Jesień pełna wydarzeń w warszawskim Big Book Cafe

1 października 2020

Justyna Bargielska czytająca swoje wiersze i Marcel Woźniak opowiadający o Leopoldzie Tyrmandzie. Agnieszka Przepiórska jako Simona Kossak w kameralnym spektaklu wg tekstu Piotra Rowickiego. Futurolożka Aleksandra Przegalińska i biolog Wiktor Kotowski dyskutujący o przyszłości planety oraz Alicja Długołęcka i Marta Szarejko w rozmowie o pracy seksuolożek. Centrum innowacji literackich Big Book Cafe w Warszawie z przytupem rozpoczyna sezon 2020/2021!

Do końca października w centrum literackim przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie można wziąć udział w kilkunastu spotkaniach, dyskusjach, premierach i pokazach. Wydarzenia odbywają się z udziałem limitowanej publiczności i przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa sanitarnego, ale niektóre z nich można również oglądać w transmisji on-line na Facebooku i na kanale YouTube Big Book Cafe.

Perspektywy i realia

Interesująco zapowiadają się dwa spotkania w stałych cyklach Big Book Cafe: „Świeże oko” i „Trudne tematy”. W czwartek 8 października – dyskusja pod hasłem „Inteligencja czy natura?”. Znana futurolożka Aleksandra Przegalińska, autorka wydanej niedawno książki „Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka”, oraz wybitny biolog Wiktor Kotowski rozmawiać będą o tym, czy da się pogodzić czułość wobec przyrody z pragnieniem doskonalenia nowych form życia. I co wspólnego mają obrońcy klimatu i naukowcy rozwijający inteligencję cyfrową. Wieczór poprowadzi Paulina Wilk. Spotkanie z transmisją on-line.

W poniedziałek 19 października na spotkaniu pod hasłem „Życie seksualne Polek” Paulina Reiter pytać będzie ekspertkę Alicję Długołęcką oraz Martę Szarejko, autorkę książki „Seksuolożki”, o to, jak rozmawiać o sprawach intymnych bez wstydu i jak Polkom pomagają w tym seksuolożki, psychoterapeutki i edukatorki seksualne. Spotkanie z transmisją on-line.

Na scenie i na ekranie

W niedzielę 4 października o godz. 20:30 odbędzie się w Big Book Cafe premiera w stałym cyklu „Mały Teatr”. Tym razem bohaterką teatralnej opowieści będzie Simona Kossak – zmarła przed trzynastu laty polska biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki, znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski nie przestaje fascynować. Jej książki o przyrodzie przeżywają w ostatnich latach renesans popularności, a na swe sztandary wciągnęli ją aktywiści walczący z postępującą degradacją polskich lasów i naturalnych siedlisk rzadkich gatunków zwierząt. Simona Kossak, która w pracy naukowej zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków, sama siebie określała mianem „zoopsychologa”. Znana była z radykalnych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała przez ponad 30 lat w starej leśniczówce „Dziedzinka”, z dala od cywilizacji.

Spektakl „Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.

Pomysłodawczynią spektaklu jest Agnieszka Przepiórska, która zagra tytułową rolę. Przedstawienie reżyseruje Anna Gryszkówna, a scenografię i kostium zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Autorem tekstu jest jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia, Piotr Rowicki. W zamyśle twórców spektaklu Simona Kossak to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa. To postać z krwi i kości. Kobieta, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona.

Przedstawienie, którego producentem jest Fundacja „Kultura nie boli”, będzie można obejrzeć także w niedzielę 25 października. Bilety na ten spektakl w cenie 15 zł są jeszcze dostępne w serwisie bilety24.pl.

W nowym sezonie do Big Book Cafe powraca cykl „Obserwatorium”, czyli pokazy filmowe organizowane wspólnie z Against Gravity. W środę 21 października można będzie obejrzeć znakomity film dokumentalny „Ustrzelić mafię” o Letizii Battaglii, która w latach 70. XX wieku jako pierwsza włoska fotoreporterka dokumentowała brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi.

Poezja, proza, biografia, reportaż

We wtorek 13 października Marcel Woźniak, autor nowej biografii Leopolda Tyrmanda, odpowie na pytania zafascynowanej pisarzem Sylwii Chutnik. Podróż śladami Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu: warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. Nowa biografia otoczonego legendami pisarza to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. Sylwia Chutnik sama zgłębiała warszawską część biografii Tyrmanda, przygotowując swoją najnowszą książkę „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955”, w której odtwarza codzienne życie stolicy w jednym z najbardziej intrygujących okresów historii miasta.

Dwa tygodnie później, we wtorek 27 października, o swojej nowej książce opowie autorka kryminałów i nagradzanych powieści fantasy Anna Kańtoch. „Wiosna zaginionych” to pierwszy tom kryminalnej trylogii, której główną bohaterką jest Krystyna, emerytowana policjantka. Jako młoda dziewczyna straciła ona w tajemniczych okolicznościach brata: w 1963 roku piątka studentów wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek. Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie widzi go w osiedlowym sklepie w katowickim Janowie. Okazuje się, że Jacek pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy. Krystyna postanawia zmusić go, żeby wyznał, co wydarzyło się w górach – późnym wieczorem wybiera się do jego domu z nożem w plecaku. Gdy jednak wchodzi do willi, znajduje zwłoki Jacka. Świadoma, że jeśli jej obecność na miejscu zbrodni wyjdzie na jaw, będzie pierwszą podejrzaną, zaczyna wykorzystywać kontakty z przeszłości i prowadzić prywatne śledztwo.

We środę 28 października na spotkaniu poświęconym książce „Śmierć warta zachodu” pojawią się w Big Book Cafe autorzy tej niezwykłej publikacji. Jest to zbiór reportaży, esejów i wywiadów z podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami. Książka opowiada o ludziach, którzy giną na służbie dla kraju i dla drugiego człowieka. I o cenie, jaką w rzeczywistości płacą ich rodziny. W dyskusji udział wezmą wybitni reportażyści i dziennikarze: Cezary Łazarewicz, Paweł Piotr Reszka, Magdalena Rigamonti, Piotr Siemion, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz i Małgorzata Sidz. Wszystkie te spotkania autorskie będą miały transmisję on-line.

Na afisz Big Book Cafe jesienią powraca również cykl poświęcony współczesnej poezji. W czwartek 29 października gościem prowadzącej spotkania Zofii Jabłonowskiej-Ratajskiej będzie Justyna Bargielska, nominowana do Nagrody Nike – za poezję i za prozę. Pisarka przeczyta swoje niepublikowane wiersze i utwory z nowego tomiku „Dziecko z darów”.

Poza premierą spektaklu „Simona K. Wołająca na puszczy” wszystkie wydarzenia w Big Book Cafe rozpoczynają się o godz. 19:00, a wstęp na nie jest bezpłatny. Jesienny repertuar dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia