Kulturalne pyskówki, „Toksyczność” i polska wieś. Big Book Cafe zaprasza na mocne wydarzenia maja

6 maja 2019


W maju Big Book Cafe, czyli czytelniczy pępek Warszawy, zaprasza na literacki stand-up o mowie nienawiści, dyskusję o uzależnieniu kobiet z okazji premiery „Toksyczności”, spektakl Małego Teatru na podstawie głośnego debiutu i rozmowę z wybitnym lekarzem o ulubionych lekturach.

Sylwia Chutnik i Karolina Sulej pożegnały autorski program „Barłóg literacki” i z łóżka wejdą prosto na scenę Big Book Cafe. Stworzą dwugłos w Stand-upie Literackim „Hejt czy zen?” ? w tym sezonie stand-upy przyjmują formę sparingów. W piątek, 31 maja dwie zaprzyjaźnione i często różniące się w opiniach autorki będą się spierać na kąśliwe argumenty i piorunujące puenty. Czy można się bić o pokój i czy warto manifestować, krzycząc z barykady? Ich kulturalne przekomarzania wspierać będą aktorzy Anna Siek i Wiktor Loga-Skarczewski (bilety w cenie 15 złotych do kupienia na bilety24.pl i na miejscu w dniu wydarzenia).

Świetnie przyjęty debiut literacki Weroniki Gogoli „Po trochu” ożyje dzięki adaptacji Marty Malikowskiej („Ślepnąc od świateł”). Opowieść o dorastaniu na polskiej wsi pokazana zostanie na gorąco, w kilku wybranych sekwencjach, na które wpływać będą sami widzowie. To nowy spektakl serii Mały Teatr, w której Big Book Cafe pokazuje polską literaturę współczesną na żywo. W historii i pięknej, i nieco strasznej wystąpią: Magdalena Żak, Wojciech Brożek oraz Marta Malikowska (bilety w cenie 30 złotych do kupienia na bilety24.pl i na miejscu w dniu wydarzenia).

Paulina Wilk zaprasza na drugie spotkanie nowej serii rozmów „Książki mojego życia”. Co miesiąc w Big Book Cafe na kanapie siada ktoś, kogo możemy uznać za współczesny autorytet ? osoba o niezwykłych osiągnięciach, zaangażowaniu w sprawy społeczne i życiowo spełniona. W środę, 29 maja gościem rozmowy będzie znakomity onkogenetyk prof. Krystian Jażdżewski, który wraz z zespołem opracował niezwykle tanią i precyzyjną metodę badania prawdopodobieństwa zachorowań na nowotwory i pomaga zachować profilaktykę, by nie chorować. Przełomowy projekt BadamyGeny.pl realizuje w Warszawie ? chce przebadać wszystkich Polaków i dla tej misji odrzucił możliwość kariery naukowej za oceanem. Po co naukowcom poezja i jakie książki dodają im wyobraźni i siły w pracy badawczej? Jak inni goście cyklu, prof. Jażdżewski opowie o swych ukochanych i najważniejszych książkach. Przygotuje też rekomendacje dla czytelników.

Zaskakujące oblicze pokaże Barbara Labuda ? polska polityk i działaczka opozycji demokratycznej. Będzie czytała swoje wiersze i krótkie formy z nowego tomu „Dziwne światy”. Premierowo prezentowana będzie też książka „Toksyczność” Jarosława Czechowicza. To inspirowana biograficznymi doświadczeniami opowieść o alkoholizmie kobiet. W spotkaniu o specyfice uzależnienia Polek i towarzyszącym mu tabu udział weźmie autor oraz Mika Dunin – pisarka, autorka książek „Alkoholiczka” i „Antyporadnik: jak stracić męża, żonę i inne ważne osoby”. W Big Book Cafe debiutuje też prozatorsko Katarzyna Michalczak i nowe wydawnictwo Cyranka. „Księga snów” nagradzanej poetki, to opowieść o dorastaniu i pamięci.

Centrum literackie co miesiąc zaprasza na ważną opowieść filmową. W maju przypomni „Czyścicieli internetu” ? najgłośniej dyskutowany dokument ubiegłorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity. To historia o młodych Filipińczykach zatrudnionych do usuwania z sieci wszystkiego, co najpotworniejsze: ostrych obrazów przemocy, aktów terroryzmu, ciężkiego porno. Jaką cenę płacą owi „cenzorzy” za nasze spokojne sny? O tym mówi film w reżyserii Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka.

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem wydarzeń, które odbędą się w maju w warszawskim Big Book Cafe:

7 maja, wtorek, 19:00
UWAGA: PREMIERA! „Toksyczność”
Bezradne czy silne? O alkoholizmie kobiet z autorem Jarosławem Czechowiczem oraz dziennikarką i pisarką Miką Dunin rozmawia Karolina Sulej.
Partner wieczoru: Prószyński i S-ka.

8 maja, środa, 19:00
UWAGA: PREMIERA! „Dziwne światy”
O nowych wierszach i krótkich opowiastkach, obserwowaniu świata i zatrzymywaniu czasu z Barbarą Labudą ? działaczką, byłą panią minister i ambasador rozmawia Aga Kozak.

9 maja, czwartek, 19:00
UWAGA: PRZEDPREMIERA! „Klub snów”
Z autorką książki Katarzyną Michalczak o dorastaniu i dziewczynkach, które konfrontują się ze światem. O matkach i córkach, o pamięci, która zmienia się, zmieniając nas. Pyta Olga Wróbel.
Partner Wieczoru: Wydawnictwo Cyranka.

11 maja, sobota, 20:00
MAŁY TEATR: „Po trochu” Weroniki Gogoli, w adaptacji i reżyserii Marty Malikowskiej, z muzyką Wojciecha Brożka.
Gramy literaturę na żywo. Wybrane sceny pozwolą odkryć wspaniałą powieść, która jest jak sen ? i piękna, i straszna.
Występują: Magdalena Żak, Wojciech Brożek, Marta Malikowska. (Wydarzenie biletowane.)

17 maja, piątek, 19:00
KRÓTKA PIŁKA: MARCIN ORLIŃSKI
O istnieniu na obrzeżach i w szczelinach. O ważnych sprawach, które leżą na ulicy. Rozmowa z poetą i czytanie jego wierszy ? znanych i niepublikowanych. Wieczór prowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.

22 maja, środa, 20:00
ZOBACZ TEN FILM: „Czyściciele internetu”
Jeden z najgłośniejszych dokumentów ostatnich lat. Odwiedź mroczne zaplecze życia on-line. Poznaj skutki i ofiary wirtualnej cenzury. Reż. Hans Block, Moritz Riesewieck.
Partner pokazu: Against Gravity.

29 maja, środa, 19:00
KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA: KRYSTIAN JAŻDŻEWSKI
O najważniejszych lekturach, zachwytach i o tym, do czego naukowcom potrzebna jest poezja mówi wybitny lekarz, onkogenetyk i twórca przełomowego programu BadamyGeny.pl. Pyta Paulina Wilk.

31 maja, piątek, 20:00
HEJT CZY ZEN? STAND-UP LITERACKI. SEZON 3
Czy można się bić o pokój? Albo spierać pacyfistycznie? Czy warto manifestować i krzyczeć z barykady? A może to jednak spokój jest przereklamowany? Karolina Sulej i Sylwia Chutnik argumentują i dyskutują. Ich sparing wspierają aktorzy Anna Siek i Wiktor Loga-Skarczewski. (Wydarzenie biletowane.)

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia