banner ad

Już dziś poznamy laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia

5 września 2015

NLG2015-esej
Trwają Dni jubileuszowej 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Za nami oblegane przez publiczność spotkania z nominowanymi, którzy stawili się w Gdyni niemal w komplecie. Spotkania po raz pierwszy odbyły się w nowej przestrzeni – zaprojektowanej dla nagrody we foyer Muzeum Miasta Gdyni. Gala Finałowa, podczas której poznamy tegorocznych Laureatów w czterech kategoriach rozpocznie się dziś o godzinie 18:00, w nowej przestrzeni ? Sali Balowej hotelu Courtyard by Marriott. Wcześniej w ramach festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie, czytelnicy spotkają się m.in. z nominowanymi do nagrody Filipem Springerem oraz Szczepanem Twardochem. Zaśpiewa też Chór Czytelników.

Dni Nagrody Literackiej Gdynia otworzyły spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 3 września o godz. 18:00 prof. Ryszard Koziołek poprowadził rozmowę z autorami esejów ? Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Tego samego dnia o godz. 20:00 prof. Piotr Śliwiński przeprowadził wywiady z poetkami i poetami ? Piotrem Janickim, Natalią Malek, Agnieszką Mirahiną, Adamem Pluszką i Dariuszem Sośnickim.

NLG2015-poezja

W piątek 4 września o godz. 18:00 dr Anna Marchewka rozmawiała z nominowanymi w kategorii proza ? Waldemarem Bawołkiem, Michałem Cichym, Grzegorzem Franczakiem, Wiolettą Grzegorzewską. Piątkowy wieczór należał także do tłumaczy. O godz. 20:00 prof. Tomasz Swoboda poprowadził spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski ? Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską.

NLG2015-proza

Zdobywcy Kostek Literackich spotkają się z czytelnikami w niedzielę, 6 września, we foyer Muzeum Miasta Gdyni. Co istotne, spotkania poprowadzą niemal wyłącznie autorzy nominowani i wyróżnieni Nagrodą Literacką Gdynia w poprzednich latach. O godz. 14:00 Adam Lipszyc poprowadzi rozmowę z laureatem w kategorii eseistyka. O godz. 15:00 Joanna Mueller przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16:00 Darek Foks rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17:00 Tomasz Swoboda przeprowadzi wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy. Dzień zakończy debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej Gdynia, w której udział wezmą prof. Ewa Graczyk, dr Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

W niedzielę 6 września na schodach Muzeum Miasta Gdynia działać będzie również plenerowa czytelnia Nagrody Literackiej Gdynia i Festiwalu Miasto Słowa.

NLG2015-przeklad

Dni Nagrody Literackiej Gdynia i festiwal Miasto Słowa odbywają się pod patronatem Booklips.pl.

fot. NLG

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia