Kultura Na Widoku – multimedialna biblioteka Legalnej Kultury na ulicach polskich miast

16 czerwca 2015

KulturaNaWidoku_1
W centralnych punktach wielu miast Polski pojawiły się multimedialne regały, dzięki którym posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu będą mieli szansę poznać legalnie liczne dzieła polskiej kultury. Projekt fundacji Legalna Kultura udostępnia ponad 900 utworów. Wśród nich znajdują się książki, ale też filmy, muzyka, gry i archiwalia.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni, wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Regały Kultury Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Można z nich pobrać filmy, muzykę, książki i gry z legalnych źródeł.

„Każdy, kto podejdzie do regałów, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR będzie mógł, bezpłatnie albo w promocyjnej cenie, pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów nie trzeba nawet wychodzić z domu” – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. Sercem projektu jest bowiem strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl.

Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR, użytkownik, w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie projektu w zakładce „Jak to działa” oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.

Kultura Na Widoku to ponad 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach. Czytelników z pewnością najbardziej zainteresuje kategoria „Książki”. W niej znajdą literackie bestsellery, takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, „Listy” Vonneguta”, dzieła Pratchetta, Stephena Kinga i Gombrowicza czy audiobook według powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej.

W projekt zaangażowało się blisko 80 artystów ze świata filmu, literatury i muzyki, m.in. nagrywając zapowiedzi do poszczególnych utworów. Z zapowiedzi dowiemy się na przykład, czym Janusz Głowacki przypłacił napisanie książki „Good night, Dżerzi”, jakie wspomnienia związane z „Panem Samochodzikiem” ma Natalia Kukulska oraz jaki obraz Polaków kryje się w „Weselu” Wyspiańskiego zdaniem Tomasza Raczka.

Anna Dereszowska zachęca m.in. do sięgnięcia po „Opowieści z Narnii” w następujący sposób: „Siedem fantastycznych opowieści jak siedem pieczęci wtajemniczenia. Narnia to świat równoległy, w którym może zdarzyć się wszystko i jeszcze więcej. Opowieści Lewisa, choć uznawane za lekturę dla młodych czytelników, wspaniale łączą pokolenia. Tym bardziej, jeśli czytacie je z legalnego źródła”.

Z kolei Andrzej Chyra zachwala opowiadania Bukowskiego ze zbioru „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście” słowami: „Najwstrętniejszy moczymorda i najlepszy pisarz w Los Angeles w jednej i tej samej osobie zostaje felietonistą nowej gazety, czyli skandal, prowokacja i kawał wyśmienitej literatury. Przyjemnej lektury. Tym bardziej, że z legalnego źródła”.

W ciągu pięciu miesięcy ? od 27 maja do 11 października ? instalacje zostaną ustawione w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Łodzi, Opolu, Radomiu, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Katowicach, Zamościu, Olsztynie, Zielonej Górze, Mrągowie, Bochni, Słupsku i Ełku.

Kultura Na Widoku będzie obecna także na 14 festiwalach, m.in. na Open?er Festival, Off Festival, Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Męskim Graniu, Malta Festival, Orange Kino Letnie, Przystanku Woodstock i 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Multimedialne regały zawitają również do małych miejscowości. W lokalnych bibliotekach, domach i instytucjach kultury pojawią się w postaci plakatów w formacie B1. Odwiedzający będą mieli taki sam dostęp do oferty jak mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Poznania. Do projektu cały czas włączają się biblioteki, szkoły i inne instytucje z całej Polski.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich ? nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł. Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.

Szczegółowe informacje wraz z terminarzem na www.kulturanawidoku.pl.

KulturaNaWidoku_2

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia