Literatura na wiele sposobów, czyli najciekawsze listopadowe atrakcje w warszawskim Big Book Cafe

31 października 2019


Bywalcy Big Book Cafe przywykli już do tego, że repertuar tego centrum literackiego obfituje w ciekawe spotkania o książkach i z udziałem pisarzy. Klimatyczna klubokawiarnia na warszawskim Mokotowie jest też miejscem nietuzinkowych wydarzeń poświęconych literaturze i wieczorów, w których teksty literackie są punktem wyjścia do zabawy lub refleksji. Takich wydarzeń nie zabraknie w programie Big Book Cafe również w najbliższym czasie.

Czytanie performatywne, kameralne prezentacje teatralne, żywiołowy stand-up ? to wyróżnia program Big Book Cafe z oferty rozmaitych miejsc spotkań literackich. Tutaj posłuchamy wybitnych aktorów interpretujących teksty literackie, wybitnych artystów i profesjonalistów z najróżniejszych dziedzin opowiadających o swojej pasji czytania i lekturowych zachwytach oraz dziennikarzy, którzy toczą słowne potyczki na tematy kulturowo i społecznie ważne, ale odwołując się do książek, do literatury.

Mężczyźni i owady ? proza rosyjska live

I tak, na najbliższym spotkaniu z cyklu NA GŁOS. PROZA ROSYJSKA LIVE, 5 listopada, pojawią się w Big Book Cafe dwaj przyjaciele, których połączyła słabość do książek: Pablopavo i Krzysztof Varga. Pierwszy ? literat i erudyta wśród polskich muzyków, ma na koncie dwa tomy własnych opowiadań i ogromną liczbę przeczytanych tomów. Drugi jest znanym pisarzem, który tworzy regularnie i z sukcesem, ale także krytykiem i recenzentem polskiego życia literackiego. Wspólnie przedstawią kultową powieść jednego z najważniejszych i najbardziej kochanych pisarzy dzisiejszej Rosji ? „Mężczyźni” Wiktora Jerofiejewa, opisującą kryzysy i przemiany współczesnych typów męskich. Krzysztof Varga swoją przemową wprowadzi w klimat książki, a Pablopavo będzie czytał i interpretował fragmenty. Wspierać ich będzie stały współtwórca cyklu, kompozytor i muzyk Leski, który to swoiste słuchowisko na żywo zilustruje muzyką.

Kolejne spotkanie z prozą rosyjską prezentowaną w formie czytania performatywnego odbędzie się już 15 listopada, a jego bohaterem będzie enfant terrible współczesnej sceny literackiej na Wschodzie, Wiktor Pielewin. A dokładnie ? jego głośna powieść „Życie owadów” traktująca o ludziach, którzy nie zauważyli, że są robakami, o lęgnących się wokół kłopotach i o życiu w nieprzyjaznej rosyjskiej metropolii. W klimat tej niesamowitej książki, uznawanej za metaforę ekonomicznego upadku i społecznego chaosu we współczesnej Rosji, wprowadzi pisarz i dziennikarz Łukasz Saturczak, fragmenty czytać będzie Mirosław Haniszewski, a grać będzie ? tradycyjnie ? Leski.

Wydarzenia cyklu NA GŁOS. PROZA ROSYJSKA LIVE są otwarte i bezpłatne. Big Book Cafe realizuje je dzięki wsparciu Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Homo, hetero, vege… ? stand-up literacki

Inną nietypową formą spotkań w Big Book Cafe są stand-upy literackie, podczas których pisarze i znani dziennikarze, czasami przy wsparciu zaproszonych aktorów, ścierają się na argumenty na zadany temat, a sparing toczą zawsze w pięciu rundach, każda zogniskowana jest wokół konkretnych problemów, i upływa w nastroju pół żartem, pół serio. Publiczność uczestniczy w tych żartobliwych słownych potyczkach, głosując na wybraną stronę sporu. Ta forma żywiołowej, inteligentnej rozrywki cieszy się w Big Book Cafe dużą popularnością. Przekonać się o tym będzie można 16 listopada na najbliższym stand-upie z udziałem dwóch dziennikarek radiowej Trójki: Agnieszki Szydłowskiej i Agnieszki Obszańskiej. Zderzając światopogląd heteryków i homoseksualistów, spierać się będą o przesądy, rodzinę i tożsamość. A wszystko wśród fantastycznych piosenek na poparcie rozbieżnych racji. Na stand-upie zatytułowanym „Homo czy hetero?” będzie więc głośno, śmiesznie i bez trzymanki.

29 listopada Big Book Cafe szykuje jeszcze jedno wydarzenie tego rodzaju, tym razem pod hasłem „Weganie kontra mięsożercy”. Jeść mięso czy nie jeść? Oto jest pytanie! Czy mięsożercy są z natury źli? Czy weganizm to choroba? Czym wegetarianie karmią psy? W pojedynku na słowa, argumenty i jadłospisy spotykają się Michał Bryś, kucharz, restaurator, prowadzący telewizyjne show „Hell?s Kitchen”, oraz Jaś Kapela, poeta, pisarz, aktywista i weganin.

Bilety na literackie stand-upy kosztują 16 złotych i są do nabycia w serwisie Bilety24.pl oraz w Big Book Cafe przed wydarzeniem.

Literacko, teatralnie, muzycznie

Big Book Cafe to także miejsce kameralnych prezentacji teatralnych, których podstawą jest głośne dzieło literackie, biografia znanego pisarza, bądź życie twórcy w nietuzinkowy sposób związanego ze sztuką słowa. Listopadowy spektakl w cyklu Mały Teatr poświęcony będzie legendarnemu pianiście i kompozytorowi, który stał się bohaterem wzruszającego reportażu Hanny Krall „Hamlet. List do Andrzeja Czajkowskiego”. Ten żydowski chłopak, ukrywany w czasie wojny przez babcię po aryjskiej stronie, w przebraniu dziewczynki, ukończył następnie konserwatoria w Paryżu i w Warszawie, w 1955 roku zdobył laur na Konkursie Chopinowskim, a potem osiadł w Londynie, gdzie napisał wiele wspaniałej muzyki, dając wyraz swojej wielkiej miłości do twórczości Szekspira (skomponował m.in. operę „Kupiec wenecki” i „Sonety”). Najbardziej niezwykłym wyrazem jego literackiej obsesji było zapisanie swojej czaszki w testamencie na potrzeby inscenizacji „Hamleta” w sławnej Royal Shakespeare Company. Andrzej Czajkowski był nie tylko wybitnym twórcą i ekscentrykiem ? również gejem, który przez większość życia prowadził intymną korespondencję z koleżanką ze studiów, Haliną Janowską. Ich niezwykłe, czułe listy, wydane w tomie „…mój diabeł stróż”, będą podstawą przedstawienia w Big Book Cafe 24 listopada. Reżyseruje Tomasz Cyz, zagrają: Maria Maj, Magdalena Czerwińska i Tomasz Nosiński, a fragmenty „Sonetów” Szekspira/Czajkowskiego zaśpiewa Marta Wyk. Bilety na spektakl w cenie 30 złotych będą dostępne w serwisie Bilety24 oraz na miejscu przed wydarzeniem.

W listopadzie w programie Big Book Cafe znajdzie się jeszcze jeden kameralny spektakl, tym razem improwizowany. Wykonawca, Grupa Dobrze, ma doświadczenie w tej szczególnej formie teatralnej, wymagającej świetnego kontaktu z publicznością. Widzowie podrzucają wątki, a aktorzy improwizują ? tym razem będą rozbrajać turpistyczne tabu, bo tematy do ich szalonych improwizacji będą zgodne z listopadową aurą i nastrojem: śmierć, rozkład i obumieranie w literaturze. Spektakl „Duchy, upiory: Memento mori” odbędzie się 22 listopada, a bilety w cenie 15 złotych w sprzedaży będą tylko przez spektaklem.

Wszystkie wydarzenia w Big Book Cafe rozpoczynają się o godzinie 19:00. Szczegóły całego repertuaru można znaleźć na stronie: https://bigbookcafe.pl/repertuar/.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia