Hrabal na Elektoralnej – wieczór z okazji 54. rocznicy jedynego spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością

24 lutego 2022

7 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi. Wydarzenie tradycyjnie zorganizowane zostanie w rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. W tym roku głównym gościem wydarzenia będzie Jacek Pomorski. Wieczór zakończy się performansem literacko-muzycznym w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Piotra Garlickiego.

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza Mazowiecki Instytut Kultury przypomina już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych.

W tym roku – w 54. rocznicę pamiętnego wydarzenia – na Elektoralnej pojawią się: Jacek Pomorski – ukrywający się pod pseudonimem literackim autor wydanej w 2021 roku książki „Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego”, Paweł Orzeł – pisarz i redaktor Wydawnictwa PIW, a także Piotr Kofta – prowadzący rozmowę.

Podczas spotkania ma zostać ujawnione prawdziwe nazwisko Jacka Pomorskiego oraz interesujące fakty dotyczące wizyty Hrabala na Elektoralnej. Po rozmowie zaplanowano część artystyczną – performans literacko-muzyczny na podstawie prozy Hrabala w reżyserii i z muzyką Jacka Jędrasika, który do tego projektu zaangażował Dominikę Ostałowską i Piotra Garlickiego.

„Hrabal to jeden z moich ulubionych autorów. Uważam, że niewielu pisarzy potrafi w tak wrażliwy sposób pisać o okrucieństwach tego świata i tak prosto pisać o rzeczach najbardziej skomplikowanych. Właśnie za to uwielbiam prozę czeskiego geniusza. I właśnie to postaramy się 7 marca pokazać widzom-czytelnikom” – zapowiada reżyser Jacek Jędrasik.

Wydarzenie odbędzie się 7 marca o godzinie 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury. Bilety w cenie 20 złotych dostępne są w kasie i na stronie internetowej instytutu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia