Kto nawarzył PIW-a? Debata o przyszłości Państwowego Instytutu Wydawniczego

7 maja 2015

debata-o-PIWie
W czwartek 7 maja o godzinie 18.00 w domu innowacji społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy w Warszawie odbędzie się debata „Kto nawarzył PIW-a? O przyszłości Państwowego Instytutu Wydawniczego”.

Państwowy Instytut Wydawniczy przez prawie 70 lat zapełnił księgozbiory wielu Polaków tysiącami woluminów ? każdy ma na półce książki wydane przez tę jedną z najstarszych polskich oficyn. Wśród tytułów literatury polskiej i światowej wydanych przez PIW znalazły się m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Cypriana Norwida, Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Lwa Tołstoja, Fiodora Dostojewskiego, Josepha Conrada, Marcelego Prousta i wielu, wielu innych.

Niestety od 2012 roku przyszłość Państwowego Instytutu Wydawniczego stoi pod znakiem zapytania. Z powodu zadłużenia sięgającego 8,5 miliona złotych, Minister Skarbu Państwa postawił PIW w stan likwidacji. Przez ostatnie lata zadłużenie zmniejszyło się pięciokrotnie, a liczba wydawanych tytułów wzrosła prawie o połowę. Państwowy Instytut Wydawniczy przynosi zyski, jest rentownym przedsiębiorstwem, dlatego nie istnieją żadne powody, dla których jego funkcjonowanie miałoby zostać przerwane lub utrudniane.

Od kilku miesięcy trwa ogólnopolska akcja ratowania PIW-u. Pod apelem Społecznego Komitetu Ratowania PIW przeciw likwidacji oficyny znalazło się już prawie 4000 podpisów, wśród nich wielu cenionych przedstawicieli środowiska literackiego i naukowego (petycję w tej sprawie można podpisać, klikając tutaj).

Kto nawarzył PIW-a i dlaczego Państwowy Instytut Wydawniczy cały czas widnieje na liście przedsiębiorstw w likwidacji? Co kryje się za nieprzychylnymi decyzjami Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Jakie są szanse na uratowanie oficyny?

Przyjdź na debatę Społecznego Komitetu Ratowania PIW-u. Wesprzyj akcję udziałem w panelu dyskusyjnym! Nie bój się zadawania trudnych pytań!

W debacie wezmą udział: Rafał Skąpski (likwidator Państwowego Instytutu Wydawniczego), Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki) przedstawiciel MKiDN, Przemysław Pawlak (Społeczny Komitet Ratowania PIW), przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, Jan Gondowicz (krytyk literacki, tłumacz, wydawca). Debatę poprowadzi Anna Kozłowska, teatrolog, dyrektor Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.

Dyskusja odbędzie się w czwartek 7 maja 2015 o godzinie 18.00, w domu innowacji społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy ulokowanym na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy w Warszawie, ul. Bracka 25. Wstęp na debatę jest wolny.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia