banner ad

Literatura w plenerze, czyli Noc Czytania na Targu Węglowym w Gdańsku

26 sierpnia 2014

noc-czytania-gdansk-2014
29 sierpnia na Targu Węglowym w Gdańsku odbędzie się debiutancka odsłona plenerowej akcji literackiej – Noc Czytania – organizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej. Podczas tej wyjątkowej nocy na małych i dużych czytelników czekać będą przeróżne literackie atrakcje, m.in.: spotkania z autorami, głośne czytanie, tworzenie koszulek i toreb z sitodrukowymi rebusami, czy książkowe potrawy przygotowane przez blogerki kulinarne. IKM otwiera jesienny sezon na książki i zaprasza do czytania ? w plenerze, w komunikacji miejskiej i w domu.

„O książkach opowiadać można na wiele sposobów ? znawcy wybraliby pewnie ten akademicki, wydawcy chętnie rozmawiali o ekonomii, socjologowie o tym kto czyta ? albo jeszcze lepiej ? o tym ilu z nas nie czyta wcale, my z kolei chcemy mówić o książce jako przygodzie i niekończącej się możliwości” ? mówi Ola Halicka, autorka programu i koordynatorka Nocy Czytania z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej.

Podczas Nocy Czytania zamiast ubolewać nad zastraszającymi statystykami, organizatorzy skupią się raczej na prostym stwierdzeniu, że czytanie jest fajne ? bo można się w nim ukryć w długie zimne noce, bo przybliża miejsca, w których jeszcze nas nie było, odkrywa ludzi, których dotąd nie znaliśmy i stawia nas w sytuacji ciągłej konfrontacji.

Noc Czytania ? choć poświęcona książkom ? będzie wydarzeniem w dużej mierze interdyscyplinarnym. Literatura otwiera opowieści, które z łatwością przeobrażają się w inne formy sztuki ? czytana przez aktorów Teatru Wybrzeża stanie się mini spektaklem dla dzieci, gotowana, duszona i pieczona przeobrazi się w podwieczorek przygotowany przez trójmiejskie blogerki kulinarne (Stolik w kropki, Wszystko co kocham, Burczy mi w brzuchu, Stoliczku nakryj się), wycinana i ozdabiana posłuży jako materiał do warsztatów Dominiki Cierplikowskiej oraz Kasi Zachary i Mikołaja Klejbacha, posłuży również jako temat dla literackich rebusów Maćka Salamona, które będzie można dumnie nosić na piersi w formie sitodrukowych nadruków (warto przynieść własne koszulki, bluzy, torby!) czy inspiracja dla powstania pracy wideo Joanny Grochockiej poświęconej „Niewidzialnym miastom” Italo Calvino.

Noc Czytania to też w dużej mierze moc słuchania i moc rozmawiania: podczas trzech spotkań z autorami wysłuchamy dyskusji o smaku w literaturze (jak się go pisze, rysuje, jak należy go czytać?), o (niebezpiecznych) podróżach reporterek i biografek ? od siebie do bohatera oraz o niezapomnianych komiksowych kolegach z dzieciństwa, Kajko i Kokoszu.

Gośćmi Nocy Czytania będą m.in. Bogusław Deptuła (historyk i krytyk sztuki, miłośnik kulinariów, autor książki „Literatura od kuchni”, 2013 wyd. W.A.B.), Agata Królak (ilustratorka, graficzka, autorka m.in. książki „Ciasta, ciastka i takie tam” wyd. Dwie Siostry), Anna Włodarczyk (blogerka i dziennikarka kulinarna, autorka książki „Zapach truskawek. Rodzinne opowieści” 2014 wyd. Black Publishing), Angelika Kuźniak (wielokrotnie nagradzana autorka reportaży i opowieści reporterskich, m.in. „Marlene”, „Papusza” wyd. Czarne), Katarzyna Kubisiowska (dziennikarka, autorka m.in. książki „Rak po polsku” wyd. Czarne, obecnie pracuje nad biografią Jerzego Pilcha), Justyna Czechowska (literaturoznawczyni i tłumaczka z języka norweskiego i szwedzkiego, powieść w jej tłumaczeniu „Greta Garbo. Moja miłość” Ellen Mattson jest obecnie prezentowana na antenie radiowej Trójki), Joanna Kuciel-Frydryszak (dziennikarka i pisarka, autorka nagradzanej biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” 2012 wyd W.A.B., obecnie pracuje nad biografią Kazimiery Iłłakowiczówny), Bogdan Ruksztełło-Kowalewski (miłośnik i znawca komiksu, prowadzi Pracownię Komiksową w Bibliotece Manhattan, współorganizuje Bałtycki Festiwal Komiksu).

Dzięki uprzejmości Księgarni w Teatrze na hasło „Noc Czytania” książki, o których usłyszymy w trakcie wydarzenia, będzie można kupić z dziesięcioprocentowym rabatem (księgarnia tego wieczora otwarta będzie wyjątkowo aż do 22.00).

Podczas Nocy Czytania będziemy mogli zapoznać się z ofertą trójmiejskich wydawnictw, które podczas kiermaszu (18.00-20.00) zaprezentują swoje książki i przygotują szereg niespodzianek (warsztaty, spotkania, konkursy z książkowymi nagrodami). W specjalnie ustawionym namiocie będziemy mogli wymienić się książki – aby wybrać coś dla siebie, wystarczy zostawić coś dla innych, ale uwaga, namiot będzie zaciemniony, zatem tym razem wybierać będziemy przez dotyk. Bo przecież książka to również przedmiot o strukturze, fakturze i rozmiarze.

Na zakończenie wydarzenia zaprezentowany zostanie film Estabana Sapira „Antena” (2007) – niemy, przepięknie skonstruowany obraz nawiązujący do dzieł niemieckiego ekspresjonizmu to opowieść o ludziach, rządzonych przez telewizję, o ludziach, którym odebrano głos.

Atrakcji podczas Nocy Czytania nie zabraknie, ale organizatorzy gorąco zapraszają również wszystkich do pojawienia się z własnymi sierpniowymi lekturami i wspólnego czytania ? będzie można wyłożyć się na wygodnych poduchach, zaczepić sąsiada z pytaniem o to, co czyta, co poleca, porozmawiać na dowolny ? bardziej czy mniej literacki ? temat. Bo czytanie to spotykanie i wieczna ciekawość.

Poniżej możecie zapoznać się z program Nocy Czytania:

noc-czytania-gdansk-2014-program

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia