banner ad

Już w piątek rusza Big Book Festival! Warszawa po raz piąty zamieni się w kwaterę główną czytelników

20 czerwca 2017


W piątek 23 czerwca w Warszawie rozpocznie się piąta edycja Big Book Festival. Międzynarodowy festiwal czytania potrwa trzy dni, w programie czekają nas niesamowite zdarzenia: spektakle multimedialne, happeningi, opowieści muzyczne, czytania, wycieczki i rozmowy.

„Chcemy dawać czytelnikom silne przeżycia, zaskakiwać, sprawiać przyjemność, ale także konfrontować ze sobą, czasem, rzeczywistością. Dlatego na Big Book Festival szykujemy nietypowe i unikalne spotkania, odważne eksperymenty realizowane z dużą dozą uśmiechu” ? mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli”.

W tym roku w Warszawie ustanowiony zostanie rekord świata w czytaniu „Dumy i uprzedzenia” na głos i na czas. Dzielni pisarze zmierzą się na boisku koszykarskim z dziennikarzami w charytatywnym meczu o bibliotekę dla nastolatków. Czytelnicy spotkają się z autorami w prywatnych domach, ale i przy wielkim okrągłym stole, by dyskutować o Polsce. Na rozmowy z czytelnikami przyjeżdżają pisarze z 15 państw.

„W tym roku symbolicznie obejmujemy cały świat. Będziemy gościć autorów od Japonii po USA, od Danii po Turcję. Pisarzy, którzy zbliżają nas do świata natury, ale też zgłębiają naturę ludzką, odkodowują świat albo proponują alternatywny” ? zapraszają organizatorki. Wśród gwiazd festiwalu są: Kazuki Sakuraba, Dmitry Glukhovsky, Stefan Hertmans i Simon Beckett. Gośćmi specjalnymi będą autorzy z Wysp prezentowani w cyklu Scena Brytyjska. Na premierowe dyskusje i czytania swych nowych książek przyjadą też pisarze polscy, m.in. Waldemar Piasecki, autor wielotomowej biografii Jana Karskiego, czy Anna Kamińska, autorka opowieści o Wandzie Rutkiewicz. W programie są także ? już dla Big Book Festivalu charakterystyczne ? wydarzenia specjalne na otwarcie i zamknięcie imprezy łączącej ponad stu autorów, kilka kontynentów i przyciągającej 10 tysięcy czytelników.

Big Book Festival narodził się pięć lat temu jako oddolna inicjatywa niedużej organizacji pozarządowej, dziś jest jednym z najszybciej rozwijających się i najważniejszych wydarzeń literackich w Europie. „Otrzymałyśmy już Wdechy, europejskie certyfikaty jakości, a nawet pierwsze w życiu medale. Ale najbardziej cieszy nas, że na kilka dni w roku udaje się ustawić książki w pępku świata. A przynajmniej Warszawy” ? mówią Anna Król i Paulina Wilk.

Poniżej organizatorki oferują subiektywny przewodnik po piątej edycji festiwalu:

Po pierwsze: załóż czystą bieliznę, weź obuwie na zmianę i trenuj czytanie! „W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem 'powrót do początku / back to beginning’. W pierwszy weekend wakacji zapraszamy do szkoły. Przejmujemy budynki, boiska i korytarze słynnego gimnazjum im. Hoffmanowej, zmieniamy dorosłych w dzieci, przywracamy beztroskę, niewinność i ciekawość świata. Weekend upłynie w atmosferze odkryć, zachwytów i podróży sentymentalnych” ? zachęcają Król i Wilk. Spotkania odbędą w klasach i korytarzach przemienionych m.in. w Salę od polskiego, Audytorium Maximum czy Salę Antywykładów. Czekają też księgarnia, czytelnia i Stołówka pod chmurką.

Po drugie: zakochaj się na otwarcie, zobacz „Miłość” w gwiazdorskiej obsadzie! „Produkujemy autorskie, duże wydarzenia artystyczne. W tym roku na początek 'Miłość’ ? spektakl pod niebem, konfrontacja romantycznej prozy Jane Austen i nowej, feministycznej narracji Jeanette Winterson. W spektaklu zderzą się dwie wizje uczucia, a zduplikowani bohaterowie 'Dumy i uprzedzenia’ pokażą namiętność i gniew, bliskość i przemoc. Występują świetni aktorzy: Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik, Janusz Chabior i Michał Meyer. W specjalnej roli, jako miłość, pojawi się Maria Peszek. A koncepcję muzyczną stworzył Leski” ? zaprasza Anna Król, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu. Bilety w cenie 15 złotych można rezerwować lub po prostu kupić przed wydarzeniem. Spektakl rusza w piątek 23 czerwca o 21.30 na dziedzińcu szkoły.

Po trzecie: usiądź przy Okrągłym Stole i powiedz pisarzowi, co myślisz! „Specjalnie na Big Book Festival i po raz pierwszy od 1989 roku budujemy Okrągły Stół i zapraszamy do wielkiej rozmowy. Czytelnicy i autorzy usiądą razem, żeby porozmawiać o odwadze cywilnej i o obrazie Polski, jaki wyłania się z nowych książek. W rozmowie wezmą udział autorzy różnych pokoleń i gatunków ? od Mariana Pilota i Magdaleny Tulli po Justynę Kopińską i Krzysztofa Vargę. Wygłoszą wystąpienia, a potem ruszą argumentacje, kontry i komentarze. Wszystko to wśród tykania zegarów i gongów, w intelektualnej potyczce na czas. To będzie bardzo emocjonujące, ale także pogodne wydarzenie” ? przekonuje Paulina Wilk. W sobotę 24 czerwca o 12:00 rozmowa „Strach się bać ? po co nam odwaga cywilna?”, a w niedzielę 25 czerwca o 16:00 „W pogoni za Panem Tadeuszem. Jak pisać o Polsce?” Wstęp na obie debaty jest wolny. Kto chce usiąść przy stole, może się wcześniej zgłosić pod adresem mailowym: spotkania@big-book.pl.

Po czwarte: nie bój się dowiadywać tego, czego nie wiesz! „Big Book Festival jest dla odważnych i nienasyconych. Każde ze spotkań zabiera w nowe, nieznane miejsce. Zachęcamy do próbowania innych gatunków literatury, pisarzy, których nazwiska nic nam nie mówią, tematów, o których mało wiemy. Polecam antywykłady o ciele, duszy i umyśle w wykonaniu świetnych naukowców, np. Magdaleny Fikus czy Szymona Drobniaka. A także rozmowy o starości z Wilhelmem Schmidem, o niemieckich powieściach z Magdaleną Parys i o męskości w pisarstwie z Ignacym Karpowiczem. Ale ostrzegam, takie próbowanie grozi poważnym zachwytem!” ? żartuje Paulina Wilk. Wstęp na spotkania jest wolny.

Po piąte: zatańcz do muzycznej biografii zapisanej w piosenkach! „W niedzielę przypadają urodziny George?a Michaela, jednego z najważniejszych artystów muzyki końca XX i początku XXI wieku. Dla wielu trzydziesto- czy czterdziestolatków stworzył ścieżkę dźwiękową ich życia. Jest ikoną popkultury, ale my zwrócimy uwagę na jego talent do pisania. Na poruszające, mądre i piękne teksty piosenek. Na to, jak zarejestrował w nich siebie. A potem oczywiście zatańczymy!” ? zachęca Anna Król, prywatnie wielbicielka brytyjskiego muzyka. Wydarzenie zacznie się na dziedzińcu szkoły w niedzielę 25 czerwca o godz. 20:00, połączy materiały wideo, teksty i muzykę graną przez dziennikarskie trio: Agnieszkę Obszańską, Agnieszkę Szydłowską i Michała Nogasia. Wstęp jest wolny.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: http://bigbookfestival.pl/. „A kto nie czyta, ten trąba!” ? wołają na zachętę organizatorki. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia