Jeanette Winterson w Krakowie i Warszawie!

18 października 2012


Po siedmiu latach do Polski ponownie przyjeżdża Jeanette Winterson. Pisarka będzie promowała swoją autobiografię „Po co ci szczęście, jeśli możesz być normalna?” podczas dwóch spotkań z czytelnikami – w Krakowie i Warszawie.

Krakowianie będą mogli spotkać się z autorką 25 października o godzinie 20:00 w Pałacu pod Baranami (Rynek Główny 27). Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Conrada, a poprowadzi je Bożena Umińska-Keff.

Warszawskie spotkanie zaplanowane zostało na 26 października o godzinie 19:00 w nowej siedzibie Feminoteki przy ulicy Mokotowskiej 29 A (wejście bramą od ul. Marszałkowskiej 34/50). Rozmowę z pisarką poprowadzi Marta Konarzewska.

Wydana nakładem Rebisa autobiografia „Po co ci szczęście, jeśli możesz być normalna?” to chyba najbardziej osobiste i poruszające dzieło Winterson. Tytułowe słowa wypowiedziała do autorki przybrana matka, która wypełnia strony tej książki niczym wszechwładna bogini. Podróż w głąb szaleństwa i z powrotem, którą pisarka odbyła w poszukiwaniu biologicznej matki; opowieść o dorastaniu w przemysłowym miasteczku podlegającym drastycznym przemianom; o dążeniu do szczęścia, o książkach, które uratowały jej życie i zaprowadziły ją na uniwersytet oksfordzki. Siła emocjonalna tej książki poraża i sprawia, że pozorny brak pisarskiej wirtuozerii wydaje się autorskim podstępem.

Jeanette Winterson to brytyjska pisarka i feministka, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. W wieku szesnastu lat zdeklarowała się jako lesbijka i z powodu miłości do swojej przyjaciółki uciekła z domu. Mieszka na wsi nieopodal Londynu. Jest autorką tak znakomitych powieści, jak „Nie tylko pomarańcze”, „Namiętność” czy „Płeć wiśni”.

fot. Malmö Stadsbibliotek

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia