Katarzyna Bonda rusza w Polskę samochodem żywcem wyjętym ze swej nowej powieści. Będzie rozdawać książki

28 maja 2015

bonda_wjezdza_okularnikiem
Już od 31 maja na ulicach polskich miast możecie wypatrywać specjalnie oznakowanego pojazdu marki Mercedes W210. Tym zacnym rekwizytem żywcem wyjętym ze swej nowej powieści Katarzyna Bonda będzie rozwoziła darmowe egzemplarze książki, którymi zamierza obdarzyć swoich czytelników.

Wybór takiego, a nie innego modelu samochodu nie jest przypadkowy. Mercedesem W210, czyli klasycznym taksówkarskim „okularnikiem”, jeździ jeden z głównych podejrzanych w nowym kryminale autorki. Teraz przez kilka najbliższych dni będzie nim jeździła ona sama w ramach akcji promującej książkę.

Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania i Krakowa już od godziny 14.30 będą mogli wypatrywać okularnika w swoim mieście, a od 16.30 do 17.30 mogą stawić się po darmowy egzemplarz powieści wyciągany przez autorkę wprost z bagażnika. Zaraz potem w pobliskich księgarniach odbędą się spotkania autorskie z Katarzyną Bondą, na których pisarka wyjaśni, dlaczego to właśnie „Okularnik” jest jej najbardziej osobistą książką. Na spotkanie autorka przyjedzie właśnie okularnikiem.

Poniżej znajdziecie terminy, w jakich akcja odbędzie się w poszczególnych miastach:

31 maja – Warszawa
16.30 ? 17.30 ? pod Pomnikiem Kopernika ? rozdawanie książek z autografem autorki z bagażnika okularnika

1 czerwca ? Łódź
16.30 ? 17.30 ? Plac Wolności- rozdawanie książek z autografem autorki z bagażnika okularnika
18.00 ? Empik Manufaktura, ul. Karskiego 5 ? spotkanie autorskie

2 czerwca ? Gdańsk
16.30 ? 17.30 – Targ Węglowy przed Teatrem Wybrzeże – rozdawanie książek z autografem autorki z bagażnika okularnika
18.00 ? Empik Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzka 141 ? spotkanie autorskie

3 czerwca ? Poznań
16.30 ? 17.30 – Święty Marcin – rozdawanie książek z autografem autorki z bagażnika okularnika
18.00 ? Empik Plac Wolności ul Ratajczaka 44 ? spotkanie autorskie

5 czerwca ? Kraków
16.30 ? 17.30 ? Plac Wszystkich Świętych – rozdawanie książek z autografem autorki z bagażnika okularnika
18.00 ? Księgarnia Matras, Rynek Główny 23 – spotkanie autorskie

okularnik„Okularnik” to najnowsza książka Katarzyny Bondy, w której powraca bohaterka doskonale przyjętego „Pochłaniacza”, profilerka Sasza Załuska. Tym razem przyjeżdża ona do Hajnówki, małego miasteczka na skraju Puszczy Białowieskiej, aby spotkać się ze swoim dawnym partnerem i głównym podejrzanym w sprawie o kryptonimie „Czerwony Pająk”. Łukasz Polak ma przebywać w prywatniej klinice psychiatrycznej. Na miejscu okazuje się jednak, że został zwolniony i nie wiadomo, gdzie jest obecnie. Próbując się z nim skontaktować, Sasza miesza się w sprawę porwania Iwony, byłej kibolki i nacjonalistki, młodej żony Piotra Bondaruka, właściciela lokalnego tartaku. „Pan młody” znany jest jako lokalny Sinobrody, bo zaginęła mu już trzecia kobieta. Jest także zamieszany w ciemne interesy. Właścicielowi mercedesa-okularnika nie zdołano jednak nic udowodnić. Policja podejrzewa, że może mieć coś wspólnego z zaginięciem żony. Ciała jednak nie znaleziono, a skoro nie ma ciała, to nie ma i zbrodni. Czy Saszy uda się rozwiązać sprawę okularnika? Jaki związek ze sprawą ma Polak? Jakie sekrety kryją się w puszczy, w miejscu, gdzie różne narody walczą o swoją historię? Hajnówka skrywa wiele mrocznych tajemnic. Ściera się tu lokalna elita, polscy nacjonaliści oraz przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej.

W „Okularniku” wiodącą metodą kryminalną jest antroposkopia ? metoda polegająca na rekonstrukcji twarzy za pomocą znalezionych czaszek. Z dbałością o każdy detal autorka przedstawia tajniki pracy profilerki, która próbuje odnaleźć sprawcę domniemanego morderstwa. Podczas śledztwa powracają dawne tajemnice, ożywają tylko pozornie zapomniane krzywdy, odradzają się konflikty, które z bliskich sąsiadów czynią najzacieklejszych wrogów. Bonda funduje czytelnikom dużą dawkę solidnej kryminalnej intrygi pogłębionej o wątki historyczne ? rzeź wsi prawosławnych, historię żołnierzy wyklętych i polsko-białoruskich starć na tle narodowym. Podczas pracy nad książką autorka odkryła, że sprawa, którą postanowiła opisać, dotyczy bezpośrednio jej rodziny. Czyni to z „Okularnika” książkę wyjątkową ? przemyślaną pod względem fabularnym, dopracowaną merytorycznie i niezwykle odważną ze względów osobistych.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Muza SA.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia