Kadysz za Allena Ginsberga jutro w Warszawie

5 kwietnia 2013

kadysz za Allena Ginsberga 6 kwietnia 2013 roku
6 kwietnia, w 16 rocznicę śmierci autora „Skowytu”, w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie „odprawiony” zostanie „Kadysz za Allena Ginsberga”. Gościem wieczoru będzie Kamil Sipowicz.

„Kadysz za Allena Ginsberga” jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Warszawie corocznie, aby uczcić śmierć sztandarowego poety amerykańskiej Beat Generation, który zmarł 5 kwietnia 1997 r. Nie jest to jednak uroczystość o charakterze religijnym, lecz spotkanie poetów, muzyków, performerów. „Dla nas jest to okazja do zaprezentowania swojej twórczości w nawiązaniu do jakże ciągle żywej tradycji Beatu oraz twórcze poszukiwanie własnego wyrazu” – wyjaśniali swego czasu pomysłodawcy wydarzenia.

W tym roku poezję Allena Ginsberga przeczytają Natalia Malek, Sławomir Gołaszewski, Marta Marciniak, Monika Błaszczak, Mateusz Andała, Ola Wasilewska (wiersze na video), Paweł Kozioł, Kasia Fetlińska i inni. Towarzyszyć im będą Lech Woźniakiewicz na saksofonach, Robert Niziński na klarnetach i Mc Dj Men.

Gościem wieczoru będzie poeta Kamil Sipowicz, który zaprezentuje nowy tomik swoich wierszy pt. „Choroby Kartezjańskie”. Muzykę zapewni z kolei Witold Popiel (trąbka, klarnet, obróbka dźwięku).

Kadysz za Allena Ginsberga odbędzie się 6 kwietnia 2013 roku (sobota), o godz. 18.00. w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Tomek Świtalski.

Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rzeźbiarz i malarz. Twórczość poetycka: ?Tajemnicze dzieje pierwiastków? (1983); ?Królowie w kole ognia? (1989); ?Świder metafizyczny? (2005); ?I znowu pogrzeb we wrześniu? (2006); ?Pieśni solarne? (2009); w przygotowaniu (premiera w kwietniu 2013 r.) – tom poetycki „Choroby kartezjańskie”.

Witold Popiel – muzyk, malarz, grafik. W latach 70-tych współpracował z pierwszą hipisowsko-awangardową Grupą W Składzie, warszawską free jazzową JUJU Band (nagroda na Festiwalu Jazz nad Odrą) grał m.in. z Andrzejem Bieżanem, Donem Cherry i wieloma muzykami z polskiej sceny undergroundowej. Występował kilkakrotnie na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą oraz Jazz Juniors w Krakowie. Obecnie wykorzystuje technologię samplingu podczas tworzenia dźwięku będącego inspiracją i pretekstem do improwizacji na trąbce klarnecie i fortepianie. Łączy prace plastyczne z dźwiękiem.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia