Koncerty czytane na Big Book Festival 2018. Wielkie powieści Tomasza Manna, Ericha Marii Remarque?a i Heinricha Bölla z muzyką!

21 czerwca 2018


Podczas tegorocznej edycji Big Book Festival po raz pierwszy zaprezentowane zostaną „Koncerty czytane”. Będą to aktorskie interpretacje wybitnych powieści z XX wieku, połączone z muzyką. Wydarzenia odbędą się w niezwykłej przestrzeni fun-parku, na co dzień wykorzystywanego przez dzieci. Aktorzy i publiczność będą w ruchu, wspólnie doświadczając opowieści o kryzysie człowieka, wspólnoty i Europy.

Na zaproszenie Big Book Festival Łukasz Garlicki reżyseruje adaptacje fragmentów trzech powieści niemieckich. W „Koncertach czytanych” zobaczymy plejadę aktorów, a muzykę Garlicki opracował wspólnie z Jackiem Jędrasikiem, z którym współtworzył m.in. słynny Projekt Warszawiak.

Pierwszy z koncertów czytanych to „Czarodziejska góra”, czyli podróż w bezczas i pytania o niepewne jutro. W aktorskiej interpretacji najsłynniejszej powieści Tomasza Manna wystąpią: Andrzej Mastalerz, Modest Ruciński i Rafał Fudalej.

„Postrzegam 'Czarodziejską górę’ jako księgę alchemiczną, poruszającą zmysł czasu. Właśnie na tym zmysłowym odczuwaniu chcę skupić się w tej interpretacji, na względności czasu i jego upływie. Nie dumamy o czasie bez ustanku, a przecież on nieuchronnie i w każdej sekundzie ma przemożny wpływ na każdego z nas” ? mówi reżyser Łukasz Garlicki. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 23 czerwca o godz. 20:00.

Drugi koncert czytany to „Czarny obelisk”, czyli opowieść o świecie po końcu świata. W aktorskiej interpretacji dzieła Ericha Marii Remarque?a wystąpią Jacek Braciak, Marcin Czarnik, Piotr Garlicki i Agnieszka Żulewska.

„Remarque lansuje szczególny typ bohatera ? outsidera doświadczonego przez życie, patrzącego na świat i ludzi chłodno, bez złudzeń, ale i bez cynizmu. Dla niego wartością najwyższą jest przyjaźń, choć skrywa wrażliwość pod maską ironii, sarkazmu. W 'Czarnym obelisku’ taki człowiek zostaje wrzucony w środek Wielkiego Kryzysu, hiperinflacji, narastającego nacjonalizmu, podłości i małości, które znajdą ujście w kataklizmie II wojny światowej” ? komentuje Garlicki. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 czerwca o godz. 16:00.

Trzecim koncertem czytanym będzie „Utracona cześć Katarzyny Blum”. Powieść Heinricha Bölla traktuje o tym, jak przemoc staje się odpowiedzią na przemoc, o złowrogiej sile słów. W aktorskiej interpretacji dzieła wystąpią Irena Melcer i Michał Meyer.

„W 'Utraconej czci Katarzyny Blum’, pisząc o medialnej nagonce i tworzeniu równoległej medialnej rzeczywistości, Böll zwrócił uwagę na zwykłego, szarego człowieka. Teraz, w dobie post-prawdy, fake newsów i faktów medialnych mamy nową okazję zapytać o to, w jakim stopniu te zjawiska stały się immanentną, a wręcz pożądaną częścią naszej egzystencji” ? wyjaśnia Garlicki. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 czerwca o godz. 18:00.

„Koncerty czytane” przygotowano w ramach tegorocznej edycji Big Book Festival. Wszystkie odbędą się przy ul. Merliniego 2. Wstęp na nie jest bezpłatny. Inicjatywa powstała dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i jest kolejnym zaproszeniem do poznania i pokochania literatury naszych zachodnich sąsiadów.

„Od 2015 roku zapraszamy na Big Book Festival autorów zza Odry i pomagamy odkrywać najciekawsze postaci współczesnej niemieckiej sceny literackiej. W tym roku skupiliśmy się na klasykach, którzy opowiadają o Europie i ludziach w czasach kryzysu ? politycznego, społecznego czy deficytu zaufania. Te powieści są aktualne i poruszające, szczególnie w tak współczesnych adaptacjach młodych artystów” ? mówi Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współorganizatorka festiwalu.

Pełny program Big Book Festival 2018 znajdziecie na stronie: https://bigbookfestival.pl/.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia