banner ad

Katowice zapraszają na 5. Śląskie Targi Książki

27 listopada 2019


Czytelnicza uczta w Katowicach! W dniach 6-8 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się piąta edycja Śląskich Targów Książki. W programie ponad 150 znanych i nagradzanych autorów, bogata oferta książkowa przygotowana przez blisko 170 wystawców, warsztaty i spotkania literackie na trzech scenach oraz atrakcje dla dzieci i wystawy ? w sumie blisko 200 wydarzeń.

Znani wydawcy z całej Polski oraz świetni autorzy

Śląskie Targi Książki, tradycyjnie już, będą dla mieszkańców całej aglomeracji dobrą okazją do spotkań z lubianymi autorami oraz udanych zakupów książek z oferty blisko 170 wystawców z całej Polski. Na targach będę dostępne nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich. Prawdziwa książkowa uczta czeka na miłośników powieści obyczajowych, kryminałów, reportażu, fantastyki, jak i wielbicieli poezji, poradników czy komiksów. Wydawcy zadbali też o ciekawe propozycje dla dzieci i młodzieży. Małe, niezależne oficyny wydawnicze pod szyldem Świadomych Wydawców, przygotowały na targi ekspozycję wartościowych i atrakcyjnych książek z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej. A oferta antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

Wśród wystawców znajdą się m.in.: Akapit Press, Amaltea, Bellona, Bukowy Las, Claroscuro, Czwarta Strona, Dom Wydawniczy Rebis, Dowody Na Istnienie, In Rock, Karakter, Książkowe Klimaty, Księgarnie Świat Książki, Muza S.A., Noir Sur Blanc, Non Stop Comics, Timof Comics, Uroboros, Videograf, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN, Znak oraz Zysk i S-ka.

Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się w sumie blisko 200 wydarzeń: rozmów i warsztatów z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Śląskich Targach Książki zapowiedziało ponad 150 autorów, a wśród nich m.in.: Roma Ligocka, Maria Konwicka, Jerzy Kronhold, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Grzegorz Kalinowski, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Jakub Szamałek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Piotr Borlik, Sławomir Koper, Janusz Szostak, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Domagalik, Hanna Bakuła, Jerzy Illg, Martyna Bunda, Paweł Goźliński, Wojciech Orliński, Cezary Łazarewicz, Hanna Kowalewska, Ałbena Grabowska, Michał Rusinek, Dariusz Rekosz, Marta Guzowska.

Spotkania z literaturą czeską

Na spotkania z literaturą czeską podczas Śląskich Targów Książki zaprasza Svět knihy ? organizator Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego w Pradze. Program zapowiada wystąpienie Czech w roli gościa honorowego Warszawskich Targów Książki 2020. W Katowicach zagości Markéta Baňková, czeska pisarka i artystka, która w swojej twórczości artystycznej zajmuje się nowymi mediami oraz projektami internetowymi, a jej proza jest swoistą popularyzacją nauk ścisłych. W Katowicach Baňková zaprezentuje swoją aktualną prozę „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki”, która została wyróżniona tytułem „Česká kniha” („Czeska książka”). Spotkanie poprowadzi oraz przeczyta fragmenty książek Pavel Peč, tłumacz polskiej prozy na język czeski. I to także Pavel Peč przeprowadzi rozmowę z Janem Stachowskim, polskim bohemistą mieszkającym w Katowicach, tegorocznym laureatem Nagrody im. Jiří?ego Theinera, wręczanej przez Targach Książki i Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze osobistościom z całego świata zasłużonym w dziedzinie promocji czeskiej literatury za granicą. Podczas tego wydarzenia spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: co Polacy najbardziej lubią w czeskiej literaturze, czy czeska literatura potrafi ich jeszcze zaskoczyć, a jeżeli tak, to czym? Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z Czechami. Przy kieliszku świętomarcińskiego wina, można będzie porozmawiać z czeskimi pisarzami i pisarkami i dowiedzieć się, co nowego słychać w czeskiej literaturze. Kolejnym czeskim gościem będzie Alena Mornštajnova, jedna z najpopularniejszych pisarek czeskich. Rozmowę wokół powieści „Hana”, nagrodzonej m.in. tytułem Czeskiej Książki Roku 2018 ? w kategorii głównej i studenckiej, poprowadzi Jarosław Czechowicz, a tłumaczył będzie autor przekładu, Tomasz Grabiński.

Śląsk na Śląskich Targach Książki

Co roku z ciepłym przyjęciem publiczności spotykają się wydarzenia wokół książek i zjawisk dotyczących Śląska i Ślązaków, historii, kultury i literatury. Biblioteka Śląska przygotowała cykl interesujących spotkań m.in. o twórcach śląskiej architektury, czy „Na nowo o Śląsku” o publikacjach Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Dariuszem Zalegą, autorem książki „Śląsk zbuntowany”, Jerzym Ilgiem, który opowie m.in. o książce „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza”, Wojciechem Grabowskim, autorem książki „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska” oraz z Michałem Bulsą i Barbarą Szmatloch ? autorami książek „Katowice, których nie ma” i „Sekrety Katowic”. Marek Szołtysek jak zawsze zaprosi do czytania książek o Śląsku, a Kazimierz Szymeczko przybliży dzieciom Powstanie Śląskie. Interesującym wydarzeniem będzie prezentacja albumu „Muzeum Śląskie w Katowicach” autorstwa Alicji Knast oraz spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Niewątpliwą atrakcją targów będzie ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników, a wśród nich m.in. wydarzenia organizowane w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej: gry językowe z Agnieszką Frączek, spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką książek: „Kroniki Archeo” i „Mazurscy w podróży” oraz z Agnieszką Taborską i Michałem Rusinkiem. Całe klasy i rodziny będą mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie.

Na mikołajkowe warsztaty plastyczne i rodzinne czytanie bajek na Śląskich Targach Książki zaprosi Fundacja Miasta Słów. Dariusz Rekosz opowie o zakazanych książkach i przeprowadzi warsztaty detektywistyczne. Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieni się w Czytelnię pod Sówką ? biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży, w której rodzice uzyskają informacje, co czytać maluchom i co podsuwać czytelnikom w wieku szkolnym, a wszystkie książki warte poznania będzie można w czytelni obejrzeć i poczytać.

Wystawy

W przestrzeni targów można będzie zobaczyć ciekawe wystawy. „Mama” to wystawa prac belgijskiego ilustratora Quentin?a Gréban?a, znanego w Polsce przede wszystkim dzięki książce napisanej przez Hélene Delforge właśnie o tytule Mama. Na ilustracjach, które zostaną zaprezentowane nierzadko widać tęsknotę, miłość, oddanie i serce wkładane przez mamy w wychowanie swoich pociech. Artysta stara się także ukazać uczucia, które towarzyszą matkom równie często, m.in. strach, obawa lub zmęczenie, pokazuje też jak dzieci bezgranicznie ufają swoim mamom. Wszystko to sprawia, że wystawa jest znakomitym pretekstem do rozmów z dzieckiem.

Wystawa „Świat Innocentiego Ilustracje z książek 'Pinokio’, 'Kopciuszek’, 'Wyspa Skarbów'” poświęcona będzie pracom Roberto Innocentiego, włoskiego ilustratora, artysty-samouka, który zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej. Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). „New Yorker”, komentując „Pinokia” z jego ilustracjami, ocenił, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.

Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” prezentuje fotografie wykonane w Palestynie w czasie drugiej wojny światowej i jest dokumentacją miejsc, zabytków oraz życia codziennego Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Stanisław Ligoń, znany jako malarz, człowiek teatru, działacz plebiscytowy, radiowiec (dyrektora Polskiego Radia w Katowicach w latach 1933-1939), satyryk i polityk, dzięki tej wystawie daje się poznać jako świetny dokumentalista i fotoreporter.

Udogodnienia dla zwiedzających

Jak co roku działać będzie przygotowana przez Miasto Katowice strefa relaksu, w której można odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami. Dostępna będzie także kawiarnia. U większości wystawców za książki zapłacimy kartą, ale zdarzają się też wyjątki i dlatego warto mieć przy sobie gotówkę.

W punkcie informacyjnym otrzymamy bezpłatny przewodnik po Śląskich Targach Książki z mapą stoisk i scen, listą wystawców oraz programem. Wszystkie te informacje będą też zamieszczone na dużych tablicach w przestrzeni targowej.

Więcej informacji oraz szczegółowy program 5. Śląskich Targów Książki znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.

fot. mat. prasowe Śląskich Targów Książki

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia