banner ad

Jutro inauguracja Krakowskiego Klubu Zeszytów Literackich

9 grudnia 2013

spotkanie klub zeszytów
We wtorek 10 grudnia w krakowskiej kawiarni Pauza in Garden odbędzie się inauguracyjne spotkanie Krakowskiego Klubu Zeszytów Literackich. Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika, opowie o pisarzu, podróżniku i bohaterze wojennym Patricku Leigh Fermorze.

Przyczynkiem do spotkania jest pierwszy polski przekład książki zmarłego przed dwoma laty Leigh Fermora, nazywanego ostatnim z wielkich pisarzy podróżników. W 1933 roku autor wyruszył w pieszą podróż z Londynu do Konstantynopola. Przez lata mieszkał w Grecji, a jego dom przyciągał największych pisarzy współczesnej Europy. „To najbardziej uroczy wariat, jakiego w życiu spotkałem” – mówił o nim Lawrence Durrell. „Mani. Wędrówki po Peloponezie” to wyjątkowy przewodnik po nieznanej Grecji. Książka jest kroniką podróży odbytych przez Leigh Fermora w pobliżu półwyspu Mani, w regionie, który z uwagi na trudne położenie geograficzne jest często postrzegany jako nieprzyjazny i odizolowany od pozostałej części Grecji.

Mani. WędrówkiAle Leigh Fermor to nie tylko pisarz, ale również bohater wojenny. Podczas II wojny światowej, jako oficer brytyjskich służb specjalnych, dokonał porwania niemieckiego komendanta okupowanej Krety. Historia jego działań wojennych została przedstawiona w filmie „Ill Met by Moonlight” (1957).

O wszystkich wcieleniach Leigh Fermora opowie w trakcie spotkania Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, pisarz, eseista, wydawca. Znawca współczesnego życia literackiego i eseistyki, o których prowadził zajęcia w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Redaktor serii „Podróże” (Zeszyty Literackie). Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich, uczestnik maratonów w Berlinie, Florencji, Monachium i Paryżu. Autor szkiców z podróży.

Inauguracja Krakowskiego Klubu Zeszytów Literackich odbędzie się we wtorek 10 grudnia o godz. 19.00 w klubie Pauza in Garden przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Maciej Miłkowski – prozaik, tłumacz, krytyk literacki i redaktor radiowy.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia