banner ad

Guy Delisle przylatuje do Polski!

18 marca 2014

Delisle w Polsce
Pod koniec tego tygodnia do Polski przyleci Guy Delisle, jeden z najpopularniejszych twórców komiksów ostatnich lat, autor tak głośnych tytułów, jak „Pjongjang” czy „Kroniki birmańskie”. Podczas wizyty twórca będzie promował dwa premierowe tytuły, które ukazały się nakładem Kultury Gniewu: nagrodzone główną nagrodą na festiwalu w Angouleme „Kroniki jerozolimskie” oraz zbiór krótkich opowieści pt. „Albert i Alina”.

Kroniki jerozolimskiePodczas tej wizyty autor popularnych komiksowych reportaży odwiedzi Warszawę i Poznań. W Warszawie spotkanie odbędzie się 21 marca (piątek), o godzinie 19.00 w Barze Studio, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki (Plac Defilad 1, foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza). Po spotkaniu będzie można otrzymać autograf, a przez cały wieczór również kupić komiksy Guya Delisle’a.

W Poznaniu spotkanie odbędzie się w ramach komiksowego bloku festiwalu Pyrkon. 22 marca (sobota) o godzinie 17.00 Delisle będzie rozdawał autografy na stoisku Yatta.pl, tego samego dnia o 19.00 odbędzie się spotkanie z nim i festiwalową publicznością. 23 marca (niedziela) o godzinie 11.00 druga sesja autografów, tym razem w oficjalnej strefie dedykacji festiwalu.

Wizyta autora w Polsce związana jest z promocją dwóch komiksów, które ukazały się w lutym na naszym rynku nakładem Kultury Gniewu.

Albert i AlinaDługo wyczekiwane „Kroniki jerozolimskie” uważa się za najlepszy komiks w karierze twórcy „Pjongjangu”. Delisle z właściwą sobie spostrzegawczością, poczuciem humoru i dystansem do siebie opisuje w nim codzienne życie w jednym z najdziwniejszych miejsc na Ziemi. Obok problemów z przedszkolem, ulicznymi korkami i pracą zobaczymy przechodzenie przez punkty kontrolne pilnowane przez izraelską armię, wycieczki wzdłuż słynnego muru bezpieczeństwa czy miejsca najważniejsze dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ten zapis rocznego pobytu Delisle?a w Jerozolimie, pełen niuansów i szczegółów niedostępnych zwykłym turystom, otrzymał prestiżową nagrodę za najlepszy album roku na festiwalu komiksu w Angoul?me, największej tego typu imprezie w Europie.

Z kolei „Albert i Alina” to zbiór kilkudziesięciu krótkich opowieści o mężczyznach i kobietach ? o ich słabostkach, pragnieniach, mrocznych sekretach. Choć Delisle najbardziej znany jest ze swoich komiksowych reportaży opowiadających o tak niedostępnych państwach świata jak Korea Północna czy Birma, ta książka potwierdza również, że jest jednym z mistrzów komiksu niemego i komiksowego slapsticku. Jedne historie bawią do łez, inne niepokoją, a wszystkie udowadniają, jak wyjątkowym twórcą jest Guy Delisle.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia