Już wkrótce Tydzień Zakazanych Książek 2012

14 września 2012


Od 30 września do 6 października na całym świecie (również w Polsce) obchodzony będzie Tydzień Zakazanych Książek! Hasłem tegorocznej akcji jest „30 lat uwalniania literatury”.

Pomysł na kampanię wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Pierwszy Tydzień Zakazanych Książek obchodzono w 1982 roku, dzięki inicjatywie aktywistki bibliotecznej Judith Krug oraz wsparciu Stowarzyszenia Amerykańskich Bibliotek, sprzedawców książek, autorów i dziennikarzy.

W tygodniu tym biblioteki, szkoły i księgarnie starają się zwrócić uwagę społeczności na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Tydzień Zakazanych Książek nie służy jedynie zwróceniu uwagi na zakazane książki, ale również promuje wolność intelektualną wszędzie tam, gdzie ludzie mają dostęp do literatury. Jest wyrazem sprzeciwu wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek i księgarń.

W Polsce do popularyzacji akcji przyczyniło się stowarzyszenie Bibliosfera.org. Wszystkie biblioteki, szkoły i księgarnie, które chciałyby włączyć się w obchody Tygodnia Zakazanych Książek znajdą na stronie stowarzyszenia wiele inspirujących pomysłów do realizacji akcji w swoich placówkach. Dostępna jest również mapka bibliotek, które zgłosiły swój udział w obchodach.

Więcej o przypadkach prób zakazywania książek znajdziecie na naszej stronie klikając tutaj.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia