Imieniny Jana Kochanowskiego już 1 lipca. W tym roku z Josephem Conradem

13 czerwca 2017


Biblioteka Narodowa zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego, które obchodzone będą w sobotę 1 lipca, jak zwykle w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literackim pikniku pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w „imieninowych” cenach). W programie nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego w programie znalazły się rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł obcojęzycznego Polaka, a znawcy twórczości pisarza spierać się będą o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”. Nawiązując do conradowskiego motywu podróży twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami z wypraw do Afryki, a że podróżują nie tylko ludzie ? prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych.

Nie ma Imienin Jana bez Meczu poetyckiego. Rywalizacja aktorów na interpretacje wierszy pod hasłem „O podróżach nie tylko do jądra ciemności” ponownie rozgrzeje scenę i aktywnie głosującą publiczność. Mecz poprowadzi Grzegorz Markowski. „Pieśń świętojańską o Sobótce” Jana Kochanowskiego wykona zespół Mikromusic, a część muzyczną dopełni dansing pod rozgwieżdżonym niebem.

Imieniny Jana to wyjątkowa okazja, by spotkać i posłuchać ulubionych pisarzy: podczas pogłębionych dyskusji na scenach, m.in. z Hanną Krall, a także w luźniejszej atmosferze przy kawiarnianych stolikach. W tym roku zaproszeni są także najciekawsi polscy twórcy komiksów, m.in. Anna Krztoń, Piotr Nowacki i Marcin Podolec.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci ? w programie znalazły się między innymi: imieninowy przegląd bajek (czyta Jolanta Fraszyńska), spotkanie z autorkami książki o elementarzach z całego świata „Ala ma kota. A Ali?”, warsztaty z konstruowania (i wodowania) żaglowców z projektantem Michałem Jońcą oraz wieczorny spektakl na podstawie „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego. Wielką atrakcją będzie instalacja artystyczna Izy Rutkowskiej „Zobaczyłem w ogrodzie ogromną książkę”, połączona z warsztatami abstrakcyjnego myślenia prowadzonymi przez artystkę (nie tylko dla dzieci!). W godz. 11:00-19:00 będzie można również zwiedzać Pałac Rzeczypospolitej (Krasińskich).

Szczegółowy program Imienin Jana Kochanowskiego znajdziecie na stronie Biblioteki Narodowej.

fot. Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia