Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury – październik pod znakiem rocznicy Nobla dla Olgi Tokarczuk, festiwali i nagród literackich

3 października 2020

Miasto, którego honorową obywatelką i mieszkanką jest noblistka Olga Tokarczuk, zaplanowało niemal miesiąc rozmaitych wydarzeń literackich pod hasłem „Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury”. W październiku odbędą się Bruno Schulz. Festiwal, 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i projekt „Wrocławiu, marsz do księgarni!”.

Najbliższe tygodnie to czas, w którym literatura w stolicy Dolnego Śląska będzie na pierwszym planie. Rok 2019 kończono we Wrocławiu, świętując Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz nadanie tytułu Miasta Literatury UNESCO. Rok 2020 jest szczególny. Pandemia i związane z nią obostrzenia sprawiły, że część wrocławskich wydarzeń kulturalnych musiała przenieść się z wiosny na jesień. Ale kultura łączy, dlatego ich organizatorzy postanowili połączyć siły i kilka imprez literackich spotyka się w październiku na wspólnej „Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury”.

Tydzień noblowski we Wrocławiu

Wrocławską jesień zainaugurowała 3 października konferencja prasowa z udziałem Olgi Tokarczuk, Agnieszki Holland, zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Irka Grina – przewodniczącego rady fundacji i dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury. W czasie konferencji opowiedzieli oni o profilu działalności powołanej instytucji i statuujących autorskich projektach.

W ramach „Tygodnia noblowskiego” odbędą się m.in. spacery performatywne po willi Karpowiczów na Krzykach (przyszłej siedzibie Fundacji Olgi Tokarczuk), debaty w – zorganizowanym we Wrocławskim Domu Literatury – studiu noblowskim, publiczne czytanie tekstów w wykonaniu Olgi Tokarczuk i Mai Ostaszewskiej oraz koncert Marii Peszek w Arsenale. Tydzień noblowski to także lekcje literackie w szkołach z udziałem Michała Rusinka, Michała Nogasia, Edwina Bendyka, Ingi Iwasiów i Katarzyny Radziwiłł (projekt „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”).

Trwa także plebiscyt noblowski, w którym do 6 października do północy czytelnicy mogą wytypować potencjalną noblistkę lub noblistę. Głosowanie odbywa się na stronie miasta. Wyboru dokonuje się spośród 15 nazwisk z całego świata, w tym z Polski. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną 7 października podczas wieczoru noblowskiego. O wyborach czytelników dyskutować będą: Inga Iwasiów, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska i Michał Rusinek. Rozmowie będzie można przysłuchiwać się o 20:30 w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury lub śledzić ją online. Dzień później, 8 października o tej samej porze, w studiu noblowskim usłyszymy komentarz dotyczący wyboru tegorocznego noblisty lub noblistki przez Akademię Szwedzką.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Na tym jednak nie koniec, „Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury” to nie tylko wydarzenia wokół rocznicy Nobla dla Olgi Tokarczuk. Od 1 października we Wrocławiu trwa Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, poświęcony promowaniu ambitnej krótkiej prozy. Jednym z centralnych elementów imprezy są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem. Jak mówi kuratorka literacka festiwalu, tegoroczna edycja ma bardzo teatralny charakter. Widzów czekają spektakle, inscenizacje i czytania performatywne. Ze względu na ściśle ograniczoną liczbę miejsc duża część wydarzeń i spotkań prezentowana jest online. Można je oglądać na profilu festiwalu na Facebooku.

Bruno Schulz. Festiwal

W dniach od 7 do 18 października we Wrocławiu już po raz dziewiąty odbędzie się Bruno Schulz. Festiwal. Tegoroczni goście zmierzą się z biografiami – własnymi i cudzymi, przyznając się do czerpania z nich wprost lub skrzętnie to ukrywając.

Publiczność będzie mogła wziąć udział w rejestracji rozmowy z Pawłem Piotrem Reszką. Zobaczy także, jak ławo jest zamienić role – tym razem to dziennikarz Michał Nogaś, znany z prowadzenia rozmów z pisarkami i pisarzami, zostanie przepytany na scenie przez Irka Grina na temat własnej książki „Z niejednej półki”.

Kolejne spotkanie poświęcone będzie książce „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na inne okazje”. Dwadzieścia lat po debiucie książkowym Agnieszki Wolny-Hamkało ukazuje się wybór jej wierszy, dokonany przez młodego wrocławskiego krytyka Jakuba Skurtysa. O tym, że jubileusz stał się okazją do opowiedzenia o pewnym wycinku z historii polskiej poezji, autorka i redaktor tomu opowiedzą Darkowi Foksowi. Niecodzienne będzie także spotkanie dwóch autorów bez moderatora – Irek Grin („Ze złości”) i Mikołaj Grynberg („Poufne”) porozmawiają o swoich książkach.

Dwa dzienniki – jeden prowadzony na gorąco, drugi przez lata, jeden zanurzony we współczesności, drugi w przeszłości, jeden poświęcony problemom dzisiejszego świata, drugi kulturze. Klementyna Suchanow, autorka między innymi biografii Witolda Gombrowicza, spotka się z prof. Jackiem Leociakiem, by opowiedzieć o najnowszej historii feminizmu, o protestach i manifestacjach, o tym, że kobiece ciała stały się dziś przedmiotem rozgrywki o losy świata. Słowem: o swojej książce „To jest wojna”. Natomiast Tadeusz Sobolewski zmierzy się z własną biografią. Znany krytyk filmowy i publicysta od wielu lat prowadził dziennik, a na jego kartach znajdziemy wiele barwnych postaci z przeszłości, wśród nich Mirona Białoszewskiego, który w mieszkaniu Sobolewskich nagrywał wiersze i prozy. O swojej zanurzonej w kulturze historii autor „Dziennika” opowie Michałowi Nogasiowi.

To oczywiście jedynie wybrane spotkania. Ze względu na obowiązujące obostrzenia będzie mogła w nich wziąć udział ograniczona liczba osób, dlatego organizatorzy wprowadzą rejestrację uczestników (na miejscu, godzinę przed każdym spotkanie). Wszystkie wydarzenia będą też transmitowane online.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

W dniach od 12 do 18 października odbędzie się 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Wśród autorek i autorów, z którymi w tym czasie będą mieli okazję spotkać się czytelnicy, znajdą się m.in. Bogdan Zadura, Adam Kaczanowski, Piotr Janicki, Anna Beata Háblová, Marie Iljašenko, Olga Stehlíková oraz autorki i autorzy przekładów Zofia Bałdyga, Magda Heydel, Jakub Kornhauser, Aneta Kamińska, Adam Pomorski.

Przygotowano również czytania poezji w przestrzeni miejskiej w interpretacji aktorów z Teatru Polskiego w podziemiu: Agnieszki Kwietniewskiej, Haliny Rasiakówny, Marty Zięby, Igora Kujawskiego i Miachała Opalińskiego. O trudnej relacji ludzi i zwierząt oraz o tym, jak opowiada o niej poezja porozmawiają natomiast Joanna Bednarek, Małgorzata Lebda, Anita Jarzyna i Anna Kałuża.

Wyjątkowa gratka czeka na fanów Radia Nowy Świat – publiczność będzie mogła wziąć udział w prowadzonej przez Michała Nogasia na żywo w klubie Proza audycji „Czytał Michał Nogaś”. Nie zabraknie również rozmowy z debiutantami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020, jak i spotkań z laureatami Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, w tym z nagrodzonym Silesiusem za całokształt twórczości Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim. Obie nagrody – Angelus i Silesius – zostaną przyznane w tym roku na wspólnej gali 17 października.

Szczegółowy program „Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury” znajdziecie na stronie: www.literatura.wroclaw.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia