banner ad

Jutro Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

27 sierpnia 2013

Dzień Czytania Komiksów Publicznie 2013
Nie zdziwcie się, jeśli jutro na ulicy swojego miasta zauważycie nad wyraz liczną reprezentację osób pogrążonych w lekturze, gdyż 28 sierpnia miłośnicy opowieści obrazkowych na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów.

Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 roku. Jego pomysłodawcami są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean, celem zaś uświadomienia postronnym, że komiks to pełnowartościowa książka, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów świętowany jest 28 sierpnia, gdyż właśnie na ten dzień przypada rocznica urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby?ego (1917-1994), twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki.

W Polsce imprezy okolicznościowe związane z obchodami Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów zaplanowano w Łodzi i Warszawie.

Mieszkańcy Łodzi będą świętować w bezpośrednim sąsiedztwie Łódzkiego Centrum Komiksu przy ul. Piotrkowskiej 28. Na całodniowe obchody (10.00-20.30) złożą się: czytanie komiksów na żywo, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rysowanie na żywo i spotkania z twórcami, a także koncert plenerowy, na którym nie zabraknie utworów poświęconych komiksowi. Obchody uświetni przedpremierowa prezentacja fragmentów sztuki „Koralina” będącej adaptacją komiksu Neila Gaimana i Dave?a McKeana. Punkty informujące o wydarzeniu znajdować się będą w Pasażu Schillera oraz w Off Piotrkowska. Więcej szczegółów na temat imprezy znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

W Warszawie wielbiciele komiksu spotkają się o 15:00 w barze Cudach na Kiju (Nowy Świat 6/12 w dawnym Domu Partii i GPW przy Rondzie de Gaulle?a), gdzie nie tylko będzie można poczytać, ale również spotkać z ulubionymi autorami. Od 17:30 zaplanowano spotkania z Piotrem Nowackim i Norbertem Rybarczykiem, Dennisem Wojdą, Michałem ?Śledziem? Śledzińskim i Przemysławem ?Trustem? Truścinskim. Komiksy wszystkich autorów, z którymi odbędą się spotkania można będzie zakupić na miejscu. Na zakończenie imprezy (po godzinie 20) odwiedzających czeka dodatkowa atrakcja ? Bitwa Komiksowa! Więcej szczegółów na temat imprezy znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jeśli w twoim mieście nie zaplanowano okolicznościowych imprez związanych z obchodami Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu sięgnąć po komiks i rozsiąść się z nim wygodnie w miejscu publicznym. Niech postronni widzą i zazdroszczą lektury!

Światowy Dzień Czytania Komiksów

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia