Inspirujący luty w Big Book Cafe. Przedstawiamy program warszawskiego centrum innowacji literackich na najbliższe tygodnie

8 lutego 2021

Magdalena Cielecka w wyjątkowej rozmowie o swoich ulubionych lekturach, głośna powieść Édouarda Louisa w interpretacji Rafała Maćkowiaka oraz dyskusja z udziałem znakomitych autorów, Adama Leszczyńskiego i Przemysława Wielgosza – o tym, czego Polacy nie wiedzą o własnej historii. Zimowy sezon spotkań on-line w Big Book Cafe zapowiada się inspirująco!

Wydarzenia centrum innowacji literackich na Starym Mokotowie można oglądać na żywo w transmisji na Facebooku Big Book Cafe oraz w retransmisji na kanale YouTube Big Book Cafe. Wszystkie lutowe wydarzenia rozpoczynają się o godz. 20:00, a w czasie transmisji widzowie mają możliwość zadawania pytań gościom spotkań.

Aktorzy czytają

W lutym startuje w Big Book Cafe nowa seria słuchowisk z muzyką na żywo. W poniedziałek 15 lutego cykl „Na głos. Proza francuska live” otworzy „Historia przemocy” Édouarda Louisa, wschodzącej literackiej gwiazdy znad Sekwany. Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Decyzja o tym, czy zaprosi go do środka, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera. Édouard Louis na wielu planach narracyjnych snuje fascynującą opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem, który doświadcza przemocy.

Fragmenty tej poruszającej powieści w Big Book Cafe przeczyta Rafał Maćkowiak, oprawę muzyczną stworzy instrumentalista i kompozytor Rafał Dubicki, a o książce i autorze opowie Michał Nogaś. Wieczory zatytułowane „Na głos” to cykl literackich opowieści o współczesnej Europie. Fragmenty wybranych utworów interpretują znakomici aktorzy i aktorki, a czytanie wzbogaca muzyka na żywo. Tradycyjnie już na początku wieczoru autorskie wprowadzenie w treść i nastrój książki wygłasza znany pisarz albo krytyk literacki. Po świetnie przyjętej serii wydarzeń poświęconych prozie rosyjskiej, brytyjskiej i niemieckiej w tym roku centrum literackie na Starym Mokotowie w Warszawie zaprasza do obcowania z literaturą francuską i skandynawską. W planach wieczory z „Serotoniną” Michela Houellebecqa oraz „Zazi w metrze” Raymonda Queneau.

W czwartek 18 lutego gościem spotkania z cyklu „Książki mojego życia” będzie Magdalena Cielecka. Tylko w Big Book Cafe można posłuchać autorytetów – artystów i cenionych przedstawicieli rozmaitych profesji, którzy opowiadają, jak czytanie pomogło im osiągnąć marzenia i spełnienie. Co czyta jedna z najwybitniejszych polskich aktorek? Ile miejsca w jej życiu i domu zajmuje literatura? Czy półki są pełne dzieł Prousta, Eurpidesa, Levina, na podstawie których tworzy swe wielkie teatralne role, i czy do poduszki czyta Bator, Mroza albo Wiśniewskiego, których książki ożywia dla nas na małym i dużym ekranie?

Magdalenę Cielecką przepytywać będzie Paulina Wilk. W jej autorskim cyklu gościli już: artystki Maria Peszek i Magda Umer, dziennikarze Magda Mołek i Dariusz Rosiak, endokrynolog prof. Krystian Jażdżewski, prawnik Adam Bodnar, sportowiec Tomasz Majewski i polityk Rafał Trzaskowski.

Romantyzm rządzi!

W czwartek 25 lutego na spotkaniu „Świeże oko: Polska Chrystusem Narodów?” posłuchamy o tym, czego Polacy nie wiedzą o własnej historii i dlaczego naszą opowieść trzeba pisać wciąż od nowa. Komu najwyższa pora dać głos? Historyk Adam Leszczyński, autor wydanej niedawno i już bestsellerowej „Ludowej historii Polski”, oraz publicysta Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny „Le Monde diplomatique”, rozmawiać będą o romantycznych mirażach, micie wyjątkowości i prozie faktów. Pytać będzie Juliusz Ćwieluch z Tygodnika „Polityka”.

A punktem wyjścia do rozmowy będzie premierowa książka poświęcona historii Polski „Całkiem zwyczajny kraj” Briana Portera-Szűcsa, wybitnego amerykańskiego historyka pochodzenia polskiego. Autor tego wielkiego eseju historycznego polemizuje z cierpiętniczo-bohaterską interpretacją polskich dziejów, tak powszechną w dyskursie publicznym, i oferuje świeże spojrzenie na kształtowanie się idei polskiej państwowości, a także formowanie się świadomości narodowej i społecznej po 1795 roku. Czy faktycznie chłopi identyfikowali się z polskością? Czy II RP na pewno szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy Polacy mieli (i mają) jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek? Brian Porter-Szűcs jako badacz „z zewnątrz” nie waha się kwestionować utartych sądów dotyczących naszej historii, co dla polskiego czytelnika może okazać się zaskakujące, inspirujące albo trudne do przyjęcia.

Natomiast przed walentynkami w Big Book Cafe rozmowa o miłości! W czwartek 11 lutego gościem spotkania „Uwaga: premiera! #Love. Jak kochać w XXI wieku” będzie Olga Kamińska, doświadczona psycholożka, autorka popularnego podcastu i nowej inspirującej książki dla zakochanych, tych, którzy chcą się zakochać albo… odkochać. Jak działa miłość w dobie niepewności i nowych mediów? Czy w czasach Tindera trzeba nowych umiejętności, by tworzyć trwały i namiętny związek? Jak leczyć złamane serce? O chemii, biologii i psychologii związków z autorką rozmawiać będzie Agnieszka Lichnerowicz.

W lutym Big Book Cafe zaprasza jeszcze na rozmowę o nowej książce Karoliny Korwin Piotrowskiej „Reset. Świat na nowo” – w środę 10 lutego w cyklu „Uwaga: premiera!” autorka odpowie na pytania Macieja Makselona.

Big Book Cafe to centrum innowacji literackich stworzone przez Fundację „Kultura nie boli”. Działa w Warszawie od 2017 roku. Zimowy repertuar dostępny jest na stronie centrum.

[edm]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia