Jedyna okazja, żeby zobaczyć „Kronos” Witolda Gombrowicza

22 października 2013

"Kronos" - wystawa - 1
24 października czytelnicy będą mieli jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczyć „Kronos” taki, jakim przed laty odkryła go Rita Gombrowicz. Tego dnia Wydawnictwo Literackie organizuje w swojej siedzibie specjalny, nocny pokaz rękopisów tekstu sekretnego dziennika Witolda Gombrowicza.

Premiera „Kronosu” wiosną 2013 roku wywołała prawdziwą burzę. Gombrowicz ponownie sprowokował i wywołał zacięty pojedynek na miny ? toczyli ze sobą boje krytycy, głowiono się, czy to literatura, czy nie literatura, zderzały się głosy zachwytu, uznania i oburzenia. Prace nad „Kronosem” trwały przez kilka lat. Przygotowanie prywatnych zapisków Gombrowicza do wyjścia w świat było wielkim przedsięwzięciem i wyzwaniem edytorskim. Nad rozszyfrowaniem notatek pochylił się cały zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Jarzębskiego. Byli wśród nich wybitni, wieloletni badacze twórczości autora „Dziennika”: m.in. dr Klementyna Suchanow, prof. Zdzisław Łapiński, dr Wojciech Karpiński, prof. Henryk Markiewicz. Nad całością prac pieczę sprawowała wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz.

Tym razem Wydawnictwo Literackie odda głos samemu tekstowi ? w całości, bez redakcyjnych poprawek, przypisów, bez retuszu, w formie, w jakiej wyszedł spod pióra Witolda Gombrowicza. Jedyny nocny pokaz całości głośnego rękopisu odbędzie się 24 października w ramach wystawy „Mamy to na piśmie” zorganizowanej w siedzibie wydawnictwa na ul. Długiej 1 w Krakowie. Otwarcie wystawy o godz. 20.00. Zwiedzanie wyłącznie do północy.

„Uważam, że to jeden z najpiękniejszych rękopisów, jakie widziałam w życiu. To było wzruszające – patrzeć na piękne pismo Gombrowicza” – mówi Rita Gombrowicz. „Siła Gombrowicza tkwi w tym, że ukazał się w całym swym człowieczeństwie, zarówno w namiętnościach, jak i niedolach.”

W centrum wystawy znajdzie się „Kronos”, ale tego wieczoru czytelnicy będą mogli zobaczyć też m.in. rzadko pokazywane rękopisy Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego. Na tym nie koniec. Podczas wystawy „Mamy to na piśmie” planowanych jest jeszcze kilka dodatkowych atrakcji ? po raz pierwszy będzie można m.in. zobaczyć niezwykły dziennik Jerzego Stuhra.

Następnego dnia, 25 października o godz. 12:00 w siedzibie Wydawnictwa Literackiego odbędzie się przekazanie przez Ritę Gombrowicz i Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego panią Verę Michalską?Hoffmann rękopisu „Kronosu” w ręce Dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, dr. Tomasza Makowskiego. Tekst znajdzie się w archiwum tejże biblioteki.

17 października do księgarń trafiło również faksymilowe wydanie rękopisów „Kronosu” ? w pięknej szacie graficznej, formie albumowej, ze wstępem Rity Gombrowicz, przypisami i posłowiem prof. Jerzego Jarzębskiego.

Poniżej możecie zobaczyć jedną ze stron „Kronosu” Witolda Gombrowicza:

strona rękopisu "Kronosu"

Na grafice załączonej do newsa fragment okładki faksymilowego wydania „Kronosu” Gombrowicza (Wydawnictwo Literackie).

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia