Kochaj literaturę jak Irlandię! 18 sierpnia rozpocznie się 11. edycja festiwalu Literacki Sopot

26 lipca 2022

74 gości – w tym 13 z Irlandii, 27 spotkań autorskich, 45 wystawców, 12 przestrzeni festiwalowych, 9 debat, 9 warsztatów i spotkań dla dzieci, 3 projekcje filmowe, a do tego instalacja artystyczna, warsztat z przekładu, słuchowisko, dyżur tłumaczy, premierowe wydarzenie teatralne i gra miejska. W czwartek 18 sierpnia rozpocznie się 11. edycja festiwalu Literacki Sopot.

Tegoroczna, popandemiczna odsłona Literackiego Sopotu odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie, inflacji i niepewności jutra. „Planując przed rokiem irlandzką edycję festiwalu miałyśmy przekonanie, że pozwoli ona sięgnąć do tematów, które odsunęliśmy na plan dalszy, skupiając się na najbardziej aktualnych problemach. Tymczasem niezmiennie powinniśmy pamiętać o tym, co tak bardzo boli i czego dotąd nie zmieniliśmy. Myślę tutaj zarówno o walce kobiet o należne im prawa, jak i dalszym dialogu z Kościołem katolickim, który dotąd nie zdobył się na prawdziwą refleksję na temat swojego funkcjonowania i nadużyć, jakich się dopuścił” – wyjaśnia dobór gości i tematów Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora, organizatora festiwalu.

Podczas Literackiego Sopotu, podobnie jak w latach poprzednich, gościć będą czołowi polscy autorzy i autorki w znanych już pasmach: Nogaś na Plaży, h/Historia, (Nie)pamięć, Debiuty. Z czytelnikami spotkają się m.in. Olga Mildyn, Piotr Paziński, Dominika Słowik, Piotr Stankiewicz i Dionisios Sturis. Irlandia zaś zostanie przedstawiona w różnych odsłonach. Republika Irlandii spotka się z Irlandią Północną, literatura spotka się ze sztukami wizualnymi i aktywizmem, odbędą się także warsztaty tłumaczeniowe. W programie m.in. rozmowy z Sebastianem Barrym o powieści „Dni bez końca”, Columem McCannem o książce „Apeirogon” (online) czy Elizabeth Strout (online).

Dla organizatorek festiwalu ważnym pasmem Literackiego Sopotu są debaty, których tematy są programowane w nawiązaniu do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Dyskusja „Co Dorian Gray mówi nam o dzisiejszym świecie” – z udziałem prof. Christophera Morasha, Tomasza Stawiszyńskiego i Tomasza Wiśniewskiego – ma wskazać z jednej strony aktualność i wielowątkowość interpretacyjną opowieści Oskara Wilde’a, z drugiej odnaleźć w niej niezwykle aktualne odniesienia. Kolejna – o Kościele w Irlandii i w Polsce – z udziałem prof. Toma Inglisa, prof. Catriony Crowe oraz Tomasza Terlikowskiego będzie poświęcona temu, czy zmiany są możliwe. Ważną rozmową ma też być „Feminizm intymnego ryzyka. Ciało i pisarstwo jako pole walki”. Jej uczestniczki to osoby zaangażowane we własną twórczość jak Emilie Pine czy Jana Szostak, ale też uczestniczące w procesie zmiany, udzielające się jako aktywistki jak Ailbhe Smyth. Irlandia Północna będzie bohaterką słuchowiska dokumentalnego Davida Zane Mairowitza „James’s Story”, książki Aleksandry Łojek „Belfast. 99 ścian pokoju” oraz warsztatów Agi Zano „(Nie)wymawialne tożsamości. Jak tłumaczyć Irlandię Północną”.

Festiwal Literacki Sopot to nie tylko spotkania autorskie i debaty, ale także m.in. projekcje filmowe, warsztaty, słuchowisko czy gra miejska. Po raz pierwszy na imprezie odbędzie się dyżur tłumaczy i tłumaczek ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Po raz drugi na festiwalu będzie obecna sztuka. Tym razem w dwóch odsłonach. Tworząc „Deasghnáth/Rytuał”, pochodząca z Belfastu Jane Butler inspirowała się uzdrowiskową tradycją Sopotu. Jak informują organizatorki, artystka przygotuje „tymczasową instalację, która poprzez strukturalne podparcie i okrycie wieży Goyki 3 Art Inkubatora będzie stanowiła monumentalny gest troski wobec budynku”. Z kolei „Protest nadziei” zainicjowany przez Goyki 3 Art Inkubator jest osobistą wypowiedzią artystek na temat wolności własnej, wolności wspólnej, wreszcie norm, których naruszanie budzi protest i wymaga artystycznej odpowiedzi. Autorkami sztandarów, które zawisną w przestrzeni Parku na Goyki są: Alicja Karska, Diana Lenart, Agata Nowosielska, Ania Witkowska, Gosia Golińska, Emilia Orzechowska i Grażyna Rigall.

Na tegoroczną edycję Literackiego Sopotu zostały przygotowane premiery książkowe festiwalowych gościń: „Intymności i inne opowiadania” Lucy Caldwell (tłum. Aga Zano, wyd. Pauza), „Pomniejsi wędrowcy” Eimear McBride (tłum. Maria Zawadzka-Strączek, wyd. Pauza) i „Coś nie tak. Kobiecość i wstręt” tej samej autorki (tłum. Aga Zano, wyd. Pauza), „Dubaj” Anny Dudzińskiej (wyd. Marginesy), „W sztucznym świetle” Deniz Ohde (tłum. Zofia Sucharska, wyd. Marpress), „Nasze małe okrucieństwa” Liz Nugent (tłum. Mateusz Rulski-Bożek, wyd. Wielka Litera) i „Ziarno granatu. Mitologia według kobiet” (wyd. Agora).

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędą się również targi książki. Na stoiskach zlokalizowanych na Placu Przyjaciół Sopotu wystawiać się będą m.in.: Biblioteka Sopocka, wydawnictwo Centrala, Grupa Wydawnicza Relacja, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, sklep krainaksiazek.pl, księgarnie Świat Książki, Muzeum Sopotu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Świadomi Wydawcy, Tajfuny, Timof Comics, Wielka Litera, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Agora, Akapit Press, Copernicus Center Press, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Marginesy, Kropka, Marpress, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Poznańskie, słowo/obraz terytoria, Wydawnictwo Smak Słowa, Sonia Draga, SQN, W.A.B. i Znak. Oprócz książek będzie można również nabyć festiwalowe gadżety m.in. plecaki, bidony, kubki, kocotorby. Pamiątki będą dostępne na stoisku Goyki 3 Art Inkubatora.

Po raz trzeci w programie festiwalowym wydzielona została #GodzinaWolnegoCzytania, czyli pasmo stworzone przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, której Literacki Sopot jest pomysłodawcą. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami czy innymi aktywnościami festiwalowymi. To chwila sam na sam z książką, odrobinę relaksu oraz odpoczynku od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.

Szczegółowy program, w tym informacja o transmisjach online, na stronie festiwalu.

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia