banner ad

Jedyna okazja, aby zobaczyć średniowieczny psałterz z Gandalfem i Yodą (lub Nosferatu)

11 kwietnia 2016

Psalterz_florianski_yoda_1
23 kwietnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć na własne oczy „Psałterz floriański” ? jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.

„Psałterz floriański” został odkryty w XIX wieku w austriackim opactwie Sankt Florian i od razu stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje wielką, nierozwikłaną zagadką polskiego średniowiecza. Sprowadzony do Polski w 1931 roku, następnie, w obliczu II wojny światowej, wywieziony do Kanady, powrócił do Warszawy dopiero po dwudziestu ośmiu latach. Od tego czasu jest jedną z najcenniejszych ksiąg w skarbcu Biblioteki Narodowej.

Naukowcy nadal toczą spory o to, gdzie „Psałterz floriański” powstał, kto go używał i co oznaczają zdobiące go miniatury. Tekst „Psałterza” został spisany na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim. Bardzo możliwe, że księga miała być darem dla królowej Jadwigi, a po jej śmierci była używana przez kolejne polskie monarchinie. Poza trójjęzycznym przekładem tekstu „Psalmów”, na kartach „Psałterza” namalowano tajemnicze miniatury, w których jedni chcą widzieć astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętywanie tekstu, a zdaniem niektórych znajdują się tam? Gandalf Szary i Mistrz Yoda lub Nosferatu (patrz zdjęcie u góry).

Psalterz_florianski_yoda_2
 
Podczas pokazu „Psałterza” jego treść, dzieje i tajemnice przybliżą wystąpienia specjalistów. O 15.00 dr Marcin Kuźmicki z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM wygłosi wykład „Wywiad z Psałterzem floriańskim ? czyli historia małomównego manuskryptu”, a o 16.30 odbędzie się dyskusja „Yoda czy Nosferatu? Świat na marginesach 'Psałterza floriańskiego'”. Wraz z udziałem publiczności dyskutować będą dr Kamil Kopania z Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UW i Łukasz Kozak ? redaktor Polony ? Cyfrowej Biblioteki Narodowej i autor popularnego przeglądu średniowiecznej ikonografii „Discarding Images”. Pokaz „Psałterza floriańskiego” to jednocześnie wyjątkowa okazja, żeby zwiedzić barokowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej, po których oprowadzi warszawski przewodnik Jacek Karwat.

Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się w ramach cyklu „Pierwsze/Najstarsze” prezentującego pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Na oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem obowiązuje rejestracja.

Psalterz_florianski_yoda_3

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia