przedstawiciele polskiej szkoły ilustracji ? m.in. Adam Kilian, Wiesław Majchrzak, Mieczysław Piotrowski, Gabriel Rechowicz, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki. Ich uzupełnieniem będzie cykl prac jednej ze znakomitych ilustratorek młodego pokolenia ? Gosi Herby, która zilustrowała najobszerniejszy z dotychczasowych wyborów wierszy dla dzieci Jerzego Ficowskiego zatytułowany właśnie „Lodorosty i bluszczary” (2017).

Jerzy Ficowski przez ponad trzy dekady tworzył teksty z myślą o najmłodszych odbiorcach. Utwory te stanowiły istotną część twórczości poety, który przez lata współpracował z pismami dziecięcymi. Opublikował także wiele książek dla dzieci. Drukiem ukazały się m.in.: „Denerwujek” (1961), „Kolorowy kalendarzyk” (1964), „Urodziny motyla” (1965), „Zielona majka” (1968), „Śnieżne rymy białej zimy” (1969) czy „Wisła wpadła do Bałtyku” (1987). Jerzy Ficowski, to w ogromnej mierze „poeta przyrody”, jej dynamika i rytm zmieniających się pór roku stanowią scenerię i tematykę wielu wierszy, które mimo upływu lat zachowują swoją niezwykłą energię językową i literacką.  

„Zawsze interesowało mnie to, co niezwykłe, to, co żyje poza zwykłością, ale nie poza codziennością, a posiada własny kodeks, rytuał, odrębny zapis. Jeszcze będąc chłopcem, spisywałem zwyczaje i pieśni ludowe, nie wiedząc oczywiście niczego o Kolbergu? Ktoś mi wyrzucał nawet, nie tak dawno, że jako piszący wiersze winienem się nimi bardziej interesować niż chrabąszczami, ale ja zawsze pozostanę gorszym konsumentem literatury niż łapaczem żuków” ? mówił o sobie w jednej z rozmów Jerzy Ficowski.

Wystawa, którą od 23 sierpnia do 30 września będzie można zobaczyć w Muzeum Literatury, powstała we współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego, Festiwalem Literatury dla Dzieci i Wydawnictwem Wolno. Koncepcja i przygotowanie wystawy: Jarosław Borowiec. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia