Jakimi regułami kieruje się pisarz? Literacki stand-up Marty Guzowskiej w warszawskim Big Book Cafe

8 lutego 2018


W piątek 23 lutego warszawski Big Book Cafe zaprasza na kolejną odsłonę literackiego stand-upu, którego gościem będzie Marta Guzowska. Co przygotuje dla widzów autorka popularnych kryminałów archeologicznych?

Bohaterka najnowszej książki kryminalnej Marty Guzowskiej „Reguła nr 1” ma kilkanaście reguł, według których działa i które pozwalają jej bezkarnie kraść starożytne klejnoty. Czy autorka powieści także podporządkowała swoje życie regułom? Czym na co dzień kieruje się pisarka, która oprócz tego, że tworzy kryminały i thrillery, prowadzi książkowego bloga, pisze powieści detektywistyczne dla dzieci, jest archeolożką, dziennikarką naukową i matką dwójki dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Czyli, jak wielu z nas, prowadzi kilka żyć naraz.

Marta Guzowska ? w zupełnie nowej dla siebie sytuacji i roli ? zdradzi tajniki pisarskiej kuchni, a nawet sypialni. W czasie jej przewrotnego wystąpienia padną odpowiedzi na niezliczone pytania. Czy pisarze pracują w piżamach? O której godzinie i w jakich miejscach najlepiej wymyśla się postacie? Czy to prawda, że intensywne pisanie odchudza? Czy autorzy kryminałów zabijają w powieściach osoby, których nie lubią? Co wspólnego mają ze sobą archeologia i praca detektywa?

Mieszkająca na co dzień w Wiedniu pisarka, która opublikowała w Polsce kilka powieści, m.in. wyróżnioną Wielkim Kalibrem „Ofiarę Polikseny”, a także „Głowę Niobe”, „Chciwość” oraz najnowszą „Regułę nr 1”, z dużą dozą autoironii opowie o codziennych rytuałach, ale też potknięciach. Dowiemy się, jak często zdarza się jej przypalić jedzenie i czy zapomina czasem odebrać dzieci z przedszkola. Czyli pisarskie życie non-fiction.

Guzowska zapewnia, że nie czuje tremy i chętnie wyjdzie na scenę, choć po raz pierwszy bierze udział w stand-upie: „Tremę czułam wiele lat temu, kiedy na uniwersytecie uczyłam mój pierwszy rok studentów. Gdybym mogła pić alkohol w miejscu pracy, na pewno wtedy strzelałabym sobie setkę przed zajęciami. Od tego czasu żadne wystąpienia przed publicznością mnie nie stresują. Wręcz bardzo je lubię. Jestem wyjątkowo spokojna o to, że podczas stand-upu nikt mnie nie zapyta o nazwę okrętu flagowego Oktawiana podczas bitwy pod Akcjum?”

Z Martą Guzowską spotkamy się w piątek 23 lutego o godzinie 20.00 w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81. Pisarka obiecuje opowiedzieć nie tylko o sobie, zdradzi też kilka szczegółów z życia innych pisarzy i pisarek. Bilety w cenie 15 złotych dostępne są w serwisie www.bilety24.pl oraz w lokalu. Zakup możliwy jest także na miejscu w dniu wydarzenia (płatność gotówką).

Literacki stand-up to autorski cykl wydarzeń realizowanych w nowym centrum literackim. Udział w nim dotąd wzięli m.in.: Krzysztof Varga, Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, Max Cegielski, Michał Rusinek i Michał Witkowski.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia