Listopadowe wieczory z polskimi autorkami. Wirtualne spotkania na profilu Empiku na Facebooku

23 listopada 2020

W tym tygodniu w ramach cyklu #premieraonline sieć Empik organizuje wirtualne spotkania autorskie z Katarzyną Puzyńską, Elżbietą Cherezińską, Małgorzatą Halber i Olgą Drendą, Katarzyną Bondą, a także Joanną Bator. Czytelnicy będą mieli okazję zadać pisarkom pytania oraz podzielić się z nimi własnymi refleksjami na temat lektur.

Ostatnie miesiące stanowią bardzo intensywny okres dla polskiej branży wydawniczej. Do księgarni trafiają wyczekiwane książki znanych autorów i autorek. Z powodu pandemii premierom nie towarzyszą jednak tradycyjne spotkania z czytelnikami. Podobne wydarzenia organizowane są za to w sieci. Kilka z nich na ten tydzień przygotowała sieć Empik.

Katarzyna Puzyńska – wtorek, 24 listopada, godz. 18:00

Z okazji premiery książki „Śreżoga” (wyd. Prószyński i S-ka) odbędzie się spotkanie z autorką sagi – Katarzyną Puzyńską. To dwunasta już część bestsellerowej serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo, położonej niedaleko Brodnicy. Rozmowę z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Najnowszy tom cyklu porównywanego do twórczości szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg – zgodnie z zapowiedziami wydawcy – obfituje w kolejne zaskakujące wątki i mroczne tajemnice. W okolicy giną trzy osoby. Właściciel zajazdu wygląda wprawdzie, jakby spokojnie zasnął, ale jego pracownica nie ma tyle szczęścia. Jej ciało zostaje brutalnie zmasakrowane. Kilkanaście kilometrów dalej, na cichej leśnej polanie, ktoś ustawił aparat fotograficzny. Jego obiektyw skierowany jest na porąbane ciało młodego mężczyzny. Tylko twarz pozostaje nienaruszona. Zamiast dłoni i stóp sterczą za to groteskowe ptasie nóżki. Ale to nie pierwszy raz, kiedy sprawca zabiera ze sobą trofeum. Dwa lata wcześniej ginie pewna młoda dziewczyna. Ona również zostaje w ten sposób okaleczona. Kim jest i dlaczego wygląda, jakby przybyła z przeszłości? Co oznacza dziwny znak, który rysuje pewna pisarka? I czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze? Tego dowiecie się z lektury książki.

Elżbieta Cherezińska – wtorek, 24 listopada, godz. 20:00

W dniu premiery książki „Odrodzone Królestwo. Tom 5” (wyd. Zysk i S-ka), finałowego tomu inspirowanej historią Polski sagi „Odrodzone Królestwo”, do studia Empiku zawita Elżbieta Cherezińska. Rozmowę z autorką poprowadzi Jakub Kukla.

Pisarka po raz kolejny udowadnia, że na polu bitwy czuje się równie dobrze, co w zamkowych komnatach. W wielkim finale cyklu wracają wątki i bohaterowie znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę. Trzy wrogie siły wypowiadają wojnę Królestwu. Rozpoczyna się starcie o przyszłość korony. Stary król rusza na swą największą wojnę.

Małgorzata Halber i Olga Drenda – środa, 25 listopada, godz. 18:00

W ramach cyklu #premieraonline Michał Nogaś porozmawia z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą, autorkami „Książki o miłości” (wyd. Znak Literanova) – eseju w dialogu na temat, który dotyczy każdego. I którego istotę uchwycić najtrudniej.

Tak się zdarzyło, że eseistka, tłumaczka i autorka „Duchologii polskiej” Olga Drenda oraz dziennikarka Małgorzata Halber, autorka „Najgorszego człowieka na świecie”, zaczęły rozmawiać o miłości. Olga z analitycznym podejściem człowieka rozumu, Małgorzata z przekonaniem, że rozum ma niewiele wspólnego z emocjami. Po drodze pojawili się pomocnicy, tak różni jak Marcel Proust, Pieseł, filozofia, literatura i życie. Tak powstała książka, w której – być może – czytelnikom i czytelniczkom uda się odnaleźć własne doświadczenia. I dzięki niej uniknąć błędów, które ludzie nagminnie popełniają z potrzeby bycia kochanymi.

Katarzyna Bonda – środa, 25 listopada, godz. 20:00

Jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, Katarzyna Bonda, powraca z książką „Miłość czyni dobrym” (wyd. Muza S.A.) – drugą częścią z cyklu „Wiara, nadzieja, miłość”. Premiera powieści stanowi sposobność do spotkania z autorką i zadania jej nurtujących pytań. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Zło, którego się dopuszczają, niewiele różni się od krwawych zbrodni. Wywołuje cierpienie, bezpowrotnie łamie ludzkie życie. Jednak w oszustach jest też coś, co intryguje, przyciąga jak magnes. To właśnie bezwzględnego, ale i doskonałego w swoim fachu oszusta – Daniela Skalskiego – zdecydowała się opisać Katarzyna Bonda w swojej najnowszej powieści. Mężczyzna bez najmniejszych skrupułów manipuluje każdym, kto stanie na jego drodze. Począwszy od zakochanych w nim kobiet, po specjalistów od finansów.

Akta sądowe jednego z największych oszustów III RP liczą ponad sto dwadzieścia tomów. Pisarka zapoznała się z nimi i postanowiła przedstawić czytelnikom w postaci fabularnej opowieści.

Joanna Bator – czwartek, 26 listopada, godz. 20:00

Realizm i magiczność „Gorzko, gorzko” (Wydawnictwo Znak), najnowszej powieści Joanny Bator, nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. To nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis. O książce z autorką porozmawia Michał Nogaś. Pisarka odpowie także na pytania czytelników.

„Gorzko, gorzko” to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Wszystkie interaktywne transmisje odbędą się na profilu sieci Empik na Facebooku. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Spotkania tłumaczone są na język migowy.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia