Literatura czeska tematem wiodącym czwartej edycji festiwalu Literacki Sopot

2 lutego 2015

4-literacki-sopot-termin
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz czwarty organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2014 roku w Sopocie. Tematem wiodącym czwartej edycji imprezy będzie literatura czeska.

„Po edycji polskiej, skandynawskiej i rosyjskiej czas na pokazanie dorobku artystycznego Czechów – naszych południowych sąsiadów” ? mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. „Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy Aleksandra Kaczorowskiego ? tłumacza literatury czeskiej i znawcę Europy Środkowej. Oprócz dotychczasowych cykli spotkań autorskich, targów książki czy warsztatów dla dzieci i dorosłych, planujemy organizację projektów na styku literatury i innych dziedzin sztuki, z których znani są Czesi”.

Szczegółowe informacje sukcesywnie będą upubliczniane na oficjalnej stronie internetowej festiwalu. Pierwszym ogłoszonym elementem programu jest konkurs na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci pod hasłem „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”.

„Ogłaszając ten konkurs, chcemy stworzyć nowe formy dla dzieci, które obudzą w nich fascynację teatrem dźwięku” ? zachęcają organizatorzy. „Twórczość dla dzieci na ogół skupia się na formie wizualnej, której dźwięk jedynie towarzyszy. Tym razem chcielibyśmy, żeby odegrał główną rolę. Nie stawiamy autorom żadnych ograniczeń tematycznych i formalnych. Dzikie dźwięki mogą żyć za górami, za lasami, ale też w bloku obok. Można je usłyszeć w spokojną noc nad jeziorem, ale i w zatłoczonym metrze. Dzikie dźwięki żyją wszędzie, trzeba je tylko umieć usłyszeć”.

Prace należy nadsyłać do 20 marca 2015 roku. Oceni je profesjonalne jury w składzie: Barbara Gawryluk (Polskie Radio Kraków), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Romuald Pokojski (Miejski Teatr Miniatura) i Grzegorz Wasowski (Wydawnictwo Wasowscy).

Wyróżnione prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Dodatkowo zwycięska praca będzie brała udział w konkursie zamkniętym organizowanym wspólnie z Teatrem Miejskim Miniatura w Gdańsku i Teatrem Polskiego Radia na realizację słuchowiska. Nagrodą w konkursie zamkniętym będzie realizacja słuchowiska w studiu Teatru Polskiego Radia, emisja na antenie Polskiego Radia oraz wydanie słuchowiska na płytach winylowych oraz w wersji elektronicznej przez Miejski Teatr Miniatura.

Regulamin konkursu możecie pobrać, klikając tutaj.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia