Gwiazdy TED, radykalni myśliciele i wybitni pisarze. Big Book Festival ogłasza nową listę gości ze świata!

28 marca 2019


Międzynarodowy Duży Festwal Czytania, który odbędzie się w dniach od 21 do 23 czerwca w Warszawie pod hasłem „Skok w bok!”, zapowiada 50 nowatorskich wydarzeń mających przywrócić radość czytania. Właśnie ogłoszono nową listę gości ze świata, którzy pojawią się na Starym Mokotowie.

Na zaproszenie Big Book Festival przyjadą świetni powieściopisarze, ale także odważni badacze i eksperci, którzy pomagają zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat i proponują nowe sposoby myślenia o przyszłości. Wśród autorów, którzy między 21 a 23 czerwca wystąpią na Starym Mokotowie (siódma edycja wędrującego festiwalu odbywa się w „literackim trójkącie bermudzkim”, czyli w Big Book Cafe, Centrum Łowicka oraz willi i muzeum Władysława Broniewskiego ? przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego), są uznani i wybitni pisarze: z Włoch przyjedzie Alessandro Barrico, a z Anglii ? Sarah Moss.

Dużo jednak będzie nazwisk nowych i postaci, które polscy czytelnicy będą mieli szansę odkryć. Szef instytucji fact-checkingowej i komik Tom Phillips zaprezentuje teorię o tym, że rozwój cywilizacji oraz homo sapiens jest w istocie dziełem przypadku i sumą spektakularnych porażek. Praktykujący lekarz i podróżnik Gavin Francis opowie, jakim transformacjom i zniekształceniom podlegało w dziejach ludzkie ciało i jakie kształty będzie ono przyjmować w cyfrowo zaawansowanej przyszłości. Katharina von der Gathen nauczy dorosłych, jak rozmawiać z dziećmi o seksie, bo zna odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie o erotykę i biologię zadają mali ludzie. A hiszpańska autorka i rysowniczka María Hesse, która podbiła świat oryginalnie ilustrując biografie najsłynniejszych artystów w dziejach, graficznie opowie o losach Fridy Kahlo i Davida Bowie. Wśród gości pojawią się także Jamie Bartlett, którego wystąpienia o demokracji w dobie nowych technologii w TED oglądają miliony, oraz Ayobámi Adébáyo ? nowa sensacja literatury nigeryjskiej.

Program zagraniczny Big Book Festival jest zaproszeniem do odkrywania nowych punktów widzenia i spojrzenia na najbardziej fascynujące zjawiska współczesności. Ogłoszeni autorzy dołączają do już anonsowanych nazwisk, są wśród nich m.in.: Kate Brown, amerykańska badaczka katastrof nuklearnych, ekscentryczny holenderski powieściopisarz Arnon Grunberg, bułgarska eseistka Kapka Kassabova czy hiszpański reporter opisujący losy uchodźców ? Agus Morales. Łącznie festiwal będzie gościł 20 zagranicznych autorów.

Siódma edycja Big Book Festival będzie pełna przyjemności i literackiej rekreacji. W programie znajdą się permormance, pokazy, spektakle oraz happeningi. Będzie czas na małe literackie zdrady, żarty z pisania i czytania, swobodne zabawy słowem i bliskie rozmowy. Pełny program festiwalu poznamy w maju. Organizatorem innowacyjnego festiwalu czytania jest Fundacja „Kultura nie boli”, zajmująca się nowoczesną edukacją literacką.

Poniżej możecie przeczytać więcej o nowych gościach Big Book Festival:

Ayobámi Adébáyo, Nigeria

Ma 31 lat, studiowała literaturę angielską na Obafemi Awolowo University w Ife, ukończyła też kurs kreatywnego pisania na University of East Anglia. W Polsce właśnie ukazał się jej głośny debiut powieściowy „Zostań ze mną” (tłum. Karolina Iwaszkiewicz, Wydawnictwo Marginesy). Ujmującym, prostym językiem autorka pisze w książce o rozpadzie małżeństwa i sile macierzyństwa w opresyjnym społeczeństwie. Książka została w Wielkiej Brytanii nominowana do najważniejszej nagrody dla pisarek ? Baileys Women?s Prize for Fiction i znalazła się na liście najlepszych tytułów 2017 roku magazynu feministycznego „Stylist”. Autorka dołącza do grona podziwianych na Zachodzie nigeryjskich sław literackich, jak Chimamanda Ngozi Adichie i Chigozie Obioma.

Alessandro Baricco, Włochy

Najsłynniejszy i najbardziej ceniony pisarz we Włoszech. Jest także autorem sztuk teatralnych, krytykiem muzycznym i teatralnym, eseistą i filozofem. Oraz dyplomowanym pianistą. Zanim został pisarzem, pracował jako copywriter i dziennikarz. W połowie lat 90. XX w. międzynarodową sławę zapewniła mu powieść „Jedwab”, dziś autor jest wydawany w kilkudziesięciu krajach i językach. W Polsce właśnie ukazuje się jego nowa powieść „Trzy razy o świcie” (w przekładzie Lucyny Rodziewicz-Doktór, Wydawnictwo Sonia Draga). Dwoje ludzi wcześnie rano mija się trzykrotnie w lobby wytwornego hotelu. Choć nie zobaczą się nigdy później, to spotkanie zmieni ich dalsze życia. Baricco jest pierwszym włoskim pisarzem goszczącym na Big Book Festival.

Bibi Dumon Tak, Holandia

Pisarka i dziennikarka, autorka nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków książek dla dzieci i dorosłych. Wielokrotna laureatka prestiżowej holenderskiej nagrody literackiej Zilveren Griffel (Srebrne Pióro), którą otrzymała również za wydaną przez Dwie Siostry książkę „Zwierzaki cudaki”. Dorastała w domu pełnym zwierząt ? na menażerię Dumon Taków składały się: żółwie, rybki, kot, jamnik, konie i kucyki. Ulubionym zajęciem Bibi było wtedy ratowanie chorych i zranionych stworzeń. Dziś swą miłość do zwierząt przelewa na papier. Uwielbia o nich pisać ? i robi to wyśmienicie, niczym David Attenborough dla dzieci. Ma też w dorobku książkę „Niedźwiedź Wojtek. Na żołnierskim szlaku” ? o jednym z najbardziej niezwykłych polskich żołnierzy, jacy wzięli udział w II wojnie światowej.

Jamie Bartlett, Wielka Brytania

Jeden z kluczowych europejskich myślicieli zajmujących się związkami polityki i technologii. Jego wykłady w serii TED oglądają miliony. To uznany analityk internetu, ekspert do spraw big data, prywatności cyfrowej oraz etyki mediów społecznościowych. Przez dziesięć lat prowadził Centrum Analiz Mediów Społecznościowych w think tanku Demos. Pisze o technologii m.in. do „Spectatora” oraz „Guardiana”. W książce „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację (i jak ją możemy ocalić)”, która w tłumaczeniu Krzysztofa Umińskiego ukazuje się teraz nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, pokazuje, że demokracja liberalna jest nie do pogodzenia z rozwojem nowych technologii. Jej „analogowa” wersja odchodzi do Lamusa, ale czy w porę narodzi się nowa i dogoni cyfrowe przemiany? Barrtlett opublikował wcześniej bestseller „The Dark Net” o sieciowych subkulturach oraz „Radicals” o politycznych outsiderach.

Lydia Conklin, USA

Rysowniczka i autorka powieści graficznych oraz komiksów. Właśnie spędza rok w Polsce jako stypendystka Fullbrighta. Jej oficjalne biogramy składają się z długiej listy nagród, wyróżnień i stypendiów, jakie otrzymała za swą rysunkowo-literacką twórczość. Jej krótkie opowiadania i przypowieści graficzne ukazują się w niezależnych magazynach amerykańskich, takich jak: „Tin House”, „Drunken Boat” czy „The Southern Review”. Studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Bohaterami jej rysunkowych prac są często zwierzęta, na przykład psy pasterskie, płaczące krowy i zamężne dżdżownice, na ogół znajdujące się w tarapatach z powodu działań człowieka. Na przemian Lydia korzysta z intensywnych kolorów i tworzy czarno-białe minimalistyczne kompozycje. Jej znakiem charakterystycznym jest bezlitosne poczucie humoru podsycone filozoficzną refleksją.

Gavin Francis, Wielka Brytania

Jest szkockim lekarzem, podróżnikiem i pisarzem, a także tatą trojga dzieci, z którymi przyleci do Warszawy. Wychował się w Fife, ukończył medycynę w Edynburgu, tam żyje i praktykuje. Jest członkiem królewskich towarzystw medycznych, pracował m.in. na oddziale ratunkowym i jako lekarz dziecięcy. Spędził lata w podróży na siedem kontynentów (wiele krajów przejechał na motorze), kilkakrotnie wyprawił się na Arktykę. Przez półtora roku stacjonował w Antarktyce jako lekarz naukowców, leczył w Indiach i Afryce. Pisuje m.in. do „New York Review of Books” i „Guardiana”. Jest autorem kilku książek tłumaczonych na 20 języków. W najnowszej ? „Shapeshifters. On Medicine and Human Change” pisze o transformacjach cielesnych wywołanych anoreksją, sterydami, stresem lub naturalnymi anomaliami. Brawurowo łączy wiedzę medyczną, literacką, historyczną i antropologiczną. Jest zaliczany do światowej ekstraklasy autorów medycznych, obok Oliviera Sacksa i Atula Gawande.

Katharina von der Gathen, Niemcy

Edukatorka seksualna. Prowadzi warsztaty w szkołach, przede wszystkim podstawowych. Pisze przeznaczone dla dzieci i młodzieży książki o seksie. Szkoli także innych wychowawców i nauczycieli. Oprócz słynnej książki „Odpowiedz mi” (tłum. Anna Magdziarz, Wydawnictwo Dwie Siostry) w Polsce ukazało się także napisane przez nią „Intymne życie zwierząt”. Pracowała jako redaktorka portalu dla nastolatków. Mieszka w Bonn z mężem i czwórką dzieci. W ilustrowanej książce „Odpowiedz mi” zgromadziła pytania, które na temat seksu i życia erotycznego zadają dzieci. I udzieliła na nie fachowych, a zarazem dowcipnych odpowiedzi. Jej spotkanie na Big Book Festival to wyjątkowa okazja dla rodziców, by dowiedzieć się, jak dobrze rozmawiać z małymi ludźmi o seksie.

María Hesse, Hiszpania

Została ilustratorką, gdy miała zaledwie sześć lat. Ona co prawda jeszcze o tym nie wiedziała, ale jej mama i nauczycielka tak. Wiele lat później, po ukończeniu pedagogiki specjalnej i wtedy już świadomie, zajęła się ilustrowaniem zawodowo. Po ogromnym sukcesie, jakim okazał się jej pierwszy ilustrowany album „Frida Kahlo. Biografia” przetłumaczony na 13 języków (w Polsce niedawno opublikowało go Wydawnictwo Debit), stworzyła wspólnie z Franem Ruizem „Bowie. Biografia” ? opowieść o życiu jednej z największych legend muzyki. María Hesse stworzyła również ilustracje do dzieł klasyki literatury, m.in. „Dumy i uprzedzenia” czy „Małej księżniczki”.

Sarah Moss, Wielka Brytania

Jedna z najważniejszych powieściopisarek współczesnych. Pisze wnikliwie, nie sposób jej twórczości zakwalifikować. Najnowsza powieść „Między falami” ? historia ojca, który nagle traci córkę i mierzy się z bezsilnością ? wzbudziła międzynarodowy zachwyt. W Polsce ukazała się w przekładzie Pauliny Surniak w Wydawnictwie Poznańskim. Moss urodziła się w Glasgow, dorastała w okolicach Manchesteru, studiowała w Oxfordzie, teraz wykłada Creative Writing na Uniwersytecie w Warwick. Opublikowała pięć powieści. Dwa lata spędziła jako wykładowczyni w Reykjaviku i to doświadczenie również zapisała w książce non-fiction. Lubi zimną północ i górzyste krajobrazy. Nie chce się już więcej przeprowadzać.

Tom Phillips, Wielka Brytania

Błyskotliwy i dowcipny, ma talent analityczny i komiczny. Jest redaktorem w Full Fact, najważniejszej niezależnej organizacji fact-checkingowej na Wyspach. Do tego jednak lubi żartować ? poprzednio pracował w „BuzzFeed”, gdzie zajmował się tworzeniem poważnych informacji, ale i dowcipów. Pracował też w parlamencie, w telewizji, założył swoją gazetę… Jego pierwsza książka „Ludzie. Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko” (ukazuje się w Wydawnictwie Albatros, tłumaczyła Maria Gębicka-Frąc) to ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii homo sapiens, dowodząca, że jako gatunek niekoniecznie mądrzejemy z wiekiem. To także przewrotna odpowiedź na fenomen „Sapiens” Yuvala Noah Harariego, w zaledwie rok została przełożona na ponad 20 języków.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia